COMUNICATE DE PRESĂ

Campionatul European pentru juniori: program și rezultate


27 Jan 2023


România participă cu 16 sportivi la Campionatul European 2019 destinat juniorilor, care are loc la Ostrava, Cehia, între 7-16 iulie.

Delegația României:

  • Juniori 1: Darius Toma, Mihai Nemaciuc, Matei Dumitrescu, Andrei Istrate. Antrenor: Madalin Ionascu

  • Junioare 1: Tania Plaian, Camelia Mitrofan, Luiza Popescu, Denisa Uritu. Antrenor: Petre Arnautu

  • Juniori 2: Andrei Tomica, Eduard Ionescu, Darius Movileanu, Iulian Chirita. Antrenor: Emilian Bulbuc

  • Junioare 2: Elena Zaharia, Ioana Singeorzan, Adela Struna, Bianca Mei Rosu. Antrenor: Marian Filipas


 

Rezultate: 

  • Juniori 1 echipe masculin - locul 19

  • Juniori 1 echipe feminin - locul 5

  • Juniori 2 echipe masculin - locul 2

  • Juniori 2 echipe feminin - locul 3


 

Program grupe:

Juniori 1, echipe masculin:

Grupa B: 1. Germania - 6p., 2. Franța - 5p., 3. Slovacia - 4p, 4. România - 3p.

  • România – Germania 0-3

  • România – Slovacia 2-3

  • România – Franța 0-3


 

România - Portugalia 2-3 

  • Darius Toma - Goncalo Gomes 1-3 (9-11, 12-10, 10-12, 10-12)

  • Mihai Nemaciuc - Francisco Silva 3-1 (11-9, 11-7, 8-11, 11-6)

  • Andrei Istrate - Samuel Da Silva 3-2 (11-6, 5-11, 11-7, 9-11, 11-9)

  • Darius Toma - Francisco Silva 1-3 (11-9, 9-11, 4-11, 7-11)

  • Mihai Nemaciuc - Goncalo Gomes 0-3 (5-11, 6-11, 12-14)


 

 

Juniori 1, echipe feminin:

Grupa D: 1. Italia - 6p., 2. România - 5p., 3. Croația - 4p., 4. Spania - 3p.

România – Spania 3-0

România – Italia 1-3

România – Croația 3-0

 

Juniori 2, echipe masculin:

Grupa A: 1. România - 6p., 2. Ungaria - 4p., 3. Italia - 4p., 4. Portugalia - 4p.

România – Ungaria 3-1

România – Portugalia 3-0

România – Italia 3-0

 

Juniori 2, echipe feminin:

Grupa A: 1. România - 6p, 2. Italia - 5p., 3. Ungaria - 4p., 4. Serbia - 3p.

România – Italia 3-0

România – Ungaria, duminică 3-2

România – Serbia 3-1

 

 

Program faze superioare:

Juniori 1, echipe masculin:

Locurile 17-24:

România - Ucraina 2-3

  • Andrei Istrate - Andrii Grebeniuk 2-3 (13-11, 13-11, 10-12, 11-13, 4-11)

  • Matei Dumitrescu - Anton Limonov 1-3 (2-11, 11-9, 5-11, 9-11)

  • Mihai Nemaciuc - Volodymyr Lushnikov 3-0 (12-10, 11-6, 11-7)

  • Andrei Istrate - Anton Limonov 3-0 (11-7, 11-7, 11-8)

  • Matei Dumitrescu - Andrii Grebeniuk 1-3 (11-6, 9-11, 7-11, 4-11)


 

Locurile 17-20

România - Danemarca 2-3

  • Andrei Istrate – Daniel Simonsen 1-3 (7-11, 11-4, 9-11, 3-11)

  • Mihai Nemaciuc – Peter Svenningsen 1-3 (14-12, 8-11, 8-11, 9-11)

  • Darius Toma – Patrick Skarshom 3-2 (9-11, 12-10, 11-5, 6-11, 11-6)

  • Andrei Istrate – Peter Svenningsen 3-0 (11-5, 11-9, 11-0)

  • Mihai Nemaciuc – Daniel Simonsen 2-3 (8-11, 9-11, 11-9, 13-11, 6-11)


Locurile 19-20

România - Irlanda 3-2

  • Matei Dumitrescu - Owen Cathcart 0-3 (5-11, 10-12, 4-11)

  • Andrei Istrate - Alan Pattison 3-1 (10-12, 11-3, 11-9, 11-8)

  • Mihai Nemaciuc - Art McLaughlin 3-0 (11-3, 11-9, 11-1)

  • Andrei Istrate - Owen Cathcart 1-3 (7-11, 11-9, 4-11, 6-11)

  • Matei Dumitrescu - Alan Pattison (8-11, 11-8, 11-5, 11-8)


 

 

Juniori 1, echipe feminin:

Optimi:

România - Olanda 3-0

  • Tania Plăian - Karlijn van Lierop 3-0 (11-6, 11-5, 11-3)

  • Luciana Mitrofan - Emine Ernst 3-2 (11-8, 6-11, 7-11, 11-3, 11-7)

  • Denisa Urîtu - Dobrila Jorguseska 3-1 (9-11, 11-4, 12-10, 11-9)


 

Sferturi:

