• România participă la WTT Youth Contender, care are loc în Havirov, Cehia, între 7-13 iulie. Meciurile pot fi urmărite în direct pe canalul de YouTube al WTT

Delegația României

  • Ioana Sîngeorzan, Elena Zaharia, Evelyn Ungvari, Luciana Mitrofan, Alesia Sferlea, Bianca Mei-Roșu, Cristina Sîngeorzan, Ioana Băiașu
  • Andrei Istrate, Paul Szilagyi, Eduard Ionescu, Daniel Moldovan, Darius Movileanu, Dragoș Bujor, Horia Ursuț, Iulian Chirița
  • Antrenori: Petre Arnăutu, Marian Filipaș

Medalii: 

  • Eduard Ionescu, argint la U17 și argint la U19
  • Darius Movileanu, bronz la U17 și bronz la U19
  • Dragoș Bujor, bronz la U17 și bronz la U15
  • Iulian Chirița, aur la U15

TABLOUL PRINCIPAL

U19

Finala
Eduard Ionescu – Alexis Lebrun (Franța) 1-3

Semifinale
Darius Movileanu – Eduard Ionescu 1-3

Sferturi:
Darius Movileanu – Mykyta Zavada (Ucraina) 3-0
Eduard Ionescu – John Oyebode (Italia) 3-0

Optimi
Darius Movileanu – Gabrielius Camara (Țările de Jos) 3-1
Eduard Ionescu – Ivor Ban (Croația) 3-2

16-imi
Andrei Istrate – Damir Akhmetsafin (Rusia) 1-3
Darius Movileanu – Maksim Bokov (Rusia) 3-0
Eduard Ionescu – Adam Stalzer (Cehia) 3-0

U17

Finala:
Eduard Ionescu – Felix Lebrun (Franța) 1-3

Semifinale

Darius Movileanu – Felix Lebrun (Franța) 1-3
Eduard Ionescu – Dragoș Bujor 3-0

Sferturi:

Darius Movileanu – Gabrielius Camara (Țările de Jos) 3-2
Iulian Chirița – Felix Lebrun (Franța) 0-3
Eduard Ionescu – Borna Petek (Croața) 3-1
Dragoș Bujor – Ondrej Kveton (Cehia) 3-1

Optimi:

Darius Movileanu – Lleyton Ullmann (Germania) 3-1
Iulian Chirița – Eitay Shushan (Israel) 3-0
Eduard Ionescu – Vladislav Makarov (Rusia) 3-0
Dragoș Bujor – Serafim Orlov (Rusia) 3-0

16-imi
Darius Movileanu – Daniel Kostal (Cehia) 3-0
Andrei Istrate – Gabrielius Camara (Țările de Jos) 0-3
Iulian Chirița – Bator Radnaev (Rusia) 3-0
Eduard Ionescu – Zhenlong Liu (Austria) 3-0
Dragoș Bujor – Horia Ursuț 3-0

32-imi
Andrei Istrate – Itay Avivi (Israel) 3-0
Daniel Moldovan – Vit Kadlec (Cehia) 0-3
Horia Ursuț – Samuel Arpas (Slovacia) 3-2

 

U15

Finala
Iulian Chirița – Felix Lebrun (Franța) 3-0

Semifinale
Iulian Chirița – Balazs Lei (Ungaria) 3-0
Dragoș Bujor – Felix Lebrun (Franța) 0-3

Sferturi
Iulian Chirița – Martin Sip (Cehia) 3-0
Dragoș Bujor – Eitay Shushan (Israel) 3-0

Optimi
Iulian Chirița – Flavien Coton (Franța) 3-2
Dragoș Bujor – Lleyton Ullmann (Germania) 3-0

16-imi
Iulian Chirița – Uri Almor (Israel) 3-0
Dragoș Bujor – Julian Rzihauschek (Austroa) 3-1

