România e reprezentată de opt sportivi la Campionatul European U21, care are loc în Varazdin, Croația, între 4-8 martie. Adina Diaconu este campioana europeană U21 din 2019, titlu obținut în Gondomar, Portugalia.

  • Cristian Pletea, Rareș Șipoș, Bogdan Sîngeorzan, Paul Mladin
  • Adina Diaconu, Andreea Dragoman, Tania Plăian, Elena Zaharia
  • Antrenori: Viorel Filimon, Ionuț Seni.

Medalii:

  • Perechea Cristian Pletea/Adina Diaconu, aur la dublu mixt.
  • Perechea Cristian Pletea/Rareș Șipoș, aur la dublu masculin.
  • Andreea Dragoman, argint la simplu feminin.
  • Rareș Șipoș, argint la simplu masculin.
  • Perechea Andreea Dragoman/Adina Diaconu, bronz la dublu feminin.
  • Adina Diaconu, bronz la simplu feminin.

Program și rezultate:

Simplu feminin:

Grupa A:

  • Andreea Dragoman – Katarzyna Wegrzyn (Polonia) 4-2 (10-12, 11-5, 11-6, 10-12, 11-9, 11-5)
  • Andreea Dragoman – Solomiya Brateyko (Ucraina) 4-0 (11-4, 11-6, 11-3, 11-6)
  • Andreea Dragoman – Leilu Mostafavi (Franța) 4-1 (11-6, 11-7, 12-10, 10-12, 11-5)

Grupa B:

  • Adina Diaconu – Julia Slazak (Polonia) 4-1 (8-11, 11-4, 11-3, 11-8, 13-11)
  • Adina Diaconu – Olga Vishniakova (Rusia) 4-0 (11-9, 11-6, 11-5, 11-7)
  • Adina Diaconu – Aleksandra Vovk (Slovenia) 4-1 (11-9, 11-7, 5-11, 11-7, 11-2)

Grupa C:

  • Tania Plăian  – Mariia Tailakova (Rusia) 1-4 (6-11, 11-3, 9-11, 5-11, 11-13)
  • Tania Plăian – Orsolya Feher (Ungaria) 4-1 (11-6, 11-8, 13-11, 8-11, 11-7)
  • Tania Plăian – Prithika Pavade (Franța) 1-4 (3-11, 6-11, 8-11, 12-10, 6-11)

Grupa F:

  • Elena Zaharia – Anastasia Kolish (Rusia) 4-3 (8-11, 11-9, 11-6, 4-11, 11-3, 11-9)
  • Elena Zaharia – Nolwenn Fort (Franța) 4-2 (11-7, 6-11, 11-7, 9-11, 11-9, 11-9)
  • Elena Zaharia – Sophia Klee (Germania) 1-4 (9-11, 11-5, 11-13, 5-11, 13-15)

Optimi:

  • Andreea Dragoman – Olga Vishniakova (Rusia) 4-1 (13-11, 12-10, 11-5, 9-11, 11-7)
  • Adina Diaconu – Anastasia Kolish (Rusia) 4-1 (11-4, 11-13, 11-9, 11-7, 11-4)

Sferturi de finală:

  • Andreea Dragoman – Camille Lutz (Franța) 4-3 (7-11, 11-7, 11-5, 11-13, 11-13, 11-2, 11-4)
  • Adina Diaconu – Anna Wegrzyn (Polonia) 4-3 (11-8, 9-11, 11-3, 6-11, 11-13, 11-4, 11-6)ț

Semifinale:

  • Andreea Dragoman – Christina Kallberg (Suedia) 4-0 (11-6, 11-7, 12-10, 11-9)
  • Adina Diaconu – Prithika Pavade (Franța) 0-4 (14-16, 7-11, 3-11, 5-11)

Finala:

  • Andreea Dragoman – Prithika Pavade (Franța) 2-4 (7-11, 12-14, 11-8, 4-11, 11-6, 9-11)

Grupa 9:

