ȘTIRI

România, la Campionatul European individual 2022


02 Aug 2022


Campionatul European individual seniori 2022 are loc între 13-21 august, în Munchen, Germania. Sportivii români intră în cursa pentru medaliile continentale la simplu feminin/masculin, dublu feminin/masculin/mixt. La ediția din 2021 de la Varșovia, Elizabeta Samara a obținut medalia de bronz la simplu feminin. 

Meciurile pot fi urmărite pe ETTU.TV.

Sportivii și antrenorii care reprezintă România la Campionatul European individual seniori 2022

Feminin

  • Elizabeta Samara
  • Bernadette Szocs
  • Adina Diaconu
  • Andreea Dragoman
  • Irina Ciobanu
  • Tania Plăian
  • Antrenori: Viorel Filimon, Mihaela Steff

Masculin

  • Ovidiu Ionescu
  • Rareș Șipoș
  • Eduard Ionescu
  • Darius Movileanu 
  • Iulian Chirița
  • Antrenori: Andrei Filimon, Ionuț Seni

România, la Campionatul European individual seniori 2022

  • Simplu feminin: Bernadette Szocs, Elizabeta Samara, Adina Diaconu, Andreea Dragoman, Irina Ciobanu, Tania Plăian
  • Simplu masculin: Ovidiu Ionescu, Rareș Șipoș, Iulian Chirița, Darius Movileanu, Eduard Ionescu
  • Dublu feminin: Bernadette Szocs/Sofia Polcanova (Austria), Adina Diaconu/Maria Xiao (Spania), Elizabeta Samara/Andreea Dragoman
  • Dublu masculin: Ovidiu Ionescu/Alvaro Robles (Spania), Darius Movileanu/Eduard Ionescu, Iulian Chirița/Daniel Berzosa (Spania)
  • Dublu mixt: Ovidiu Ionescu/Bernadette Szocs, Daniel Habesohn (Austria)/Elizabeta Samara

Medalii

  • Ovidiu Ionescu/Bernadette Szocs, argint la dublu mixt

Program și rezultate

Simplu feminin

32-imi

  • Bernadette Szocs - ???
  • Elizabeta Samara - ???
  • Adina Diaconu - ???

  • *Locul I din fiecare grupă se califică direct pe tabloul principal. 
  • *Locul II din fiecare grupă are de trecut încă un tur preliminar/două tururi preliminare pentru tabloul principal. 

Grupa 3: Andreea Dragoman, Dragana Vignjevic (Serbia), Kornelija Riliskyte (Lituania)

  • Andreea Dragoman - Kornelija Riliskyte 3-0 (11-7, 11-5, 11-7)
  • Andreea Dragoman - Dragana Vignjevic 3-1 (11-8, 11-8, 6-11, 11-6)

Grupa 13: Tania Plăian, Hana Arapovic (Croația), Konstantina Paridi (Grecia)

  • Tania Plăian - Hana Arapovic 2-3 (15-17, 11-7, 10-12, 11-9, 4-11)
  • Konstantina Paridi, marți, ora 10:00

Grupa 21: Irina Ciobanu, Bernadett Balint (Ungaria), Baiba Bogdanova (Letonia), Amelia Uce (Macedonia de Nord)

  • Irina Ciobanu - Amelia Uce 3-0 (11-4, 11-3, 11-1)
  • Irina Ciobanu - Bernadett Balint 3-0 (11-6, 11-8, 12019)
  • Irina Ciobanu - Baiba Bogdanova, marți, ora 11:10

Simplu masculin

32-imi

  • Ovidiu Ionescu - ???

  • *Locul I din fiecare grupă se califică direct pe tabloul principal. 
  • *Locul II din fiecare grupă are de trecut încă un tur preliminar/două tururi preliminare pentru tabloul principal. 

Grupa 8: Rareș Șipoș, Adam Klajber (Slovacia), Georgios Stamatouros (Grecia)

  • Rareș Șipoș - Georgios Stamatouros 3-2 (11-8, 11-7, 5-11, 8-11, 11-6)
  • Rareș Șipoș - Adam Klajber 3-0 (11-5, 15-13, 12-10)

Grupa 13: Darius Movileanu, Anders Lind (Danemarca), Michael Tauber (Israel)

  • Darius Movileanu - Michael Tauber 3-2 (3-11, 5-11, 15-13, 12-10, 11-9)
  • Darius Movileanu - Anders Lind 0-3 (2-11, 12-14, 5-11)

Grupa 22: Eduard Ionescu, Ioannis Sgouropoulos (Grecia), Filip Mladenovski (Macedonia de Nord), Mattias Mongiusti (San Marino

