Openul Spaniei are loc între 4-8 februarie în Granada. 14 sportivi români participă la turneu.

  • Adina Diaconu, Andreea Dragoman, Tania Plăian, Elena Zaharia, Irina Ciobanu, Daniela Dodean Monteiro.
  • Hunor Szocs, Darius Movileanu, Iulian Chirița, Eduard Ionescu, Rareș Șipoș, Alexandru Cazacu, Cristian Chirița, Florin Spelbuș.

Tabloul principal:

32-imi:

Feminin:

  • Irina Ciobanu – Veronica Mosconi (Italia) 4-1 (11-7, 11-8, 8-11, 11-4, 11-1)
  • Adina Diaconu – Alina Nikitchanka (Belarus) 4-0 (11-7, 11-7, 11-6, 11-6)
  • Andreea Dragoman – Maki Shiomi (Japonia) 1-4 (10-12, 12-10, 6-11, 4-11, 5-11)
  • Elena Zaharia – Charlotte Carey (Țara Galilor) 1-4 (11-8, 6-11, 7-11, 8-11, 8-11)
  • Tania Plăian – Maria Yovkova (Bulgaria) 4-2 (9-11, 9-11, 11-5, 11-7, 11-6, 11-6)
  • Daniela Dodean Monteiro – Mallika Bhandarkar (India) 4-0 (11-7, 11-3, 11-5, 11-7)

16-imi:

  • Irina Ciobanu – Elizabet Abraamian (Rusia) 4-3 (13-11, 9-11, 14-12, 11-6, 3-11, 9-11, 11-7)
  • Adina Diaconu – Jian Zeng (Singapore) 3-4 (11-9, 11-8, 11-9, 17-19, 4-11, 3-11, 4-11)

Optimi:

  • Irina Ciobanu – Katerina Tomanovska (Cehia) 4-1 (11-3, 11-6, 11-3, 9-11, 14-12)

Sferturi:

  • Irina Ciobanu – Jian Zeng (Singapore) 1-4 (8-11, 8-11, 6-11, 11-8, 5-11)

 

Masculin:

32-imi:

  • Alexandru Cazacu – Anton Kallberg (Suedia) 0-4 (7-11, 3-11, 5-11, 11-13)
  • Rareș Șipoș – Stanislav Kucera (Cehia) 4-3 (11-8, 3-11, 7-11, 11-3, 11-8, 11-13, 12-10)
  • Hunor Szocs – Kwangil Baek (Coreea de Sud) 2-4 (11-9, 11-8, 5-11, 6-11, 6-11, 7-11)

16-imi:

  • Rareș Șipoș – Noshad Alamiyan (Iran) 4-3 (11-13, 11-6, 9-11, 12-10, 11-8, 8-11, 11-8)

Optimi:

  • Rareș Șipoș – Florent Lambiet (Belgia) 4-3 (11-6, 11-6, 9-11, 11-13, 6-11, 11-9, 11-6)

Sferturi:

  • Rareș Șipoș – Benedek Olah (Finlanda) 2-4 (11-1, 9-11, 11-9, 6-11, 5-11, 6-11)

Grupe simplu:

Feminin:

  • *Irina Ciobanu, Adina Diaconu și Daniela Dodean Monteiro se află în 32-imi.

Grupa 3: 1 Elena Zaharia – 4p, 2 Anastasia Kolish (Rusia) – 3p, 3 Swastika Ghosh (India) – 2p

  • Elena Zaharia – Anastasia Kolish 3-1
  • Elena Zaharia – Swastika Ghosh 3-0

Grupa 12: 1 Yura Shinohara (Japonia) – 6p, 2 Andreea Dragoman – 5p, 3 Stefanie Christensen (Danemarca) – 4p., 4 Maria Vertiz (Spania) – 3p

  • Andreea Dragoman – Yura Shinohara 0-3
  • Andreea Dragoman – Stefanie Christensen 3-0
  • Andreea Dragoman – Maria Vertiz 3-0

Grupa 14: 1 Katerina Tomanovska (Cehia) – 6p, 2 Tania Plăian – 5p, 3 Nina Zupancic (Slovenia) – 4p, 4 Nikoleta Puchovanova (Slovacia) – 3p

  • Tania Plăian – Katerina Tomanovska 2-3
  • Tania Plăian – Nina Zupancic 3-0
  • Tania Plăian – Nikoleta Puchovanova 3-0

 

Masculin:

  • *Rareș Șipoș și Hunor Szocs se află în 32-imi.

Grupa 11: 1 Benjamin Brossier (Franța) – 4p, 2 Cristian Chirița – 3p, 3 Albert Vilardell (Spania) – 2p

  • Cristian Chirița – Albert Vilardell 3-1
  • Cristian Chirița – Benjamin Brossier 2-3

Grupa 17: 1 Alexandru Cazacu – 4p, 2 Carlo Rossi (Italia) – 3p, 3 Gonzalo Herranz (Spania) – 2p

  • Alexandru Cazacu – Gonzalo Herranz 3-2
  • Alexandru Cazacu – Carlo Rossi 3-2

Grupa 21: 1 Guilherme Teodoro (Brazilia) – 4p, 2 Carlos Franco (Spania) – 3p, 3 Florin Spelbuș – 2p

  • Florin Spelbuș – Guilherme Teodoro 1-3
  • Florin Spelbuș – Carlos Franco 1-3

Grupa 27: 1 Chih-Wei Yeh (Taipeiul Chinez) – 4p, 2 Javier Benito (Spania) – 3p, 3 Iulian Chirița -2p

  • Iulian Chiriță – Javier Benito 1-3
  • Iulian Chiriță – Chih-Wei Yeh 0-3

Grupa 31: 1 Andrei Putintica (Republica Moldova) – 4p, 2 Eduard Ionescu – 3p, 3 Aleksa Gacev (Serbia) – 2p.

  • Eduard Ionescu – Aleksa Gacev 3-0
  • Eduard Ionescu – Andrei Putintica 2-3

Grupa 34: 1 Lev Katsman (Rusia) – 4p, 2 Darius Movileanu – 3p, 3 Tibor Spanik (Slovacia) – 2p.

  • Darius Movileanu – Tibor Spanik 3-1
  • Darius Movileanu – Lev Katsman 0-3