Openul Portugaliei are loc în Lisabona, între 12-16 februarie, în Pavilhão do Complexo Desportivo Municipal do Casal Vistoso.

Românii participanți:

  • Daniela Dodean Monteiro, Arina Sîngeorzan, Andreea Dragoman, Irina Ciobanu, Adina Diaconu
  • Alexandru Cazacu, Bogdan Sîngeorzan, Cristian Bărbulescu, Iulian Chirița, Darius Movileanu

 

Medalii: Adina Diaconu, bronz la simplu feminin U21

 

Simplu feminin:

Turul 1 preliminar:

Arina Sîngeorzan – Zauresh Akasheva (Kazahstan) 4-1 (11-6, 7-11, 11-5, 11-6, 11-7)
Daniela Dodean Monteiro – Daniely Rios (Puerto Rico) 4-0 (11-4, 11-9, 11-6, 11-7)
Andreea Dragoman – Pauline Chasselin (Franța) 4-1 (11-4, 10-12, 11-6, 11-6, 11-9)
Adina Diaconu – Yu-Chiao Huang (Taipeiul Chinez) 4-1 (12-10, 11-7, 11-4, 8-11, 11-6)

32-imi:

Arina Sîngeorzan – Britt Eerland (Olanda) 1-4 (7-11, 5-11, 11-8, 8-11, 4-11)

Andreea Dragoman – Szu-Yu Chen (Taipeiul Chinez) 1-4 (11-9, 8-11, 5-11, 9-11, 7-11)

Daniela Dodean Monteiro – Bruna Takahashi (Brazilia) 4-2 (6-11, 11-4, 11-4, 10-12, 11-4, 11-4)

Adina Diaconu – Honoka Hashimoto (Japonia) 1-4 (11-2, 8-11, 3-11, 4-11, 10-12)

16-imi:

Daniela Dodean Monteiro – Leila Oliveira (Portugalia) 4-2 (10-12, 11-9, 12-14, 11-6, 12-10, 11-5)

Optimi:

Daniela Dodean Monteiro – Nanthana Komwong (Thailanda) 2-4 (13-11, 7-11, 11-8, 9-11, 9-11, 7-11)

 

Simplu masculin:

Turul 1 preliminar:

Cristian Bărbulescu – Yuki Matsuyama (Japonia) 0-4 (4-11, 4-11, 10-12, 9-11)
Bogdan Sîngeorzan – Andreas Levenko (Austria) 0-4 (5-11, 8-11, 10-12, 8-11)
Alexandru Cazacu – Alex Naumi (Finlanda) 4-0 (11-7, 12-10, 11-6, 11-7)
Darius Movileanu – Santiago Lorenzo (Argentina) 2-4 (5-11, 5-11, 9-11, 14-12, 11-3, 6-11)
Iulian Chirița – Diogo Chen (Portugalia) 0-4 (7-11, 9-11, 2-11, 5-11)

Turul 2 preliminar:

Alexandru Cazacu – Humberto Manhani (Brazilia) 4-1 (11-3, 11-5, 16-14, 7-11, 11-8)

32-imi:

Alexandru Cazacu – Emmanuel Lebesson (Franța) 1-4 (7-11, 11-9, 7-11, 6-11, 4-11)

Simplu U21 feminin:

16-imi:
Adina Diaconu – Kristina Kazantseva (Rusia) 3-0 (11-7, 13-11, 11-6)
Andreea Dragoman – Nikoleta Puchovanova (Slovacia) 3-0 (11-9, 11-4, 11-6)

Optimi:

Adina Diaconu – Anastasia Kolish (Rusia) 3-1 (11-9, 11-8, 3-11, 11-9)

Andreea Dragoman – Camille Lutz (Franța) 3-2 (7-11, 11-7, 11-9, 10-12, 11-4)

Sferturi:

Adina Diaconu – Lisa Lung (Belgia) 3-0 (11-7, 11-8, 11-9)

Andreea Dragoman – Nolwenn Fort (Franța) 1-3 (7-11, 11-9, 7-11, 11-13)

Semifinale:

Adina Diaconu – Maki Shiomi (Japonia) 1-3 (11-7, 8-11, 4-11, 4-11)

Simplu U21 masculin:

32-imi:
Iulian Chirița – Martin Bentancor (Argentina) 3-2 (9-11, 11-7, 10-12, 11-7, 11-9)
Darius Movileanu – Dean Shu (Australia) 3-0 (11-6, 11-9, 11-9)
Bogdan Sîngeorzan – Angel Ayuso (Spania) 1-3 (9-11, 11-8, 2-11, 10-12)

16-imi:
Iulian Chirița – Peter Hribar (Slovenia) 3-1 (11-5, 3-11, 11-7, 16-14)
Darius Movileanu – Woojin Kim (Coreea de Sud) 0-3 (7-11, 8-11, 9-11)

Optimi:

Iulian Chirița – Woojin Kim (Coreea de Sud) 0-3 (9-11, 8-11, 3-11)