COMUNICATE DE PRESĂ

Universiada 2019: program și rezultate


27 Jan 2023


În perioada 3 – 14 iulie, la Napoli, în Italia, se desfășoară a 30-a ediție a Universiadei de vară, cea mai importantă competiție organizată de Federația Internațională a Sportului Universitar (FISU). 🏓

Tenisul de masă românesc este reprezentat de opt sportivi:

⚬Andreea Teodora Clapa, Adina Mihaela Diaconu, Irina Ciobanu, Alina Georgiana Zaharia
⚬Alin Marian Spelbuş, Florin Constantin Spelbuş, Alexandru Mihai Manole, Paul Eugen Mladin
⚬Antrenori – Elena Sebe, Ionuţ Ştefan Seni
⚬Maseur – Răzvan George Spirescu


Echipe feminin:

Grupe:

  • România – Canada 3-0

  • România – Mongolia 3-0

  • România – Polonia 3-0


Optimi:

  • România – Italia 3-0


Sferturi:

  • România – China 0-3


 

Echipe masculin:

Grupe:

  • România – Suedia 3-2

  • România – Cipru 3-2

  • România – Taipeiul Chinez 1-3


Optimi:

  • România – SUA 3-0


Sferturi:

  • România – Japonia 0-3


 

 

Simplu feminin:

Grupe:

Grupa 19: Andreea Clapa - Hong Le Thi (Italia) 3-0, Andreea Clapa - Alhanouf Aldhalan (Arabia Saudită) 3-0

Grupa 23: Alina Zaharia - Vivien Scholtz (Germania) 3-1, Alina Zaharia - Sarah Tan (Australia) 3-0

 

32-imi:

  • Andreea Clapa - Yu-Wen Huang (Taipeiul Chinez) 1-4

  • Adina Diaconu - Veronica Mosconi (Italia) 4-0

  • Alina Zaharia - Laura Pfefer (Franța) 1-4

  • Irina Ciobanu - Thedini Jayawardana (Sri Lanka) 4-0


 

16-imi:

  • Adina Diaconu - Hsin Huang (Taipeiul Chinez) 4-3

  • Irina Ciobanu - Saki Seyama (Japonia) 4-1


 

Optimi:

  • Adina Diaconu - Yee Lok Lam (Hong Kong) 4-1

  • Irina Ciobanu - Pauline Chasselin (Franța) 0-4


Sferturi:

  • Adina Diaconu - Siqi Fan (China) 2-4


 

 

Simplu masculin:

Grupa 9: Alin Spelbuș - Sultan Alkhamis (Arabia Saudită) 3-0, Alin Spelbuș - Gianluca Walter (Germania) 3-2

Grupa 11: Alexandru Manole - Edward Belokopytov (Australia) 3-0, Alexandru Manole - Toomas Vestli (Estonia) 3-0

Grupa 14: Florin Spelbuș - Filip Karin (Elveția) 3-2, Florin Spelbuș - Sheung Hei Poon 3-0

Grupa 24: Paul Mladin - Steven Phan (Australia) 3-0, Paul Mladin - Alessandro Di Mariano (Italia) 3-1, Paul Mladin - Ali Alsadah (Arabia Saudită) 3-0

 

32-imi:

  • Florin Spelbuș - Adam Dosz (Polonia) 1-4

  • Alexandru Manole - Thibaut Darcis (Belgia) 0-4

  • Alin Spelbuș - Florian Bluhm (Germania) 1-4

  • Paul Mladin - Liang Qiu (Germania) 0-4


16-imi:

  • Alexandru Manole - Nils Hohmeier (Germania) 4-2


Optimi: 

  • Alexandru Manole - Sadi Ismailov (Rusia) 0-4


 

Dublu feminin:

32-imi:

  • Andreea Clapa/Alina Zaharia - Aldhalan/Alabbas (Arabia Saudită) 3-0


16-imi:

  • Andreea Clapa/Alina Zaharia - Adamkova/Tomanovska (Cehia) 3-1

  • Irina Ciobanu/Adina Diaconu - Jeong/Jo (Coreea de Sud) 3-0


Optimi:

  • Andreea Clapa/Alina Zaharia - Fan/Wang 0-4

  • Irina Ciobanu/Adina Diaconu - Guo/Zhang 2-4


 

Dublu masculin:

32-imi:

  • Paul Mladin/Florin Spelbuș - Bennet/Weerasinghe 3-2

  • Alexandru Manole/Alin Spelbuș - Phan/Majtlis (Australia) 3-2


 

16-imi:

  • Paul Mladin/Florin Spelbuș - Wang/Liao (Taipeiul Chinez) 0-3

  • Alexandru Manole/Alin Spelbuș - Zhao/Yu 0-3


 

Dublu mixt:

16-imi:

  • Adina Diaconu/Alin Spelbuș - Penaloza/Finschi (Chille) 3-0

  • Irina Ciobanu/Alexandru Manole - Saavedra/Roman (Chille) 3-0


 

Optimi:

  • Adina Diaconu/Alin Spelbuș - Sasao/Igarashi (Japonia) 1-3

  • Irina Ciobanu/Alexandru Manole - Ando/Tsuboi (Japonia) 1-3