  • Tania Plăian – Alba Fernandez (Spania) 4-0 (11-6, 11-5, 11-6, 13-11)
  • Tania Plăian – Christina Kallberg (Suedia) 4-1 (11-5, 5-11, 11-5, 11-4, 11-9)
  • Tania Plăian – Franziska Schreiner (Germania) 4-2 (11-4, 5-11, 8-11, 11-8, 11-8, 11-8)

Grupa 12:

  • Elena Zaharia – Tatsiana Chakavaya (Belarus) 4-0 (11-7, 11-4, 11-7, 11-3)
  • Elena Zaharia – Ema Labosova (Slovacia) 4-0 (11-9, 11-9, 11-5, 11-3)
  • Elena Zaharia – Denise Payet (Anglia) 4-0 (11-6, 11-6, 11-6, 11-6)

 


Simplu masculin:

Grupa C:

  • Rareș Șipoș – Andrei Putuntica (Republica Moldova) 1-4 (16-18, 8-11, 11-9, 9-11, 6-11)
  • Rareș Șipoș – Joan Masip (Spania) 4-2 (9-11, 4-11, 11-8, 11-6, 11-6, 11-8)
  • Rareș Șipoș – Lars Posch (Elveția) 4-2 (9-11, 9-11, 11-6, 11-7, 12-10, 11-9)

Grupa H:

  • Cristian Pletea – Adrien Rassenfosse (Belgia) 4-3 (9-11, 8-11, 11-6, 11-9, 12-10, 5-11, 11-7)
  • Cristian Pletea – Artur Abusev (Rusia) 0-4 (5-11, 8-11, 9-11, 8-11)
  • Cristian Pletea – Gerrit Engemann (Germania) 3-4 (11-5, 9-11, 5-11, 11-8, 9-11, 12-10, 8-11)

Optimi: 

  • Rareș Șipoș – Csaba Andras (Ungaria) 4-2 (7-11, 11-7, 12-14, 11-6, 11-7, 11-5)

Sferturi de finală:

  • Rareș Șipoș – Irvin Bertrand (Franța) 4-2 (11-7, 5-11, 11-7, 7-11, 11-5, 11-9)

Semifinale: 

  • Rareș Șipoș – Laurens Devos (Belgia) 4-2 (11-6, 11-7, 10-12, 11-6, 8-11, 14-12)

Finala: 

  • Rareș Șipoș – Vladimir Sidorenko (Rusia) 1-4 (9-11, 7-11, 11-9, 5-11, 4-11)

Grupa 2:

  • Paul Mladin – Artur Abusev (Rusia) 0-4 (7-11, 7-11, 7-11, 3-11)
  • Paul Mladin – Alberto Lillo (Spania) 2-4 (9-11, 11-7, 6-11, 11-7, 8-11, 12-14)

Grupa 4:

  • Bogdan Sîngeorzan – Ioannis Sgouropoulos (Grecia) 1-4 (2-11, 11-9, 9-11, 6-11, 10-12)
  • Bogdan Sîngeorzan – Uladzislau Rukliatsou (Belarus) 0-4 (4-11, 9-11, 6-11, 9-11)

Dublu masculin:

16-imi:

  • Paul Mladin/Medardas Stankevicius (Lituania) – Maciej Kubik/Samuel Kulczycki (Polonia) 0-3 (10-12, 5-11, 9-11)
  • Bogdan Sîngeorzan/Dimitris Kordoutis (Grecia) – Tibor Spanik/Jakub Zelinka (Slovacia) 1-3 (11-9, 6-11, 5-11, 5-11)

Optimi:

  • Cristian Pletea/Rareș Șipoș – Joan Masip/Alberto Lillo (Spania) 3-1 (11-7, 12-14, 11-8, 11-5)

Sferturi de finală:

  • Cristian Pletea/Rareș Șipoș – Gerrit Engemann/Fanbo Meng (Germania) 3-1 (11-13, 11-4, 11-8, 11-7)

Semifinale:

