Șase sportivi români participă la Campionatul European U21, care se desfășoară în Gondomar, Portugalia, între 7-10 martie.

Adina Diaconu, Andreea Dragoman, Tania Plaian, Cristian Pletea, Alex Manole şi Rareş Şipoş iau parte la concursul european. Alături le sunt antrenorii Viorel Filimon și Andrei Filimon.

ziua8Simplu feminin:

Grupa B:

Clasament:

1 Adina Diaconu – 6 p, 2. Lisa Lung (Belgia) – 5p, Ema Labosova (Slovacia) – 4p, 4. Raquel Martins (Portugalia) – 3 p.

  • Adina Diaconu – Raquel Martins 4-1 (11-2, 3-11, 11-8, 11-5, 11-4)
  • Adina Diaconu – Lisa Lung 4-0 (11-7, 11-7, 11-5, 11-4)
  • Adina Diaconu – Ema Labosova 4-1 (11-4, 11-7, 9-11, 11-6, 11-2)

 

Grupa D:

Clasament:

1 Audrey Zarif (Franța) – 6p, 2. Andreea Dragoman – 5p, 3. Marketa Sevcikova (Cehia) – 4p, 4. Margo Degraef (Belgia) – 3p.

  • Andreea DragomanAudrey Zarif 3-4 (11-6, 6-11, 11-4, 10-12, 8-11, 11-8, 12-14)
  • Andreea Dragoman – Margo Degraef 4-0 (14-12, 11-3, 11-5, 11-3)
  • Andreea Dragoman – Marketa Sevcikova, 4-2 (5-11, 11-3, 11-5, 11-8, 7-11, 11-6)

 

Grupa H:

Clasament:

1 Tania Plaian – 6 p, 2. Tatiana Kukulkova (Slovacia) – 5p, 3. Andrea Pavlovic (Croația) – 4p, 4. Erika Front (Suedia) – 3 p.

  • Tania Plaian – Erika Front 4-1 (11-7, 11-5, 11-9, 6-11, 11-6)
  • Tania Plaian – Tatiana Kukulkova, 4-1 (4-11, 11-7, 12-10, 11-6, 11-8)
  • Tania Plaian – Andrea Pavlovic 4-2 (11-8, 11-7, 11-7, 6-11, 5-11, 11-7)

ziua4Simplu masculin:

Grupa B:

1 Darko Jorgic (Slovenia) – 6p, 2. Denis Ivonin (Rusia) – 5p, 3. Mathan Simon (Israel) – 4p., 4. Alexandru Manole – 3 p.

  • Alexandru Manole – Denis Ivonin 1-4 (4-11, 9-11, 11-13, 11-9, 7-11)
  • Alexandru Manole – Mathan Simon, 2-4 (11-4, 9-11, 11-8, 9-11 6-11, 10-12)
  • Alexandru Manole – Darko Jorgic 2-4 (5-11, 6-11, 7-11, 11-8, 11-7, 6-11)

 

Grupa C:

1 Cristian Pletea – 6p, 2. Samuel Kulczycki (Polonia) – 4p, 3. Tomas Polansky (Cehia) – 4p, 4. Vladislav Ursu (Republica Moldova) – 4p.

  • Cristian Pletea –Vladislav Ursu 4-2 (9-11, 11-9, 10-12, 11-9, 11-6, 11-4)
  • Cristian Pletea – Tomas Polansky 4-1 (12-10, 11-5, 8-11, 11-2, 11-9)
  • Cristian Pletea – Samuel Kulczycki 4-0 (11-8, 11-8, 11-5, 11-5)

 

Grupa D:

1 Patrik Klos (Cehia) – 5p., 2. Rareș Șipoș – 5p, 3. Maciej Kubik (Polonia) – 4p, 4. Simon Soderlund (Suedia) – 4 p.

  • Rareș Șipoș – Simon Soderlund 4-1 (11-7, 10-12, 11-7, 11-5, 11-9)
  • Rareș Șipoș – Maciej Kubik, 4-0 (11-5, 11-4, 19-17, 12-10)
  • Rareș Șipoș – Patrik Klos, 2-4 (13-11, 5-11, 11-5, 8-11, 10-12, 7-11)

ziua6