Openul Poloniei destinat juniorilor și cadeților are loc la Wladyslawowo, între 22-26 mai. România participă cu 22 de sportivi la juniori 1 și 2, în probele de simplu feminin și masculin, dublu feminin și masculin și echipe feminin și masculin.

  • Perechea Andrei Istrate/Horia Ursuț a cucerit aurul la dublu masculin
  • Perechea Ioana Sîngeorzan/Elena Zaharia a cucerit argintul la dublu feminin
  • Perechea Darius Movileanu/Andrei Tomica a obținut bronzul la dublu masculin

Românii participanți:

  • Elena Zaharia
  • Ioana Sîngeorzan
  • Andreea Teglas
  • Bianca Mei-Roșu
  • Tania Plăian
  • Claudia Caragea
  • Luciana Mitrofan
  • Denisa Urîtu
  • Irina Rus
  • Matei Dumitrescu
  • Andrei Tomica
  • Eduard Ionescu
  • Iulian Chiriță
  • Paul Szilagyi
  • Darius Movileanu
  • Daniel Moldovan
  • Andrei Istrate
  • Horia Ursuț
  • Andrei Miron
  • Darius Toma
  • Richard Oroszlan
  • Mihai Pop

Juniori 2, dublu feminin:

16-imi:

  • Ioana Sîngeorzan/Elena Zaharia – Julia Furman/Zuzanna Pawelec (Polonia) 3-0 (11-3, 11-9, 11-2)
  • Bianca Mei-Roșu/Andreea Teglas – Anna Brzyska/Zuzanna Wieglos (Polonia) 3-1 (13-11, 11-5, 8-11, 11-8)

Optimi:

  • Ioana Sîngeorzan/Elena Zaharia – Ilona Sztwiertnia/Wiktoria Wrobel (Polonia) 3-1 (11-4, 7-11, 11-5, 12-10)
  • Bianca Mei-Roșu/Andreea Teglas – Ines Matos/Patricia Santos (Portugalia) 3-0 (11-7, 11-8, 11-8)

Sferturi:

  • Ioana Sîngeorzan/Elena Zaharia – Svetlana Dmitrenko/Anastasia Sizova (Rusia) 3-1 (11-8, 9-11, 11-8, 11-7)
  • Bianca Mei-Roșu/Andreea Teglas – Nomin Baasan/Leah Tveit Muskantor (Suedia) 1-3 (6-11, 11-6, 7-11, 9-11)

Semifinale: 

  • Ioana Sîngeorzan/Elena Zaharia – Veronika Matiunina/Iolanta Yevtodii (Ucraina) 3-1 (11-4, 7-11, 11-5, 12-10)

Finala: 

  • Ioana Sîngeorzan/Elena Zaharia – Ami Shirayama/Sakura Yokoi (Japonia) 1-3 (9-11, 10-12, 11-5, 7-11)

 

 

Juniori 2, dublu masculin:

16-imi:

  • Darius Movileanu/Andrei Tomica – Michal Gawlas/Szymon Wisniewski (Polonia) 3-0 (11-8, 11-6, 11-6)
  • Matei Dumitrescu/Radu Miron – Patryk Bielecki/Mateusz Zelengowski (Polonia) 3-0 (11-9, 11-8, 11-5)
  • Andrei Istrate/Horia Ursuț – Mike Hollo (Germania)/Chin-Chien Lin (Taipeiul Chinez) 3-0 (16-14, 11-7, 11-9)
  • Daniel Moldovan/Paul Szilagyi – Bence Balogh/David Szantosi (Ungaria) 3-0 (11-4, 11-4, 15-13)
  • Iulian Chiriță/Eduard Ionescu – Filip Krzywniak/Mateusk Zalewski (Polonia) 2-3 (13-11, 8-11, 13-11, 5-11, 7-11)

Optimi:

  • Darius Movileanu/Andrei Tomica – Chia-Chuan Chuang/Chen-Feng Hsu (Taipeiul Chinez) 3-1 (11-6, 9-11, 14-12, 11-2)
  • Matei Dumitrescu/Radu Miron – Dawid Kosmal/Milosz Redzim 3-0 (11-7, 11-5, 11-2)
  • Daniel Moldovan/Paul Szilagyi – Wojciech Bogacz/Milosz Sawczak (Polonia) 3-0 (11-8, 11-5, 11-5)
  • Andrei Istrate/Horia Ursuț – Mike Hollo (Germania)/Chin-Chieh Lin (Taipeiul Chinez) 3-0 (16-14, 11-7, 11-9)

Sferturi:

  • Darius Movileanu/Andrei Tomica – David Bessa/Silas Monteiro (Portugalia) 3-0 (11-4, 11-4, 11-7)
  • Andrei Istrate/Horia Ursuț – Daniel Moldovan/Paul Szilagyi 3-2 (11-4, 11-8, 7-11, 7-11, 11-5)

Semifinale: 

  • Darius Movileanu/Andrei Tomica – Dawid Kosmal/Milosz Redzimski (Polonia) 2-3 (9-11, 7-11, 13-11, 11-5, 6-11)
  • Andrei Istrate/Horia Ursuț – Yaroslav Oleskevych/Nazar Tretiak (Ucraina) 3-0 (11-7, 11-2, 11-7)

Finala: 

Andrei Istrate/Horia Ursuț – Dawid Kosaml/Milosz Redzismki (Polonia) 3-0 (11-9, 11-9, 12-10)