COMUNICATE DE PRESĂ

Jocurile Europene 2019: program și rezultate echipe


27 Jan 2023


România participă la Jocurile Europene 2019 de la Minsk, Belarus, între 21-29 iunie. Meciurile vor avea loc în Centrul Olimpic, care are o capacitate de 1.000 de locuri, iar 122 de jucători se vor lupta pentru locul la Jocurile Olimpice din 2020.

  • Medaliații din probele de simplu feminin și masculin își vor asigura locurile la JO 2020.

  • La echipe feminin/masculin și dublu mixt, doar câștigătorii medaliilor de aur se califică pentru JO 2020.


Program echipe feminin/masculin:

  • Feminin: Daniela Dodean Monteiro, Bernadette Szocs, Elizabeta Samara

  • Masculin: Cristian Pletea, Hunor Szocs, Ovidiu Ionescu


Feminin: 

Sferturi:

România - Suedia 3-1

  • Dana Dodean/Eliza Samara - Matilda Ekholm/Filippa Bergand 3-0 (12-10, 11-6, 13-11)

  • Bernadette Szocs - Linda Bergstrom 3-0 (11-7, 11-7, 11-7)

  • Eliza Samara - Matilda Ekholm 1-3 (4-11, 12-10, 11-13, 8-11)

  • Bernadette Szocs - Filippa Bergand 3-1 (11-6, 11-3, 7-11, 4-11)


 

Semifinala: 

România - Ungaria 3-2

  • Dana Dodean Monteiro/Eliza Samara – Szandra Pergel/Dora Madarasz 2-3 (9-11, 11-6, 6-11, 11-9 10-12)

  • Bernadette Szocs – Georgina Pota 3-0 (11-9, 11-7, 11-9)

  • Eliza Samara – Dora Madarasz 2-3 (11-7, 6-11, 11-9, 7-11, 8-11)

  • Bernadette Szocs – Szandra Pergel 3-1 (7-11, 12-10, 11-9, 11-4)

  • Dana Dodean Monteiro – Georgina Pota 3-2 (11-6, 7-11, 12-14, 11-6, 12-10)


 

Finala: 

România - Germania 0-3

  • Eliza Samara/Daniela Dodean Monteiro – Nina Mittelham/Xiaona Shan 2-3 (11-9, 4-11, 611, 11-9, 6-11)

  • Bernadette Szocs – Ying Han 1-3 (11-9, 5-11, 3-11, 2-11)

  • Daniela Dodean Monteiro – Xiaona Shan 1-3 (9-11, 9-11, 12-10, 7-11)


 

Masculin:

Turul 1:

România - Belarus 3-2 

  • Cristian Pletea/Hunor Szocs - Aliaksandr Khanin/Pavel Platonov 3-0 (13-11, 11-5, 11-9)

  • Ovidiu Ionescu - Vladimir Samsonov 3-2 (11-9, 7-11, 11-9, 6-11, 11-8)

  • Hunor Szocs - Pavel Platonov 1-3 (6-11, 8-11, 11-5, 9-11)

  • Cristian Pletea - Vladimir Samsonov 1-3 (6-11, 13-15, 11-5, 6-11)

  • Ovidiu Ionescu - Aliaksandr Khanin 3-1 (11-3, 11-9, 9-11, 11-7)


 

Sferturi de finală:

România - Germania 0-3

  • Hunor Szocs/Cristian Pletea – Timo Boll/Patrick Franziska 0-3 (2-11, 5-11, 12-14)

  • Ovidiu Ionescu – Dimitrij Ovtcharov 0-3 (11-13, 6-11, 10-12)

  • Cristian Pletea – Patrick Franziska 1-3 (11-7, 10-12, 8-11, 3-11)