România participă cu 16 sportivi la Campionatul European 2019 destinat juniorilor, care are loc la Ostrava, Cehia, între 7-16 iulie.

Delegația României:

 

  • Juniori 1: Darius Toma, Mihai Nemaciuc, Matei Dumitrescu, Andrei Istrate. Antrenor: Madalin Ionascu
  • Junioare 1: Tania Plaian, Camelia Mitrofan, Luiza Popescu, Denisa Uritu. Antrenor: Petre Arnautu
  • Juniori 2: Andrei Tomica, Eduard Ionescu, Darius Movileanu, Iulian Chirita. Antrenor: Emilian Bulbuc
  • Junioare 2: Elena Zaharia, Ioana Singeorzan, Adela Struna, Bianca Mei Rosu. Antrenor: Marian Filipas

Medalii:

  • Perechea formată din juniorii 2, Darius Movileanu și Ioana Sîngeorzan, a obținut medalia de bronz în proba de dublu mixt.
  • Elena Zaharia/Prithika Pavade (Franța) a cucerit aurul la juniori 2, dublu feminin.
  • Iulian Chiriță și Eduard Ionescu au câștigat aurul la juniori, dublu masculin.

 

Juniori 1, dublu feminin:

32-imi:

  • Tania Plăian/Luciana Mitrofan – Ana Vertiz/Nerea Garcia (Spania) 3-0 (11-4, 11-5, 11-3)
  • Denisa Urîtu/Luiza Popescu – Denise Payet/Megan Gidney (Anglia) 3-2 (11-8, 11-6, 4-11, 8-11, 11-9)

16-imi:

  • Tania Plăian/Luciana Mitrofan – Radmila Tominjak/Reka Bezeg (Serbia) 3-0 (11-9, 11-6, 11-5)
  • Denisa Urîtu/Luiza Popescu – Isa Cok/Camille Lutz (Franța) 1-3 (11-8, 10-12, 3-11, 4-11)

Optimi:

  • Tania Plăian/Luciana Mitrofan – Olga Vishniakova (Rusia)/Yuki Tsutsui (Germania) 3-1 (9-11, 11-5, 11-6, 14-12)

Sferturi:

  • Tania Plăian/Luciana Mitrofan – Ece Harac/Ozge Yilmaz (Turcia) 2-3 (11-9, 4-11, 4-11, 11-8, 4-11)

 

Juniori 1, dublu masculin:

Turul 1:

  • Andrei Istrate/Matei Dumitrescu – Oskar Pukk/Mart Luuk (Estonia) 3-2 (11-5, 11-13, 7-11, 16-14, 11-6)

32-imi:

  • Darius Toma/Mihai Nemaciuc – Shayan Siraj (Anglia)/Ognjen Stosic (Serbia) 3-1 (10-12, 11-9, 14-12, 11-7)
  • Andrei Istrate/Matei Dumitrescu – Jan Zandecki/Szymon Kolasa (Polonia) 2-3 (9-11, 7-11, 11-7, 11-7, 10-12)

16-imi:

Darius Toma/Mihai Nemaciuc  – Dorian Zheng/Myshaal Sabhi (Franța) 0-3 (9-11, 6-11, 2-11)

 

Juniori 1, dublu mixt:

Turul 1:

  • Matei Dumitrescu/Dobrila Jorguseska (Olanda) – Akos Benko (Serbia)/Sabina Musajeva (Letonia) 3-2 (10-12, 11-7, 4-11, 12-10, 11-3)
  • Andrei Istrate/Luiza Popescu – Danila Titov/Vitalina Brînză (Rep. Moldova) 3-1 (11-3, 9-11, 11-3, 11-4)

64-imi:

  • Darius Toma/Luciana Mitrofan – Francisco Silva/Raquel Martins (Porugalia) 3-0 (11-8, 11-6, 11-2)
  • Matei Dumitrescu/Dobrila Jorguseska (Olanda) – Martin Petrov/Ivet Ilieva (Bulgaria) 0-3 (11-13, 7-11, 7-11)
  • Mihai Nemaciuc/Denisa Urîtu – Hristo Hristev/Gabriela Ivanova (Bulgaria) 3-0 (11-8, 11-3, 12-10)
  • Andrei Istrate/Luiza Popescu – Mischaal Sabhi/Julie Pennec (Franța) 3-2 (11-6, 10-12, 11-8, 8-11, 14-12)

32-imi:

  • Darius Toma/Luciana Mitrofan – Adam Klajber/Ema Labosova (Slovacia) 0-3 (10-12, 8-11, 5-11)
  • Andrei Istrate/Luiza Popescu – Tania Plăian/Maciej Kolodziejczyk (Austria) 1-3 (11-6, 9-11, 9-11, 2-11)
  • Mihai Nemaciuc/Denisa Urîtu – Oliver Both/Helga Dari (Ungaria) 3-2 (4-11, 11-7, 7-11, 11-8, 11-1)

16-imi:

  • Tania Plăian/Maciej Kolodziejczyk (Austria) – Tugay Yilmaz/Ece Harac (Turcia) 3-1 (11-3, 8-11, 11-6, 11-5)
  • Mihai Nemaciuc/Denisa Urîtu – Lev Katsman/Elizabet Abraamian (Rusia) 0-3 (7-11, 5-11, 8-11)

Optimi:

  • Tania Plăian/Maciej Kolodziejczyk (Austria) – Kay Stumper/Anastastia Bondareva (Germania) 2-3 (11-7, 7-11, 11-9, 7-11, 5-11)

 

Juniori 2, dublu feminin:

32-imi:

  • Bianca Mei-Roșu/Oana Strună – Miriam Carnovale/Chiara Rensi (Italia) 3-0 (11-5, 11-6, 11-6)

16-imi:

  • Elena Zaharia/Prithika Pavade (Franța) – Anna Peters/Fleur Hoogeveen (Olanda) 3-0 (11-3, 11-6, 11-3)
  • Ioana Sîngeorzan/Dorottya Tolgyes (Ungaria) – Yagmur Karaca/Asu Senyuva 3-0 (11-8, 11-1, 11-4)
  • Bianca Mei-Roșu/Oana Struna – Hana Arapovic (Croația)/Malamatenia Papadimitriou (Grecia) 3-2 (11-2, 12-10, 6-11, 9-11, 11-7)

Optimi:

  • Bianca Mei-Roșu/Oana Struna – Leah Tveit Muskantor/Nomin Baasan (Suedia) 3-0 (12-10, 11-8, 11-8)
  • Elena Zaharia/Prithika Pavade (Franța) – Anna Brzyska/Anna Kubiak (Polonia) 3-0 (11-6, 11-2, 13-11)
  • Ioana Sîngeorzan/Dorottya Tolgyes (Ungaria) – Charlotte Lutz/Lucie Mobarek (Franța) 0-3

Sferturi:

  • Elena Zaharia/Prithika Pavade (Franța) – Charlotte Lutz/Lucie Mobarek (Franța) 3-1 (11-4, 11-7, 9-11, 11-3)
  • Bianca Mei-Roșu/Oana Struna – Svetlana Dmitrienko/Anastasiia Beresneva (Rusia) 0-3 (7-11, 11-3, 9-11)

Semifinale:

  • Elena Zaharia/Prithika Pavade (Franța) – Vlada Voronina/Alina Zavarykina (Rusia) 3-2 (5-11, 13-11, 7-11, 11-5, 12-10)

Finala:

  • Elena Zaharia/Prithika Pavade (Franța) – Svetlana Dmitrienko/Anastasiia Beresneva (Rusia) 3-2 (9-11, 8-11, 11-5, 11-3, 11-6)

 

Juniori 2, dublu masculin:

16-imi:

  • Darius Movileanu/Andrei Tomica – Louis Prince/Naphong Boonyaprapa (Anglia) 3-0 (11-6, 11-9, 11-8)
  • Iulian Chiriță/Eduard Ionescu – Martin Froseth/Sebastian Flaatten (Norvegia) 3-0 (11-5, 11-5, 11-3)

Optimi:

  • Darius Movileanu/Andrei Tomica – Vincent Senkbeil/Tom Schweiger (Germania) 1-3 (11-6, 13-15, 4-11, 10-12)
  • Iulian Chiriță/Eduard Ionescu – Leonardo Bassi/Antonio Giordano (Italia) 3-1 (11-5, 11-9, 9-11, 11-1)

Sferturi:

  • Iulian Chiriță/Eduard Ionescu – Miguel Pantoja/Diego Lillo (Spania) 3-0 (11-7, 11-7, 11-7)

Semifinale: 

  • Iulian Chiriță/Eduard Ionescu – Felix Lebrun/Thibault Poret (Franța) 3-0 (13-11, 11-6, 11-2)

Finala:

  • Iulian Chiriță/Eduard Ionescu – Hugo Deschamps/Alex Kouraichi (Franța) 3-2 (6-11, 11-9, 11-4, 7-11, 11-9)

 

Juniori 2, dublu mixt:

32-imi:

  • Andrei Tomica/Elena Zaharia – Vit Kadlec/Nela Hanakova (Cehia) 3-0 (11-2, 11-4, 11-8)
  • Darius Movileanu/Ioana Sîngeorzan – Bence Balogh/Csenge Adamik (Ungaria) 3-1 (11-8, 11-9, 4-11, 11-8)
  • Eduard Ionescu/Hana Arapovic (Croația) – Matyas Lebeda/Katerina Pisarova (Cehia) 3-0 (11-7, 11-3, 11-9)
  • Iulian Chiriță/Bianca Mei-Roșu – Dawid Kosmal/Wiktoria Wrobel (Polonia) 0-3 (3-11, 11-13, 6-11)

16-imi:

  • Eduard Ionescu/Hana Arapovic (Croația) – Tim Giltia/Julie van Hauwaert (Belgia) 3-1 (8-11, 11-4, 11-7, 11-6
  • Andrei Tomica/Elena Zaharia – Miguel Pantoja/Eugenia Sastre (Spania) 2-3 (11-5, 11-4, 5-11, 9-11, 10-12)
  • Darius Movileanu/Ioana Sîngeorzan – Antonio Giordano/Miriam Carnovale (Italia) 3-1 (11-7, 11-7, 7-11, 11-8)

Optimi:

  • Darius Movileanu/Ioana Sîngeorzan – Hugo Deschamps/Clea De Stoppeleire (Franța) 3-2 (6-11, 11-6, 9-11, 11-8, 11-4)
  • Eduard Ionescu/Hana Arapovic (Croația) – Felix Kohler/Naomi Pranjkovic (Germania) 1-3 (8-11, 11-3, 4-11, 4-11)

Sferturi:

  • Darius Movileanu/Ioana Sîngeorzan – Vladislav Makarov/Vlada Voronina (Rusia) 3-2 (7-11, 9-11, 12-10, 15-13, 12-10)

Semifinale:

  • Darius Movileanu/Ioana Sîngeorzan – Mike Hollo/Annett Kaufmann (Germania) 0-3 (4-11, 8-11, 10-12)