Zece sportivi români participă la Openul Serbiei destinat juniorilor, care are loc la Zrenjanin, între 24-28 septembrie.

  • Irina Rus, Daniel Moldovan, Matei Dumitrescu, Radu Miron, Dragoș Bujor, Horia Ursuț, Andrei Istrate, Paul Szilagyi, Octavian Aparaschivei, Darius Toma.

Juniori 1, echipe feminin:

  • România/Ungaria/Bulgaria (Irina Rus, Kalina Hristova, Helga Dari)

 

Juniori 1, echipe masculin:

  • România (Matei Dumitrescu, Radu Miron, Darius Toma)

 

Juniori 2, echipe masculin:

  • România 1 (Dragoș Bujor, Andrei Istrate, Horia Ursuț)
  • România 2 (Daniel Moldovan, Paul Szilagyi)
  • România/Anglia (Octavian Aparaschivei, Sajad Ali)

 

Medalii:

  • Irina Rus, bronz la echipe feminin, juniori 1, alături de Kalina Hristova (Bulgaria) și Helga Dari (Ungaria)

 

Tabloul principal:

Juniori 1, echipe feminin:

Semifinale:

România/Ungaria/Bulgaria – Rusia 2 0-3

  • Irina Rus – Liubov Tentser 0-3
  • Helga Dari – Arina Slautina 1-3
  • Kalina Hristova – Vlada Voronina 1-3

 

Juniori 2, echipe masculin:

Sferturi de finală:

România 1 – Rusia 2-3

  • Andrei Istrate – Miron Vasilev 3-0
  • Dragoș Bujor – Evgeny Tikhonov 0-3
  • Andrei Istrate/Horia Ursuț – Miron Vasilev/Ilia Kouniukhov 2-3
  • Andrei Istrate – Evgeny Tikhonov 3-1
  • Dragoș Bujor – Miron Vasilev 1-3

 

România 2 – Thailanda 1-3

  • Paul Szilagyi – Tanapat Thanmathikom 3-0
  • Daniel Moldovan – Napat Thanmathikom 2-3
  • Paul Szilagyi/Daniel Moldovan – Tanapat Thanmathikom/Napat Thanmathikom 0-3
  • Paul Szilagyi – Napat Thanmathikom 2-3

 

Grupe:

Juniori 1, echipe feminin:

Grupa 1: România/Ungaria/Bulgaria, Rusia 3, Serbia/SUA

  • România/Ungaria/Bulgaria – Rusia 3 3-0
  • România/Ungaria/Bulgaria – Serbia/SUA 3-2

 

Juniori 1, echipe masculin:

Grupa 5: România, Spania/Slovacia, Macedonia de Nord

  • România – Macedonia de Nord 3-0
  • România – Spania/Slovacia 2-3

 

Juniori 2, echipe masculin:

Grupa 1: România 1, Croația/San Marino/Qatar 1

  • România 1 – Qatar 1 3-0
  • România 1 – Croația/San Marino 3-0

 

Grupa 6: România/Anglia, Serbia 3, Australia/Suedia

  • România/Anglia – Serbia 3, 0-3
  • România/Anglia – Australia/Suedia 1-3

 

Grupa 8: România 2, Bosnia 1, Muntenegru

  • România 2 – Muntenegru 3-0
  • România 2 – Bosnia 1 3-0