ȘTIRI

Informații, program și rezultate la Campionatul European de Juniori 2024


08 Jul 2024


Gazda Campionatului European de Juniori, în 2024, este Malmö. Delegația tricoloră se deplasează în Suedia, pentru a continua tradiția tenisului de masă românesc, după ce la ultima ediție România a obținut cele mai multe medalii, 17, dintre care 6 de aur.

Campionatul European de Juniori 2024 are loc între 12-21 iulie. Sportivii români joacă la: U19&U15 echipe, simplu și dublu.

Meciurile pot fi urmărite pe ETTU TV

  • U19: Andreea Jifcu, Bianca Mei-Roșu, Alesia Sferlea, Andrea Teglas, Evelyn Ungvari, Dragoș Bujor, Iulian Chirița, Andrei Istrate, Darius Movileanu, Horia Ursuț
  • U15: Andreea Băiașu, Alexandra Dicu, Maya Madar, Iarina Precup, Matei Eparu, Robert Istrate, Mihai Nagy, Alexandru Iordan
  • Antrenorii Mădălin Ionașcu, Anamaria Sebe, Emilian Bulbuc, Alexandru Dincă, Vasile Florea și Bogdan Albescu, kinetoterapeutul Adrian Mîrza și preparatorul fizic Andrei Gherase.

Program și rezultate echipe


U19 echipe masculin

  • România (Dragoș Bujor, Iulian Chirița, Andrei Istrate, Darius Movileanu)

Sferturi

  • România - Polonia, luni, ora 14:20

Optimi

România - Slovenia 3-0

  • Andrei Istrate - Petrovski Vovk 3-2 (9-11, 9-11, 11-9, 11-4, 11-7)
  • Darius Movileanu - Miha Podobnik 3-0 (11-6, 11-7, 11-8)
  • Iulian Chirița - Matic Copar 3-0 (11-4, 11-5, 11-3)

Grupa A: 1. România - 6p., 2. Italia - 5p, 3. Spania - 4p, 4. Bulgaria - 3p.

România – Italia 3-2

  • Andrei Istrate – Federico Vallino 3-1 (12-10, 3-11, 11-8, 11-6)
  • Darius Movileanu – Giacomo Allegranza 0-3 (9-11, 4-11, 8-11)
  • Iulian Chirița – Giacomo Izzo 3-0 (11-7, 15-13, 11-9)
  • Darius Movileanu - Federico Vallino 1-3 (11-6, 10-12, 7-11, 10-12)
  • Andrei Istrate - Giacomo Allegranza 3-2 (11-1, 11-5, 8-11, 11-13, 11-8)

România – Spania 3-0

  • Iulian Chirița – Hector Saavedra 3-1 (11-7, 6-11, 11-7, 11-8)
  • Andrei Istrate – Daniel Berzosa 3-1 (7-11, 12-10, 11-9, 11-7)
  • Darius Movileanu – Francesc Carrera 3-1 (9-11, 11-4, 13-11, 11-6)

România – Bulgaria 3-0

  • Dragoș Bujor – Stefan Dimitrov 3-1 (11-3, 11-13, 11-8, 11-3)
  • Darius Movileanu – Yoan Velichkov 3-1 (5-11, 11-4, 11-8, 11-6)
  • Iulian Chirița – Georgi Stoyanov 3-0 (11-1, 11-6, 11-6)

U19 echipe feminin

  • România (Bianca Mei-Roșu, Alesia Sferlea, Andrea Teglas, Evelyn Ungvari)

Sferturi

  • România - Cehia, luni, ora 12:00

Optimi

România - Turcia 3-0

  • Bianca Mei-Roșu - Busra Demir 3-0 (11-5, 11-3, 11-7)
  • Alesia Sferlea - Banu Simsek 3-1 (11-5, 6-11, 11-6, 11-7)
  • Andrea Teglas - Asude Simsek 3-0 (12-10, 11-3, 11-6)

Grupa D: 1. România - 6p., 2. Ucraina - 5p., 3. Belgia - 4p., 4. Lituania - 3p.

