• România participă la WTT Youth Contender, care are loc în Havirov, Cehia, între 7-13 iulie. Meciurile pot fi urmărite în direct pe canalul de YouTube al WTT

Delegația României

  • Ioana Sîngeorzan, Elena Zaharia, Evelyn Ungvari, Luciana Mitrofan, Alesia Sferlea, Bianca Mei-Roșu, Cristina Sîngeorzan, Ioana Băiașu
  • Andrei Istrate, Paul Szilagyi, Eduard Ionescu, Daniel Moldovan, Darius Movileanu, Dragoș Bujor, Horia Ursuț, Iulian Chirița
  • Antrenori: Petre Arnăutu, Marian Filipaș

Medalii

  • Elena Zaharia, medalie de aur la U19 și U17.

WhatsApp Image 2021-06-08 at 22.22.13WhatsApp Image 2021-06-08 at 22.22.16 (1)WhatsApp Image 2021-06-08 at 22.22.16WhatsApp Image 2021-06-08 at 22.22.18ZAHARIA Elena BrychtaJan_WTT_Youth_Contender_Havirov_20210607_11391313_DSC_2704TABLOUL PRINCIPAL

U19

Finala

  • Elena Zaharia – Anastasiya Dymytrenko (Ucraina) 3-1

Semifinale

  • Elena Zaharia – Alina Vydruchenko (Ucraina) 3-1

Sferturi de finală

  • Elena Zaharia – Nicole Arlia (Italia) 3-0
  • Ioana Sîngeorzan – Anastasiya Dymytrenko (Ucraina) 2-3

Optimi

  • Elena Zaharia – Naomi Pranjkovic 3-1
  • Luciana Mitrofan – Jamila Laurenti (Italia) 0-3
  • Ioana Sîngeorzan – Isa Cok (Franța) 3-1

16-imi

  • Evelyn Ungvari – Charlotte Lutz (Franța) 2-3
  • Luciana Mitrofan – Klara Hrabicova (Cehia) 3-1
  • Ioana Sîngeorzan – Tereza Bartova (Cehia) 3-0

WhatsApp Image 2021-06-09 at 20.15.48 (1)WhatsApp Image 2021-06-09 at 20.15.48WhatsApp Image 2021-06-09 at 20.15.46


U17

Finala:

  • Elena Zaharia – Annett Kaufmann (Germania) 3-1

Semifinale:

  • Elena Zaharia – Naomi Pranjkovic (Germania) 3-2

Sferturi de finală

  • Elena Zaharia – Veronika Matiunina (Ucraina) 3-2

 Optimi

  • Ioana Sîngeorzan – Helena Sommerova (Cehia) 2-3
  • Bianca Mei-Roșu – Vera Volkava (Belarus) 1-3
  • Elena Zaharia – Mia Griesel (Germania) 3-0

16-imi

  • Ioana Sîngeorzan – Chrysi Fotiadou (Grecia) 3-0
  • Evelyn Ungvari – Anastasiya Radzionava (Austria) 0-3
  • Bianca Mei – Roșu – Clea De Stoppeleire (Franța) 3-2
  • Elena Zaharia – Nora Tanacs (Ungaria) 3-0

32:-imi

  • Cristina Sîngeorzan – Darya Vasilenka (Belarus) 0-3
  • Evelyn Ungvari – Ulyana Miashchanskaya (Belarus) 3-1

Ioana SINGEORZAN_ROU WTT_Youth_Contender_Havirov_Day3_DSC_4785


U15

16-imi

  • Alesia Sferlea – Emma Szosznyak (Ungaria) 0-3
  • Ioana Băiașu – Ulyana Miashchanskaya (Belarus) 2-3
  • Cristina Sîngeorzan – Sofiia Sheredeha (Ucraina) 1-3

32-imi

  • Cristina Sîngeorzan – Elisa Pujol (Franța) 3-0

Elena ZAHARIA_ROM WTT_Youth_Contender_Havirov_Day3_DSC_5362


GRUPE

U19

  • Grupa 2: 1. Isa Cok (Franța) – 4p. 2. Evelyn Ungvari – 3p., 3. Eliska Stullerova (Slovacia) – 2p.
  • Evelyn Ungvari – Isa Cok 2-3
  • Evelyn Ungvari – Eliska Stullerova 3-1

 

Grupa 4: 1. Elena Zaharia – 4p., 2. Chrysi Fotiadou (Grecia) – 3p., 3. Anna Klempererova (Cehia) – 2p.