  • Eduard Ionescu - Mattias Mongiusti 3-1 (11-6, 5-11, 11-2, 11-4)
  • Eduard Ionescu - Ioannis Sgouropoulos 1-3 (11-13, 11-8, 1-11, 7-11)
  • Eduard Ionescu - Filip Mladenovski, marți, ora 14:45

Grupa 23: Iulian Chirița, Frana Kojic (Croația), Edin Gutic (Bosnia), Vladislav Ursu (Republica Moldova)

  • Iulian Chirița - Edin Gutic 3-0 (11-6, 11-6, 11-2)
  • Iulian Chirița - Frana Kojic 2-3 (9-11, 8-11, 11-8, 11-6, 7-11)
  • Iulian Chirița - Vladislav Ursu, marți, ora 15:20

Dublu feminin

16-imi

  • Bernadette Szocs/Sofia Polcanova (Austria) - Hana Matelova (Cehia)/Barbora Balazova (Slovacia)
  • Elizabeta Samara/Andreea Dragoman - Christina Kallberg/Linda Bergstrom (Suedia)
  • Adina Diaconu/Maria Xiao (Spania) - Dora Madarasz/Georgina Pota (Ungaria)

Runda 2

  • Adina Diaconu/Maria Xiao (Spania) - Kalina Hristova (Bulgaria)/Rikke Skattet (Norvegia) 3-1 (12-14, 11-9, 11-7, 11-8)

Dublu masculin

16-imi

  • Ovidiu Ionescu/Alvaro Robles (Spania) - Nandor Ecseki/Adam Szudi (Ungaria)
  • Darius Movileanu/Eduard Ionescu - Jorgic Darko (Slovenia)/Tomas Polansky (Cehia)
  • Iulian Chirița/Daniel Berzosa (Spania) - Adrien Rassenfosse (Belgia)/Borgar Haug (Norvegia)

Runda 2

  • Iulian Chirița/Daniel Berzosa (Spania) - Ievgen Pryshchepa/Andrii Grebniuk (Ucraina) 3-1 (11-4, 11-4, 9-11, 11-9)

Dublu mixt

Finala

  • Ovidiu Ionescu/Bernadette Szocs - Emmanuel Lebesson/Jianan Yuan (Franța) 1-3 (11-8, 6-11, 5-11, 9-11)

Semifinale

  • Ovidiu Ionescu/Bernadette Szocs - Robert Gardos/Sofia Polcanova (Austria) 3-2 (5-11, 7-11, 11-9, 11-7, 11-6)

Sferturi

  • Ovidiu Ionescu/Bernadette Szocs - Samuel Kulczycki/Katarzyna Wegrzyn (Polonia) 3-1 (11-5, 11-9, 5-11, 14-12)

Optimi

  • Daniel Habesohn (Austria)/Elizabeta Samara - Emmanuel Lebesson/Jianan Yuan (Franța) 0-3 (8-11, 9-11, 6-11)
  • Ovidiu Ionescu/Bernadette Szocs - Luka Mladenovic/Ni Xia Lian (Luxemburg) 3-1 (12-10, 9-11, 11-7, 11-8)

16-imi

  • Ovidiu Ionescu/Bernadette Szocs - Anton Limonov/Solomiya Brateyko (Ucraina) 3-1 (11-3, 4-11, 11-9, 11-6)
  • Daniel Habesohn (Austria)/Elizabeta Samara - Abdullah Yigenler/Ozge Yilmaz (Turcia) 3-0 (11-8, 11-7, 11-8)

Runda 2

  • Daniel Habesohn (Austria)/Elizabeta Samara - Ievgen Pryshchepa/Tetiana Bilenko (Ucraina) 3-0 (11-4, 11-7, 11-8)

Cantonament de pregătire premergător Campionatului European individual seniori 2022

Între 1-11 august, sportivii români se pregătesc pentru Campionatul European individual din Munchen în cantonamentul din Sala Polivalentă din București, alături de colegi și antrenori din loturile naționale ale României. 

  • Feminin: Elizabeta Samara, Bernadette Szocs, Adina Diaconu , Andreea Dragoman, Irina Ciobanu, Tania Plăian, Elena Zaharia, Ioana Sîngeorzan, Bianca Mei-Roșu, Camelia Mitrofan, Alina Zaharia și antrenorii Viorel Filimon, Mihaela Steff, Elena Sebe.
  • Masculin: Ovidiu Ionescu, Hunor Szocs, Cristian Pletea, Rareș Șipoș, Eduard Ionescu, Darius Movileanu, Iulian Chirița, Florin Spelbuș, Alin Spelbuș, Cristian Chirița, Dragos Bujor, Andrei Tomică și antrenorii Andrei Filimon, Ionuț Seni.
  • Doctor: Costin Dumitru
  • Psiholog: Mioara Șincan
  • Kinetoterapeuți: Adrian Mîrza, Petruț Ghiță