România are trei sportivi în optimile de finală ale probei de simplu, la Campionatul Mondial de juniori din Australia, în urma victoriilor obținute de Andreea Dragoman, Rareș Șipoș și Cristian Pletea, în 16-imi.

Din păcate, Tania Plaian s-a oprit în 16-imi în fața sportivei din China Xunyao Shi, în timp ce Andreea Hudușan, Elena Zaharia, Dragoș Oprea și Cristian Chiriță nu s-au calificat din grupe.

În optimile de finală ale competiției, Andreea Dragoman o va întâlni pe Pei-Ling Su, sportivă din Taipeiul Chinez, în timp ce Rareș Șipoș și Cristian Pletea vor juca împotriva lui Yukiya Uda (Japonia), respectiv Hsin-Yang Li (Taipeiul Chinez). Meciurile din această fază vor avea loc sâmbătă, 8 noiembrie.

Faza grupelor feminin:

  • Tania Plaian – Marharyta Baltushite (Belarus) 4-1 (13-11, 11-5, 11-4, 11-3, 11-4)
  • Tania Plaian – Laura Tiefenbrunner (Germania) 4-3 (14-12, 9-11, 15-13, 11-8, 7-11, 5-11, 11-6)
  • Tania Plaian – Yeji Wee (Coreea de Sud) 2-4 (6-11, 9-11, 11-6, 11-9, 8-11, 4-11)

Clasamentul grupei 8: 1. Tania Plaian – 5 puncte, 2. Yeji Wee – 5 puncte, 3. Marharyta Baltushite – 5 puncte, 4. Laura Tiefenbrunner – 3 puncte

 

  • Andreea Hudușan – Rui Goi (Singapore) 2-4 (9-11, 0-11, 5-11, 5-11, 11-6, 4-11)
  • Andreea Hudușan – Selena Selvakumar (India) 3-4 (11-8, 8-11, 11-68, 11-5, 6-11, 3-11, 3-11)
  • Andreea Hudușan – Natalia Grigelova (Slovacia) 4-2 (8-11, 11-7, 9-11, 12-10, 11-4, 13-11)

Clasamentul grupei 11: 1. Natalia Grigelova – 5 puncte, 2. Rui Goi – 5 puncte, 3. Selena Selvakumar – 4 puncte, 4. Andreea Hudușan – 4 puncte

 

  • Elena Zaharia – Chin Wong (Hong Kong) 4-0 (14-12, 11-7, 11-6, 11-8)
  • Elena Zaharia – Ruei Wen (Taipeiul Chinez) 1-4 (8-11, 9-11, 9-11, 11-2, 9-11)
  • Elena Zaharia – Ryu Hanna (Coreea de Sud) 1-4 (9-11, 8-11, 6-11, 11-7, 8-11)

Clasamentul grupei 12: 1. Ryu Hanna – 6 puncte, 2. Ruei Wen – 5 puncte, 3. Elena Zaharia – 4 puncte, 4. Chin Wong – 3 puncte

 

Faza grupelor masculin:

  • Dragoș Oprea – Manush Shah (India) 2-4 (3-11, 12-10, 13-11, 7-11, 7-11, 5-11)
  • Dragoș Oprea – Benjamin Gould (Australia) 4-1 (11-7, 11-2, 7-11, 11-2, 11-5)
  • Dragoș Oprea – Artem Dvoynikov (Rusia) 1-4 (11-6, 9-11, 4-11, 5-11, 8-11)

Clasamentul grupei 9: 1. Manush Shah – 6 puncte, 2. Artem Dvoynikov – 5 puncte, 3. Dragoș Oprea – 4 puncte, 4. Benjamin Gould – 3 puncte

 

  • Cristian Chiriță – Maciej Kolodziejczyk (Austria) 0-4 (5-11, 7-11, 11-13, 9-11)
  • Cristian Chiriță – Maksim Grebnev (Rusia) 2-4 (10-12, 9-11, 13-11, 11-6, 6-11, 8-11)
  • Cristian Chiriță – Olav Kosolosky (Belgia) 4-2 (7-11, 11-9, 13-11, 12-10, 9-11, 12-10)

Clasamentul grupei 15: 1. Maksim Grebnev – 6 puncte, 2. Maciej Kolodziejczyk – 5 puncte, 3. Cristian Chiriță – 4 puncte, 4. Olav Kosolosky – 3 puncte

 

16-imile de finală:

Tania Plaian – Xunyao Shi (China) 0-4 (7-11, 4-11, 3-11, 5-11)

Andreea Dragoman – Ryu Hanna (Coreea de Sud) 4-1 (11-7, 11-6, 6-11, 11-7, 11-5)

Rareș Șipoș – Sharon Alguetti (SUA) 4-3 (11-5, 8-11, 9-11, 6-11, 11-6, 11-9, 11-8)

Cristian Pletea – Jeet Chandra (India) 0-4 (8-11, 5-11, 8-11, 8-11)