  • Elena Zaharia – Chrysi Fotiadou 3-0
  • Elena Zaharia – Anna Klempererova 3-0

 

Grupa 12: 1. Ioana Sîngeorzan – 4p.,  2. Mariia Kurishchenko (Ucraina) – 3p., 3. Valentina Roncallo (Italia) – 2p.

  • Ioana Sîngeorzan – Mariia Kurishchenko 3-1
  • Ioana Sîngeorzan – Valentina Roncallo 3-1

 

Grupa 13: 1. Luciana Mitrofan – 4p., 2. Jana Vasendova (Cehia) – 3p., 3. Lea Lachenmayer (Germania) – 0p.

  • Luciana Mitrofan – Lea Lachenmayer 3-0 WO
  • Luciana Mitrofan – Jana Vasendova 3-0

 

U17

Grupa 2: 1. Elena Zaharia – 4p., 2. Olha Ponko (Ucraina) – 3p., 3. Elise Pujol (Franța) – 2p.

  • Elena Zaharia –  Olha Ponko 3-0
  • Elena Zaharia – Elise Pujol 3-0

 

Grupa 4: 1. Naomi Pranjkovic (Germania) – 4p., 2. Zlata Terekhova (Rusia) – 3p., 3. Ioana Băiașu – 2p.

  • Ioana Băiașu – Naomi Pranjkovic 1-3
  • Ioana Băiașu – Zlata Terekhova 0-3

 

Grupa 5: 1. Ioana Sîngeorzan – 4p, 2. Nora Tanacs (Ungaria) – 3p., 3. Eseniia Shirokova (Rusia) – 0p.

  • Ioana Sîngeorzan – Eseniia Shirokova 3-0 WO
  • Ioana Sîngeorzan – Nora Tanacs 3-0

 

Grupa 6: 1. Malamatenia Papadimitriou (Grecia) – 4p., 2. Cristina Sîngeorzan – 3p., 3. Maria Vidakovic (Croația) – 2p.

  • Cristina Sîngeorzan – Malamatenia Papadimitriou 0-3
  • Cristina Sîngeorzan – Maria Vidakovic 3-1

 

Grupa 14: 1. Anastasiya Radzionova (Austria), Dominika Wiltschkova (Slovacia) – 3p., 3. Alesia Sferlea – 2p.

  • Alesia Sferlea – Dominika Wiltschkova 0-3
  • Alesia Sferlea – Anastasiya Radzionova 1-3

 

Grupa 17: 1. Bianca Mei-Roșu – 4p., 2. Darya Vasilenka (Belarus) – 3p., 3. Tamara Nakic (Croația) – 2p.

  • Bianca Mei-Roșu – Tamara Nakic 3-0
  • Bianca Mei-Roșu – Darya Vasilenka 3-1

 

Grupa 20: 1. Nina Darovcova (Slovacia) – 4p., 2. Evelyn Ungvari – 3p., 3. Tereza Bartova (Cehia) – 2p.

  • Evelyn Ungvari – Nina Darovcova 1-3
  • Evelyn Ungvari – Tereza Bartova 3-0

 

U15

Grupa 4: 1. Ekaterina Ivanova (Rusia) – 3p., 2. Emma Szosznyak (Ungaria) – 3p., 3. Bianca Mei-Roșu – 3p.

  • Bianca Mei-Roșu – Ekaterina Ivanova 0-3
  • Bianca Mei-Roșu – Emma Szosznyak 3-1

 

Grupa 7: 1. Veronika Matiunina (Ucraina) – 4p., 2. Cristina Sîngeorzan – 3p., 3. Carolina Korf (Slovacia) – 2p.

  • Cristina Sîngeorzan – Veronika Matiunina 1-3
  • Cristina Sîngeorzan – Carolina Korf 3-0

 

Grupa 10: 1. Ioana Băiașu – 4p., 2. Despoina Ampa (Grecia) – 3p., 3. Tereza Lostakova (Cehia) – 2p.

  • Ioana Băiașu – Despoina Ampa 3-0
  • Ioana Băiașu – Tereza Lostakova 3-1

 

Grupa 14: 1. Alesia Sferlea – 3p., 2. Enisa Sadikovic (Luxemburg) – 3p., 3. Aneta Wallenfelsova (Slovacia) – 3p.

  • Alesia Sferlea – Enisa Sadikovic 1-3
  • Alesia Sferlea – Aneta Wallenfelsova 3-0

SINGEORZAN Cristina ROU BrychtaJan_WTT_Youth_Contender_Havirov_20210607_20253737_DSC_3484ZAHARIA Elena BrychtaJan_WTT_Youth_Contender_Havirov_20210607_11375252_DSC_2692