România – Belgia 3-0

  • Bianca Mei-Roșu – Julia Van Hauwaert 3-0 (11-6, 11-4, 11-8)
  • Alesia Sferlea – Lilou Massart 3-0 (11-7, 11-9, 11-8)
  • Andrea Teglas – Sara Devos 3-1 (13-11, 9-11 11-9, 11-7)

România – Ucraina 3-1

  • Bianca Mei-Roșu – Daris Kovalova 3-1 (11-4, 11-7, 11-8)
  • Alesia Sferlea – Alina Ovriakh 3-1 (3-11, 12-10, 14-12, 11-2)
  • Andrea Teglas – Veronika Matiunina 0-3 (8-11, 10-12, 7-11)
  • Bianca Mei-Roșu - Alina Ovriakh 3-0 (11-7, 11-8, 11-4)

România – Lituania 3-1

  • Alesia Sferlea - Lukrecija Juchnaite 3-0 (11-5, 11-6, 11-9)
  • Bianca Mei-Roșu - Eivile Abramaviciute 3-0 (11-3, 11-5, 11-1)
  • Andrea Teglas - Marija Mikalauskyte 1-3 (11-8, 9-11, 6-11, 10-12)
  • Bianca Mei-Roșu - Lukrecija Juchnaite 3-0 (11-0. 11-9, 11-2)

U15 echipe masculin

  • România (Matei Eparu, Robert Istrate, Mihai Nagy)

Sferturi

  • România - Polonia, luni, ora 12:00

Optimi

România - Suedia 3-1

  • Robert Istrate - Sigge Hedblad 3-1 (8-11, 11-9, 11-5, 11-9)
  • Mihai Nagy - Adam Wallin 1-3 (11-9, 6-11, 4-11, 7-11)
  • Robert Istrate/Mihai Nagy - Sigge Hedblad/Adam Wallin 3-1 (11-9, 11-5, 9-11, 11-6)
  • Robert Istrate - Adam Wallin 3-0 (12-10, 11-9, 12-10)

Grupa C: 1. Turcia - 5p., 2 Portugalia - 5p., 3. România - 5p., 4. Slovacia - 3p.

Meci de baraj

România - Anglia 3-1

  • Robert Istrate - Kacper Piwowar 3-1 (11-9, 11-5, 9-11, 11-4)
  • Mihai Nagy - Max Radiven 0-3 (5-11, 7-11, 9-11)
  • Robert Istrate/Mihai Nagy - Abraham Sellado/Kacper Piwowar 3-0 (11-9, 11-9, 11-4)
  • Robert Istrate - Max Radiven 3-0 (11-7, 11-5, 11-8)

România – Slovacia 3-1

  • Mihai Nagy – Pavol Kokavec 1-3 (11-6, 13-15, 8-11, 3-11)
  • Robert Istrate – Matus Deviatka 3-0 (11-3, 11-7, 11-9)
  • Robert Istrate/Mihai Nagy - Pavol Kokavec/Peter Polak 3-0 (11-5, 11-6, 11-9)
  • Robert Istrate - Pavol Kokavec 3-0 (11-5, 11-3, 11-1)

România – Turcia 0-3

  • Matei Eparu – Gorkem Ocal 2-3 (11-9, 12-10, 5-11, 6-11, 6-11)
  • Robert Istrate – Kenan Kahraman  0-3 (9-11, 8-11, 9-11)
  • Robert Istrate/Mihai Nagy - Gorkem Ocal/Kenan Kahraman 1-3 (11-8, 7-11, 9-11, 4-11)

România – Portugalia 3-2

  • Robert Istrate – Dinis Ye 3-0 (11-9, 11-9, 11-7)
  • Matei Eparu – Carlos Goncalves 1-3 (5-11, 14-16, 11-7, 9-11)
  • Robert Istrate/Mihai Nagy - Dinis Ye/Carlos Goncalves 3-1 (11-6, 7-11, 11-5, 11-8)
  • Matei Eparu - Dinis Ye 0-3 (6-11, 10-12, 6-11)
  • Robert Istrate - Carlos Goncalves 3-1 (13-11, 11-9, 9-11, 11-7)