  • Cristian Pletea/Rareș Șipoș – Irvin Bertrand/Leo De Nodrest (Franța) 3-1 (11-3, 4-11, 11-8, 11-9

Finala:

  • Cristian Pletea/Rareș Șipoș – Andrei Putuntica (Republica Moldova)/Jiri Martinko (Cehia) 3-1 (7-11, 11-7, 11-9, 11-9)

Dublu feminin:

16-imi:

  • Elena Zaharia/Elisavet Terpou (Grecia) – Aleksandra Vovk/Katarina Strazar (Slovenia) 3-1 (5-11, 11-8, 11-4, 11-8)
  • Tania Plăian/Anastasia Kolish (Rusia) – Marina Niguez/Alba Fernandez (Spania) 3-1 (12-10, 9-11, 11-4, 14-12)

Optimi:

  • Andreea Dragoman/Adina Diaconu – Nikita Petrovova (Cehia)/Yuki Tsutsui (Germania) 3-0 (11-4, 11-9, 11-9)
  • Elena Zaharia/Elisavet Terpou (Grecia) – Tania Plăian/Anastasia Kolish (Rusia) 0-3 (6-11, 9-11, 7-11)

Sferturi de finală:

  • Andreea Dragoman/Adina Diaconu – Ozge Yilmaz/Ece Harac (Turcia) 3-0 (11-7, 12-10, 15-13)
  • Tania Plăian/Anastasia Kolish (Rusia) – Katarzyna Wegrzyn/Anna Wegrzyn (Polonia) 0-3 (4-11, 5-11, 7-11)

Semifinale:

  • Andreea Dragoman/Adina Diaconu – Mariia Tailakova/Kristina Kazantseva (Rusia) 2-3 (11-7, 5-11, 11-9, 5-11, 9-11)

Dublu mixt:

32-imi:

  • Bogdan Sîngeorzan/Ece Harac (Turcia) – Csaba Andras (Ungaria)/Tatsiana Chakavaya (Belarus) 2-3 (6-11, 11-9, 11-4, 8-11, 6-11)
  • Elena Zaharia/Maciej Kolodziejczyk (Austria) – Uladzislau Rukliatsou (Belarus)/Jennie Edvinsson (Suedia) 1-3 (8-11, 11-6, 7-11, 7-11)
  • Paul Mladin/Maria Yokova (Bulgaria) – Leo De Nodrest/Camille Lutz (Franța) 0-3 (6-11, 7-11, 7-11)

16-imi:

  • Cristian Pletea/Adina Diaconu – Daniel Orac/Natalia Grigelova (Slovacia) 3-0 (11-7, 11-8, 11-7)
  • Tania Plăian/Cedric Meissner (Germania) – Alberto Lillo/Anna Garcia (Spania) 3-1 (11-7, 6-11, 11-3, 11-9)
  • Andreea Dragoman/Rareș Șipoș – Abdullah Yigenler/Ozge Yilmaz (Tucia) 1-3 (11-5, 11-13, 6-11, 9-11)

Optimi:

  • Cristian Pletea/Adina Diaconu – Andrei Putuntica (Republica Moldova)/Andrea Pavlovic (Croația) 3-1 (11-3, 8-11, 11-9, 14-12)
  • Tania Plăian/Cedric Meissner (Germania) – Bastien Rembert/Nolwenn Fort (Franța) 2-3 (11-4, 10-12, 11-7, 5-11, 8-11)

Sferturi de finală:

  • Cristian Pletea/Adina Diaconu – Tobias Hippler/Franziska Schreiner (Germania) 3-2 (11-9, 11-8, 7-11, 6-11, 11-8)

Semifinale:

  • Cristian Pletea/Adina Diaconu – Irvin Bertrand/Leili Mostafavi (Franța) 3-1 (11-9, 10-12, 11-8, 11-9)

Finala:

  • Cristian Pletea/Adina Diaconu – Bastien Rembert/Nolwenn Fort 3-2 (11-7, 2-11, 11-9, 6-11, 11-8)