Nouă sportivi români participă la Openul Macedoniei de Nord destinat juniorilor, care are loc la Skopje, între 8-12 octombrie.

Eduard Ionescu, Andrei Tomica, Andrei Istrate, Paul Szilagyi, Daniel Moldovan, Ioana Sîngeorzan, Bianca Mei Roșu, Evelyn Ungvari, Claudia Caragea

 

Medalii:

  • România (Claudia Caragea, Ioana Sîngeorzan), medalie de aur la juniori 1 echipe feminin
  • România (Eduard Ionescu, Andrei Tomica), medalie de argint la juniori 1 echipe masculin
  • România (Evelyn Ungvari, Bianca Mei Roșu), medalie de aur la juniori 2 echipe feminin
  • România (Andrei Istrate, Paul Szilagyi), medalie de argint la juniori 2 echipe masculin

 

Juniori 1, echipe masculin:

  • România (Eduard Ionescu, Andrei Tomica)
  • România/Serbia (Daniel Moldovan, Djordje Petrovic, Jovan Jockov)

 

Juniori 1, echipe feminin:

  • România (Claudia Caragea, Ioana Sîngeorzan)

 

Juniori 2, echipe masculin:

  • România (Andrei Istrate, Paul Szilagyi)

 

Juniori 2, echipe feminin:

  • România (Evelyn Ungvari, Bianca Mei Roșu)

 

 

Tabloul principal:

Juniori 1, echipe feminin:

Semifinale:

România – Slovacia 3-0

  •  Ioana Sîngeorzan – Jana Terezkova 3-1 (11-9, 11-7, 7-11, 11-6)
  • Claudia Caragea – Renata Lacernova 3-1 (10-12, 11-5, 11-6, 11-6)
  • Ioana Sîngeorzan/Claudia Caragea – Jana Terezkova/Renata Lacernova 3-1 (8-11, 11-9, 12-10, 12-10)

Finala:

România – Serbia 3-0

  • Claudia Caragea – Reka Bezeg 3-2 (8-11, 11-13, 11-7, 11-7, 11-4)
  • Ioana Sîngeorzan – Radmila Tominjak 3-0 (13-11, 11-6, 15-13)
  • Claudia Caragea/Ioana Sîngeorzan – Reka Bezeg/Radmila Tominjak 3-2 (11-9, 9-11, 10-12, 11-5, 11-6)

 

Juniori 1, echipe masculin:

Sferturi de finală:

România – România/Serbia 3-0

  • Eduard Ionescu – Jovan Jockov 3-0 (11-9, 11-9, 11-6)
  • Andrei Tomica – Daniel Moldovan 3-0 (11-6, 11-6, 11-7)
  • Eduard Ionescu/Andrei Tomica – Jovan Jockov/Djordje Petrovic 3-1 (11-7, 9-11, 11-1, 11-6)

Semifinale:

România – Taipeiul Chinez 3-1 

  • Eduard Ionescu – Li-Yang Tsai 1-3 (4-11, 13-11, 9-11, 5-11)
  • Andrei Tomica – Yu-Liang Kuo 3-2 (7-11, 11-8, 11-6, 5-11, 13-11)
  • Andrei Tomica/Eduard Ionescu – Yu-Liang Kuo/Li-Yang Tsai 3-0 (11-9, 11-9, 12-10)
  • Eduard Ionescu – Yu-Liang Kuo 3-1 (11-5, 11-6, 7-11, 11-5)

Finala:

România – Croația 1-3

  • Andrei Tomica – Ivor Ban 0-3 (4-11, 8-11, 9-11)
  • Eduard Ionescu – Lovro Zovko 3-0 (11-5, 11-8, 11-8)
  • Andrei Tomica/Eduard Ionescu – Ivor Ban/Lovro Zovko 1-3 (11-9, 9-11, 5-11, 10-12)
  • Eduard Ionescu – Ivor Ban 0-3 (7-11, 4-11, 7-11)

 

Juniori 2, echipe feminin:

Semifinale:

România – Slovacia/Serbia 3-0

  • Bianca Mei-Roșu – Monika Sinkarova 3-0 (11-4, 11-5, 11-7)
  • Evelyn Ungvari – Katarina Gvozdenovic 3-1 (5-11, 11-6, 11-7, 12-10)
  • Bianca Mei-Roșu/Evelyn Ungvari – Monika Sinkarova/Katarina Gvozdenovic 3-0 (11-6, 11-6, 11-8)

Finala:

România – Belgia 3-1

  • Evelyn Ungvari – Sara Devos 3-2 (13-11, 5-11, 11-8, 5-11, 11-5)
  • Bianca Mei Roșu – Julie Van Hauwaert 3-1 (8-11, 11-5, 11-8, 12-10)
  • Bianca Mei Roșu/Evelyn Ungvari – Julie Van Hauwaert/Sara Devos 2-3 (10-12, 13-11, 6-11, 13-11, 9-11)
  • Bianca Mei Roșu – Sara Devos 3-2 (11-13, 15-13, 6-11, 11-5, 11-9)

 

Juniori 2, echipe masculin:

Sferturi de finală:

România – Italia 3-1

  • Paul Szilagyi – Federico Vallino 2-3 (3-11, 11-5, 11-9, 5-11, 4-11)
  • Andrei Istrate – Daniele Spagnolo 3-1 (7-11, 11-6, 13-11, 11-3)
  • Paul Szilagyi/Andrei Istrate – Federico Vallino/Daniele Spagnolo 3-1 (12-10, 8-11, 11-6, 11-9)
  • Andrei Istrate – Federico Vallino 3-0 (11-2, 11-9, 11-6)