U15 echipe feminin

  • România (Andreea Băiașu, Alexandra Dicu, Iarina Precup)

Locurile 9-16 

  • România - Turcia, luni, ora 14:20

Optimi

România - Austria 1-3 

  • Alexandra Dicu - Nina Skerbinz 1-3 (9-11, 11-5, 7-11, 2-11)
  • Andreea Băiașu - Mariia Lytvyn 0-3 (8-11, 8-11, 9-11)
  • Iarina Precup/Andreea Băiașu - Nina Skerbinz/Mariia Lytvyn 3-1 (9-11, 11-6, 11-5, 11-9)
  • Andreea Băiașu - Nina Skerbinz 2-3 (11-7, 11-9, 11-13, 2-11, 4-11)

Grupa D: 1. Cehia - 6p., 2. România - 5p., 3. Suedia - 4p., 4. Italia - 3p.

România – Italia 3-0

  • Alexandra Dicu – Maria Picu 3-2 (11-5, 11-4, 11-13, 6-11, 11-7)
  • Andreea Băiașu – Laura Pinna 3-0 (11-5, 11-6, 12-10)
  • Andreea Băiașu/Iarina Precup - Maria Picu/Marina Misceo 3-1 (9-11, 11-6, 11-6, 11-1)

România – Cehia 2-3

  • Andreea Băiașu – Simona Holubova 3-0 (11-9, 11-6, 11-3)
  • Alexandra Dicu – Hanka Kodetova 0-3 (4-11, 13-15, 7-11)
  • Andreea Băiașu/Iarina Precup - Hanka Kodetova/ Simona Holubova 3-1 (11-4, 11-9, 8-11, 11-7)
  • Andreea Băiașu - Hanka Kodetova 0-3 (4-11, 7-11, 4-11)
  • Alexandra Dicu - Simona Holubova 2-3 (9-11, 11-8, 11-9, 8-11, 9-11)

România - Suedia 3-0

  • Alexandra Dicu - Siri Benjegard 3-1 (11-7, 11-7, 10-12, 11-8)
  • Andreea Băiașu - Gabriela Aaltonen 3-1 (9-11, 11-8, 11-4, 11-8)
  • Andreea Băiașu/Iarina Precup - Angelina Bebawy/Siri Benjegard 3-0 (11-4, 11-5, 11-6)

Program și rezultate dublu


U19 dublu masculin

Horia Ursuț/Luka Lozusic (Croația), Andrei Istrate/Iulian Chirița, Darius Movileanu/Dragoș Bujor


U19 dublu feminin

Bianca Mei-Roșu/Mia Griesel (Germania), Alesia Sferlea/Silvia Coll (Spania), Andrea Teglas/Dora Cosic (Croația), Evelyn Ungvari/Andreea Jifcu


U19 dublu mixt

Bianca Mei-Roșu/Tiago Abiodun (Portugalia), Dragoș Bujor/Andrea Teglas, Iulian Chirița/Alesia Sferlea, Andrei Istrate/Nicole Arlia (Italia), Darius Movileanu/Evelyn Ungvari, Horia Ursuț/Adreea Jifcu


U15 dublu masculin

Mihai Nagy/Robert Istrate, Alexandru Iordan/Matei Eparu


U15 dublu feminin

Andreea Băiașu/Julia Leal (Portugalia)

Maya Madar/Sienna Jetha (Anglia)

Iarina Precup/Alexandra Dicu


U15 dublu mixt

Matei Eparu/Alexandra Dicu, Robert Istrate/Andreea Băiașu, Mihai Nagy/Iarina Precup, Alexandru Iordan/Maya Madar


Program și rezultate simplu


U19 simplu masculin

Dragoș Bujor, Iulian Chirița, Andrei Istrate, Darius Movileanu, Horia Ursuț


U19 simplu feminin

Andreea Jifcu, Bianca Mei-Roșu, Alesia Sferlea, Andrea Teglas, Evelyn Ungvari


U15 simplu masculin

Matei Eparu, Robert Istrate, Mihai Nagy, Alexandru Iordan


U15 simplu feminin

Andreea Băiașu, Alexandra Dicu, Maya Madar, Iarina Precup