La Hodonin, Cehia, are loc Openul destinat juniorilor și cadeților, între 13-17 februarie, la care participă 18 sportivi români, în “Sport Hall TEZA Hodonin”.

Echipa feminină (Elena Zaharia, Ioana Sîngeorzan, Evelyn Ungvari, Bianca Mei-Roșu) a câștigat medalia de aur, după 3-0 cu Rusia, în finală, în timp ce echipa masculină (Iulian Chiriță, Andrei Tomica, Darius Movileanu, Dragoș Bujor și Paul Szilagyi) a pierdut semifinala cu Rusia, dar a cucerit medalia de bronz.

Simplu masculin:

Grupa 2:

  • Clasament: 1. Haruki Michihiro (Japonia) – 6p, 2. Thibault Poret (Franța) – 5p, 3. Paul Szilagyi – 4p., 4. Filip Karel (Cehia) – 3p.

Grupa 13

  • Clasament: 1. Eduard Ionescu – 6p, 2. Vladislav Bannikov (Rusia) – 5 p, 3. Martin Skotnica (Cehia) – 4p., 4. Oliver Novicky (Cehia) – 3p.

*Eduard Ionescu, Dragoș Bujor, Andrei Tomica, Darius Movileanu și Iulian Chiriță se află pe tabloul principal și își vor diputa partidele duminică.

 

Simplu feminin:

Grupa 6

  • Clasament: 1. Anastasya Kovrigina (Rusia) – 6p., 2. Bianca Mei-Roșu – 5p., 3. Iolanta Yevtodii (Ucraina) – 4p., 4. Nora Tanacs (Ungaria) – 3p.

Grupa 8

  • Clasament: 1. Evelyn Ungvari – 6p, 2. Ema Cingurova (Slovacia) – 5p., Palina Harelava (Belarus) – 4p., 4. Jovana Antic (Serbia) – 3p.

 

 Echipe masculin:

 

Grupa 1

Clasament: 1. România – 4p., 2. Cehia 3 – 3p, 3. Bosnia și Herțegovina – 2 p.

Rezultate:

România – Cehia 3-0

  • Darius Movileanu – Matyas Lebeda 3-0 (11-7, 11-7, 11-7)
  • Andrei Tomica – Stepan Brhel 3-1 (11-7, 6-11, 11-7, 12-10)
  • Dragoș Bujor/Iulian Chiriță – Vit Kadlec/Martin Sip 3-0 (11-7, 11-7, 11-6)

România – Bosnia și Herțegovina 3-0

  • Darius Movileanu – Toni Ramljak 3-1 (11-5, 11-2, 9-11, 11-9)
  • Iulian Chiriță – Vladimir Pandurevic 3-0 (11-5, 11-3, 11-3)
  • Andrei Tomica/Darius Movileanu – Amar Isabegovic/Toni Ramljak 3-0 (11-9, 11-8, 11-9)

 

Semifinale: România – Rusia 1-3

  • Darius Movileanu – Denis Izumrudov 0-3 (4-11, 7-11, 8-11)
  • Iulian Chiriță – Vladislav Makarov 3-0 (11-9, 11-6, 11-9)
  • Darius Movileanu/Andrei Tomica – Sergey Ryzhov/Vladislav Makarov 1-3 (5-11, 11-7, 8-11, 9-11)
  •  Darius Movileanu – Vladislav Makarov 1-3 (11-6,10-12, 11-13, 9-11)

 

Echipe feminin:

Grupa 1

Clasament: 1. România – 4p., 2. Japonia – 3p., 3. Belarus – 2p.

Rezultate:

România – Belarus 3-0

  • Ioana Sîngeorzan – Darya Vasilenka 3-0 (12-10, 11-3, 11-5)
  • Elena Zaharia – Vera Volkava 3-0 (11-2, 11-6, 11-6)
  • Elena Zaharia/Ioana Sîngeorzan – Darya Vasilenka/Vera Volkava 3-0 (11-6, 11-4, 11-1)

România – Japonia 3-2

  • Ioana Sîngeorzan – Miwa Harimoto 1-3 (6-11, 11-8, 7-11, 9-11)
  • Elena Zaharia – Yura Shinohara 3-1 (10-12, 11-2, 11-4, 11-5)
  • Ioana Sîngeorzan/Elena Zaharia – Miwa Harimoto/Yura Shinohara 0-3 (13-15, 10-12, 9-11)
  • Elena Zaharia – Miwa Harimoto 3-0 (11-3, 11-6, 11-7)
  • Ioana Sîngeorzan – Yura Shinohara 3-0 (11-7, 11-4, 12-10)

 

Semifinale: România – Ungaria 3-1

  • Ioana Sîngeorzan – Dorottya Tolgyes 0-3 (8-11, 12-14, 8-11)
  • Elena Zaharia – Kira Balogh 3-0 (11-4, 11-6, 14-12)
  • Dublu: România – Ungaria 3-0
  • Elena Zaharia – Dorottya Tolgyes 3-0 (15-13, 11-3, 11-5)

 

Finala: România – Rusia 3-0

  • Ioana Sîngeorzan – Alina Zavarykina 3-1 (11-9, 11-7, 4-11, 11-9)
  • Elena Zaharia – Svetlana Dmitrienko 3-2 (5-11, 11-5, 11-5, 9-11, 11-8)
  • Elena Zaharia/Ioana Sîngeorzan – Alina Zavarykina/ Svetlana Dmitrienko 3-0 (12-10, 11-7, 11-9)

 

Dublu masculin

32-imi:

  • Eduard Ionescu/Paul Szilgayi – Remi Chambet-Weil (Olanda)/Cezar Cozmolici (Rep. Moldova) 3-0 (11-6, 11-3, 11-4)

16-imi:

  • Eduard Ionescu/Paul Szilagyi – Vladimir Pandurevic/Toni Ramljak (Bosnia și Herțegovina) 3-0 (13-11, 11-8, 11-7)
  • Dragoș Bujor/Iulian Chiriță – Daniel Kostal/Matyas Lebeda (Cehia) 3-0 (11-9, 11-7, 11-5)
  • Darius Movileanu/Andrei Tomica – Zvezdan Grujic/Djordje Petrovic (Serbia) 3-1 (13-11, 9-11, 12-10, 11-8)

Optimi:

  • Dragoș Bujor/Iulian Chiriță – Tim Gilita/Nolan Lerat (Belgia), duminică, 11:30
  • Eduard Ionescu/Paul Szilagyi  – David Bessa/Silas Monteiro (Portugalia), duminică, 11:30
  • Darius Movileanu/Andrei Tomica – Loius Laffineur/Alessi Massart (Belgia), duminică, 11:30

 

Dublu feminin:

16-imi

  • Bianca Mei-Roșu/Evelyn Ungvari – Nicolae Arlia (Italia)/Anna Brzyska (Polonia) 2-3 (11-8, 5-11, 11-6, 9-11, 10-12)
  • Ioana Sîngeorzan/Elena  Zaharia – Clara Beaudron/Crystal Chan (Franța) 3-2 (11-13, 11-6, 11-7, 4-11, 11-5)

Optimi:

  • Ioana Sîngeorzan/Elena  Zaharia – Vlada Voronina/Alina Zavarykina