32-imi
Horia Ursuț – Leon Benko (Croația) 2-3


GRUPE

U19
Grupa 5: 1. Darius Movileanu – 4p., 2. Hugo Deschamps (Franța) – 3p., 3. Deniss Vasiljevs (Letonia) – 2p.
Darius Movileanu – Deniss Vasiljevs 3-0
Darius Movileanu – Hugo Deschamps 3-2

Grupa 6: 1. John Oyebode (Italia) – 4p., 2. Vit Kadlec (Cehia) – 3p., 3. Daniel Moldovan – 2p.
Daniel Moldovan – John Oyebode 1-3
Daniel Moldovan – Vit Kadlec 0-3

Grupa 8: 1. Andrei Istrate – 4p., 2. Zhenlong Liu (Austria) – 3p., 3. Radim Moravek (Cehia) – 2p.
Andrei Istrate – Zhenlong Liu 3-1
Andrei Istrate – Radim Moravek 3-0

Grupa 11: 1. Eduard Ionescu – 4p., 2. Heorhi Kunats (Belarus) – 3p., 3. Luka Lozusic (Croația) – 2p.
Eduard Ionescu – Luka Lozusic 3-0
Eduard Ionescu – Heorhi Kuntas 3-0


U17
Grupa 1: 1. Darius Movileanu – 4p., 2. Viachaslau Belakon (Belarus) – 3p., 3. Ivan Hencl (Croația) – 2p.
Darius Movileanu – Ivan Hencl 3-0
Darius Movileanu – Viachaslau Belakon 3-1

Grupa 2: 1. Serafim Orlov (Rusia) – 4p., 2. Andrei Istrate – 3p., 3. Uladzimir Belakon (Belarus) – 2p.
Andrei Istrate – Serafim Orlov 1-3
Andrei Istrate – Uladzimir Belakon 3-0

Grupa 3: 1. Eduard Ionescu – 4p., 2. 2. Luka Lozusic (Croația) – 3p., 3. Arturs Spalis (Letonia) – 2p.
Eduard Ionescu – Arturs Spalis 3-0
Eduard Ionescu – Luka Lozusic 3-1

Grupa 4: 1. Iulian Chirița – 4p, 2. Luis Kraus (Germania) – 3p., 3. Cezar Cozmolici (Republica Moldova) – 2p.
Iulian Chirița – Cezar Cozmolici 3-0
Iulian Chirița – Luis Kraus 3-0

Grupa 12: 1. Dragoș Bujor – 4p, 2. Julian Fellinger (Austria) – 3p., 3. Timothy Falconnier (Elveția) – 2p.
Dragoș Bujor – Julian Fellinger 3-0
Dragoș Bujor – Timothy Falconnier 3-1

Grupa 15: 1. David Szantosi (Ungaria) – 4p, 2. Daniel Moldovan – 3p., 3. Jegor Larkov (Lituania) – 2p.
Daniel Moldovan – David Szantosi 2-3
Daniel Moldovan – Jegor Larkov 0-3

Grupa 17: 1. Horia Ursuț – 4p., 2. Bator Radnaev (Rusia) – 3p., 3. Balazs Lei (Ungaria) – 2p.
Horia Ursuț – Bator Radnaev 3-0
Horia Ursuț – Balazs Lei 3-1


U15
Grupa 1: 1. Iulian Chirița 4p., 2. Nazarii Solodkyi (Ucraina) – 3p., 3. Franko Majcen (Croația)  2p.
Iulian Chirița – Nazarii Solodkyi 3-1
Iulian Chirița – Franko Majcen 3-0

Grupa 3: 1. Dragoș Bujor – 4p., 2. Pavol Koravec (Slovacia) – 3p., 3. Matheos Remunda (Cehia) – 2p.
Dragoș Bujor – Matheos Remunda 3-0
Dragoș Bujor – Pavol Koravec 3-0

Grupa 6: 1. Bator Radnaev (Rusia) – 4p., 2. Horia Ursuț – 3p., 3. David Sochor (Cehia) – 2p.
Horia Ursuț – Bator Radnaev 2-3
Horia Ursuț – David Sochor 3-0