ȘTIRI

Openul Spaniei: program și rezultate simplu


27 Feb 2024


Openul Spaniei are loc între 4-8 februarie în Granada. 14 sportivi români participă la turneu.

  • Adina Diaconu, Andreea Dragoman, Tania Plăian, Elena Zaharia, Irina Ciobanu, Daniela Dodean Monteiro.

  • Hunor Szocs, Darius Movileanu, Iulian Chirița, Eduard Ionescu, Rareș Șipoș, Alexandru Cazacu, Cristian Chirița, Florin Spelbuș.


Tabloul principal:


32-imi:

Feminin:

  • Irina Ciobanu - Veronica Mosconi (Italia) 4-1 (11-7, 11-8, 8-11, 11-4, 11-1)

  • Adina Diaconu - Alina Nikitchanka (Belarus) 4-0 (11-7, 11-7, 11-6, 11-6)

  • Andreea Dragoman - Maki Shiomi (Japonia) 1-4 (10-12, 12-10, 6-11, 4-11, 5-11)

  • Elena Zaharia - Charlotte Carey (Țara Galilor) 1-4 (11-8, 6-11, 7-11, 8-11, 8-11)

  • Tania Plăian - Maria Yovkova (Bulgaria) 4-2 (9-11, 9-11, 11-5, 11-7, 11-6, 11-6)

  • Daniela Dodean Monteiro - Mallika Bhandarkar (India) 4-0 (11-7, 11-3, 11-5, 11-7)


16-imi:

  • Irina Ciobanu - Elizabet Abraamian (Rusia) 4-3 (13-11, 9-11, 14-12, 11-6, 3-11, 9-11, 11-7)

  • Adina Diaconu - Jian Zeng (Singapore) 3-4 (11-9, 11-8, 11-9, 17-19, 4-11, 3-11, 4-11)


Optimi:

  • Irina Ciobanu - Katerina Tomanovska (Cehia) 4-1 (11-3, 11-6, 11-3, 9-11, 14-12)


Sferturi:

  • Irina Ciobanu - Jian Zeng (Singapore) 1-4 (8-11, 8-11, 6-11, 11-8, 5-11)


 

Masculin:

32-imi:

  • Alexandru Cazacu - Anton Kallberg (Suedia) 0-4 (7-11, 3-11, 5-11, 11-13)

  • Rareș Șipoș - Stanislav Kucera (Cehia) 4-3 (11-8, 3-11, 7-11, 11-3, 11-8, 11-13, 12-10)

  • Hunor Szocs - Kwangil Baek (Coreea de Sud) 2-4 (11-9, 11-8, 5-11, 6-11, 6-11, 7-11)


16-imi:

  • Rareș Șipoș - Noshad Alamiyan (Iran) 4-3 (11-13, 11-6, 9-11, 12-10, 11-8, 8-11, 11-8)


Optimi:

  • Rareș Șipoș - Florent Lambiet (Belgia) 4-3 (11-6, 11-6, 9-11, 11-13, 6-11, 11-9, 11-6)


Sferturi:

  • Rareș Șipoș - Benedek Olah (Finlanda) 2-4 (11-1, 9-11, 11-9, 6-11, 5-11, 6-11)



Grupe simplu:


Feminin:



  • *Irina Ciobanu, Adina Diaconu și Daniela Dodean Monteiro se află în 32-imi.


Grupa 3: 1 Elena Zaharia - 4p, 2 Anastasia Kolish (Rusia) - 3p, 3 Swastika Ghosh (India) - 2p

  • Elena Zaharia – Anastasia Kolish 3-1

  • Elena Zaharia - Swastika Ghosh 3-0


Grupa 12: 1 Yura Shinohara (Japonia) - 6p, 2 Andreea Dragoman - 5p, 3 Stefanie Christensen (Danemarca) - 4p., 4 Maria Vertiz (Spania) - 3p

  • Andreea Dragoman - Yura Shinohara 0-3

  • Andreea Dragoman – Stefanie Christensen 3-0

  • Andreea Dragoman - Maria Vertiz 3-0


Grupa 14: 1 Katerina Tomanovska (Cehia) - 6p, 2 Tania Plăian - 5p, 3 Nina Zupancic (Slovenia) - 4p, 4 Nikoleta Puchovanova (Slovacia) - 3p

  • Tania Plăian – Katerina Tomanovska 2-3

  • Tania Plăian - Nina Zupancic 3-0

  • Tania Plăian - Nikoleta Puchovanova 3-0


 

Masculin:



  • *Rareș Șipoș și Hunor Szocs se află în 32-imi.


Grupa 11: 1 Benjamin Brossier (Franța) - 4p, 2 Cristian Chirița - 3p, 3 Albert Vilardell (Spania) - 2p

  • Cristian Chirița – Albert Vilardell 3-1

  • Cristian Chirița - Benjamin Brossier 2-3


Grupa 17: 1 Alexandru Cazacu - 4p, 2 Carlo Rossi (Italia) - 3p, 3 Gonzalo Herranz (Spania) - 2p

  • Alexandru Cazacu – Gonzalo Herranz 3-2

  • Alexandru Cazacu - Carlo Rossi 3-2


Grupa 21: 1 Guilherme Teodoro (Brazilia) - 4p, 2 Carlos Franco (Spania) - 3p, 3 Florin Spelbuș - 2p

  • Florin Spelbuș – Guilherme Teodoro 1-3

  • Florin Spelbuș - Carlos Franco 1-3


Grupa 27: 1 Chih-Wei Yeh (Taipeiul Chinez) - 4p, 2 Javier Benito (Spania) - 3p, 3 Iulian Chirița -2p

  • Iulian Chiriță – Javier Benito 1-3

  • Iulian Chiriță - Chih-Wei Yeh 0-3


Grupa 31: 1 Andrei Putintica (Republica Moldova) - 4p, 2 Eduard Ionescu - 3p, 3 Aleksa Gacev (Serbia) - 2p.

  • Eduard Ionescu – Aleksa Gacev 3-0

  • Eduard Ionescu - Andrei Putintica 2-3


Grupa 34: 1 Lev Katsman (Rusia) - 4p, 2 Darius Movileanu - 3p, 3 Tibor Spanik (Slovacia) - 2p.

  • Darius Movileanu – Tibor Spanik 3-1

  • Darius Movileanu - Lev Katsman 0-3