România - Rusia 0-3

  • Denisa Urîtu - Mariia Tailakova 0-3 (7-11, 2-11, 8-11)

  • Tania Plăian - Anastasia Kolish 1-3 (7-11, 11-9, 8-11, 10-12)

  • Luciana Mitrofan - Elizabet Abraamian 2-3 (9-11, 11-7, 7-11, 11-8, 4-11)


 

Locurile 5-8

România - Slovenia 3-1

  • Denisa Urîtu - Katarina Strazar 2-3 (13-11, 11-13, 11-8, 6-11, 7-11)

  • Tania Plăian - Lea Paulin 3-0 (11-6, 11-7, 11-4)

  • Luciana Mitrofan - Lara Opeka 3-0 (11-9, 11-8, 11-6)

  • Tania Plăian - Katarina Strazar 3-2 (11-4, 11-6, 9-11, 5-11, 11-9)


 

Locurile 5-6

România - Italia 3-1

  • Tania Plăian - Arianna Barani 3-0 (12-10, 11-6, 12-10)

  • Luciana Mitrofan - Gaia Monfardini 2-3 (6-11, 4-11, 13-11, 12-10, 10-12)

  • Denisa Urîtu - Elisa Armanini 3-1 (11-7, 11-7, 7-11, 11-7)

  • Tania Plăian - Gaia Monfardini 3-2 (11-8, 9-11, 14-16, 11-8, 11-6)


 

Juniori 2, echipe masculin:

Optimi:

România - Belgia 3-0

  • Darius Movileanu - Louis Laffineur 3-0 (11-8, 11-9, 11-2)

  • Eduard Ionescu - Nolan Lerat 3-0 (11-7, 11-3, 11-6)

  • Iulian Chiriță/Eduard Ionescu - Louis Laffineur/Tim Gilita 3-1 (11-7, 11-6, 5-11, 11-6)


 

Sferturi:

România - Spania, miercuri 3-0

  • Eduard Ionescu - Daniel Berzosa 3-0 (11-6, 11-6, 11-7)

  • Darius Movileanu - Miguel Pantoja 3-0 (11-5, 11-7, 11-8)

  • Darius Movileanu/Andrei Tomica - Diego Lillio/Miguel Pantoja 3-2 (11-6, 4-11, 11-13, 11-8, 12-10)


 

Semifinale:

România - Franța 3-2

  • Eduard Ionescu - Felix Lebrun 0-3 (5-11, 1-11, 8-11)

  • Darius Movileanu - Thibault Poret 3-2 (4-11, 11-9, 9-11, 11-8, 11-9)

  • Darius Movileanu/Andrei Tomica - Alexis Kouraichi/Thibault Poret 3-2 (11-7, 6-11, 9-11, 11-5, 12-10)

  • Eduard Ionescu - Thibault Poret 1-3 (15-13, 5-11, 6-11, 9-11)

  • Darius Movileanu - Felix Lebrun 3-2 (5-11, 11-9, 7-11, 11-4, 11-9)


 

Finala:

România - Rusia 2-3

  • Eduard Ionescu – Vladislav Makarov 3-1 (11-8, 12-10, 3-11, 11-8)

  • Darius Movileanu – Denis Izumrudov 3-0 (11-5, 11-5, 11-9)

  • Darius Movileanu/Andrei Tomica – Vladislav Makarov/Sergey Ryzhov 0-3 (8-11, 5-11, 9-11)

  • Darius Movileanu – Vlaisav Makarov 1-3 (10-12, 11-6, 7-11, 10-12)

  • Eduard Ionescu - Denis Izumrudov 0-3 (8-11, 6-11, 4-11)


 

 

Juniori 2, echipe feminin:

Optimi:

România - Belgia 3-1

  • Elena Zaharia – Sara Devos 3-0 (11-6, 11-4, 11-5)

  • Ioana Sîngeorzan – Julie van Hauwaert 1-3 (11-9, 11-13, 6-11, 6-11)

  • Elena Zaharia/Ioana Sîngeorzan – Sara Devos/Julie van Hauwaert 3-1 (6-11, 11-3, 11-8, 11-5)

  • Elena Zaharia – Julie van Hauwaert 3-0 (11-8, 11-6, 11-6)


 

Sferturi:

România - Ucraina 3-0

  • Elena Zaharia - Iolanta Yevtodii 3-2 (10-12, 11-4, 11-7, 9-11, 11-8)

  • Ioana Sîngeorzan - Vasylysa Kanunnikova 3-0 (11-7, 11-4, 12-10)

  • Elena Zaharia/Ioana Sîngeorzan - Iolanta Yevtodii/Vasylysa Kanunnikova 3-1 (11-7, 11-8, 8-11, 11-4)


Semifinale:

România - Franța 1-3

  • Ioana Sîngeorzan - Prithika Pavade 0-3 (7-11, 7-11, 10-12)

  • Elena Zaharia - Charlotte Lutz 3-2 (11-8, 17-19, 11-3, 3-11, 11-4)

  • Ioana Sîngeorzan/Elena Zaharia - Prithika Pavade/Charlotte Lutz 2-3 (11-13, 11-9, 11-8, 7-11, 10-12)

  • Elena Zaharia - Prithika Pavade 2-3 (11-9, 11-4, 7-11, 9-11, 8-11)