Semifinale:

România – Slovacia 3-0

  • Andrei Istrate – Oliver Novicky 3-0 (11-1, 11-4, 11-9)
  • Paul Szilagyi – Samuel Arpas 3-0 (11-8, 11-8, 11-4)
  • Paul Szilagyi/Andrei Istrate – Samuel Arpas/Oliver Novicky 3-0 (11-6, 11-3, 11-9)

Finala:

România – Belgia/Peru 1-3

  • Andrei Istrate – Tom Closset 3-0 (11-8, 11-7, 11-8)
  • Paul Szilagyi – Carlos Fernandez 0-3 (7-11, 8-11, 6-11)
  • Andrei Istrate/Paul Szilagyi – Tom Closset/Carlos Fernandez 0-3 (7-11, 7-11, 7-11)
  • Andrei Istrate – Carlos Fernandez 2-3 (11-7, 6-11, 7-11, 14-12, 9-11)

Program și rezultate:

Grupe:

 

Juniori 1, echipe feminin:

  • Grupa 1: 1. Serbia – 6p., 2. România – 5p., 3. Slovacia/Grecia – 4p., 4. Macedonia de Nord – 3p.

România – Macedonia de Nord 3-0

  • Ioana Sîngeorzan – Dobrinka Sotirova 3-0
  • Claudia Caragea – Bojana Mihajlovska 3-0
  • Claudia Caragea/ Ioana Sîngeorzan – Dobrinka Sotirova/ Bojana Mihajlovska 3-1

România – Serbia 2-3

  • Claudia Caragea – Reka Bezeg 3-0
  • Ioana Sîngeorzan – Radmila Tominjak 3-1
  • Claudia Caragea/Ioana Sîngeorzan – Radmila Tominjak/Reka Bezeg 2-3
  • Ioana Sîngeorzan – Reka Bezeg 1-3
  • Claudia Caragea – Radmila Tominjak 2-3

România – Slovacia/Grecia 3-0

  • Ioana Sîngeorzan – Adriana Illasova 3-0
  • Claudia Caragea – Chrysi Fotiadou 3-2
  • Ioana Sîngeorzan/Claudia Caragea – Adriana Illasova/Chrysi Fotiadou 3-1

 

Juniori 1, echipe masculin:

  • Grupa 1: 1. Croația – 4p., 2. România/Serbia – 3p., 3. Bulgaria/Grecia – 2p.

România/Serbia – Croația 0-3

  • Djordje Petrovic – Lovro Zovko 0-3
  • Daniel Moldovan – Ivor Ban 0-3
  • Jovan Jockov/ Djordje Petrovic – Ivor Ban/ Lovro Zovko 0-3

România/Serbia – Bulgaria/Grecia 3-1

 

  • Grupa 3: România, Bulgaria, Slovacia/Croația, Macedonia de Nord

România – Slovacia/Croația 3-0

  • Andrei Tomica – Juraj Petrlik 3-0
  • Eduard Ionescu – Filip Borovnjak 3-1
  • Andrei Tomica/Eduard Ionescu – Juraj Petrlik/Filip Borovnjak 3-0

România – Bulgaria 3-0

  • Eduard Ionescu – Stoyan Sariev 3-0
  • Andrei Tomica – Eren Bekir 3-0
  • Eduard Ionescu/Andrei Tomica – Stoyan Sariev/Eren Bekir 3-2

România – Macedonia de Nord 3-0

  • Eduard Ionescu – Teodor Volkanoski 3-0
  • Andrei Tomica – Leonid Goshev 3-0
  • Eduard Ionescu/Andrei Tomica – Teodor Volkanoski/Leonid Goshev 3-0

 

Juniori 2, echipe feminin:

  • Grupa 2: 1. România – 4p., 2. Bulgaria – 3p., 3. Macedonia de Nord – 2p.

România – Macedonia de Nord 3-0

  • Bianca Mei Roșu – Sara Stojanovska 3-0
  • Evelyn Ungvari – Vase Bogoeska 3-0
  • Bianca Mei Roșu/ Evelyn Ungvari –  Sara Stojanovska/Vase Bogoeska 3-1

România – Bulgaria 3-0

  • Bianca Mei Roșu – Irina Docheva 3-0
  • Evelyn Ungvari  – Dalma Hasanova 3-1
  • Bianca Mei Roșu/Evelyn Ungvari  – Irina Docheva/Dalma Hasanova 3-1

 

Juniori 2, echipe masculin:

  • Grupa 2: 1. România – 4.p, 2. Belarus – 3p. 3. Suedia/Macedonia de Nord – 2p.

România – Belarus 3-0

  • Andrei Istrate – Vadzim Kazachenka 3-0
  • Paul Szilagyi – Nikon Shutov 3-0
  • Andrei Istrate/Paul Szilagyi – Maksim Liakhau/Vadzim Kazachenka 3-0

România – Suedia/Macedonia de Nord 3-0

  • Andrei Istrate – Isak Alfredsson 3-0
  • Paul Szilagyi – Daniel Zhou Glaveski 3-0
  • Andrei Istrate/Paul Szilagyi – Isak Alfredsson/Daniel Zhou Glaveski 3-0