Openul Ungariei destinat juniorilor are loc în Szombathely, între 6-10 noiembrie. Juniorii români vor participa în probele de simplu, dublu și echipe.

  • Bianca Mei Roșu, Evelyn Ungvari, Elena Zaharia, Ioana Sîngeorzan, Luciana Mitrofan, Denisa Urîtu, Irina Rus.
  • Bogdan Badea, Andrei Tomica, Matei Dumitrescu, Daniel Moldovan, Darius Movileanu, Iulian Chiriță, Horia Ursuț, Dragoș Bujor, Paul Szilagyi, Mihai Roșca.

Echipe:

Juniori 1 masculin: România (Matei Dumitrescu, Bogdan Badea, Mihai Roșca, Andrei Tomica)

Juniori 1 feminin: România (Luciana Mitrofan, Ioana Sîngeorzan, Irina Rus, Denisa Urîtu, Elena Zaharia)

Juniori 2 masculin: România (Dragoș Bujor, Iulian Chiriță, Darius Movileanu, Paul Szilagyi, Horia Ursuț)

Juniori 2 feminin: România (Bianca Mei-Roșu, Evelyn Ungvari)

 

Medalii:

  • România (Luciana Mitrofan, Ioana Sîngeorzan, Irina Rus, Denisa Urîtu, Elena Zaharia), medalie de bronz la juniori 1 echipe feminin.
  • România (Dragoș Bujor, Iulian Chiriță, Darius Movileanu, Paul Szilagyi, Horia Ursuț), medalie de argint la juniori 2 echipe masculin.

 

Tabloul principal:

Juniori 1 echipe feminin:

Sferturi de finală:

România – Franța 3-0

  • Elena Zaharia – Hanitra Raharimanana 3-0 (11-5, 11-3, 11-8)
  • Luciana Mitrofan – Lucie Mobarek 3-0 (11-5, 11-4, 12-10)
  • Ioana Sîngeorzan – Julie Pennec 3-0 (11-9, 11-2, 11-8)

Semifinale:

România – China 2-3

  • Denisa Urîtu – Yake Li 1-3 (1-11, 10-12, 11-7, 3-11)
  • Elena Zaharia – Tianyi Wang 3-2 (4-11, 11-9, 9-11, 11-4, 11-9)
  • Ioana Sîngeorzan – Yuqi Li 2-3 (14-12, 11-8, 4-11, 9-11, 6-11)
  • Elena Zaharia – Yake Li 3-2 (11-6, 8-11, 11-4, 8-11, 12-10)
  • Denisa Urîtu – Tianyi Wang 0-3 (4-11, 4-11, 10-12)

 

Juniori 2 echipe masculin:

Sferturi de finală:

România – Slovacia 3-0

  • Darius Movileanu – Jakub Goldir 3-0 (11-5, 11-3, 11-7)
  • Iulian Chiriță – Kristian Uherik 3-0 (11-7, 11-3, 11-2)
  • Iulian Chiriță/Darius Movileanu – Kristian Uherik/Samuel Palusek 3-0 (11-4, 11-4, 15-13)

Semifinale:

România – Ungaria 1 3-0

  • Darius Movileanu – David Szantosi 3-0 (11-5, 12-10, 11-5)
  • Iulian Chiriță – Erik Huzsvar 3-0 (11-8, 11-6, 11-4)
  • Iulian Chiriță/Darius Movileanu – David Szantosi/Erik Huzsvar 3-0 (11-4, 11-8, 16-14)

Finala:

România – China 0-3

  • Darius Movileanu – Dongshen Hu 0-3 (8-11, 5-11, 8-11)
  • Iulian Chiriță – Yuchang Tao 1-3 (13-15, 8-11, 11-7, 8-11)
  • Iulian Chiriță/Darius Movileanu – Qulong Yang/Mighao Zhang 0-3 (7-11, 5-11, 4-11)

 

Grupe:

Juniori 1 echipe feminin:

Grupa 6: 1. România – 6p., 2. Ucraina/Mexic – 5p., 3. Singapore – 4p., 4. Slovenia – 3p.

  • România – Singapore 3-0
  • România – Slovenia 3-0
  • România –Ucraina/Mexic 3-1

 

Juniori 1 echipe masculin:

Grupa 5: 1. Franța – 6p., 2. Anglia – 4p., 3. SUA – 3p., 4. România – 2p.

  • România – Franța 1-3
  • România – SUA, 0-3
  • România – Anglia 2-3

 

Juniori 2 echipe feminin:

Grupa 1: 1.Egipt/Irlanda – 4p., 2. România – 3p., 3. Ungaria 2 – 4p.

  • România – Ungaria 2 3-0
  • România – Egipt/Irlanda 0-3

 

Juniori 2 echipe masculin:

Grupa 1: 1.România – 4p., 2. Germania – 3p, 3. Polonia – 2p.

  • România – Germania 3-1
  • România – Polonia 3-1