ȘTIRI

Campionatele Europene, juniori I și II: informații, program și rezultate simplu și dublu


20 Jul 2021


Sportivii și antrenorii români participă la Campionatul European GAZPROM  U19 și U15, care va avea loc în Croația, la Varazdin, în perioada 18 iulie - 3 august. Bistrița a găzduit cantonamentul în care jucătorii s-au pregătit pentru meciurile din Croația. 

Meciurile pot fi urmărite în direct pe ETTU TV.

Competiția va include cele două categorii care se vor desfășura consecutiv: 
*U19, între 19-24 iulie.
*U15, între 27 iulie – 2 august. 

Medalii

  • Darius Movileanu/Elena Zaharia, argint la dublu mixt U19
  • Darius Movileanu/Eduard Ionescu, argint la dublu masculin U19
  • Bianca Mei-Roșu/Annett Kaufmann (Germania), aur la dublu feminin U15
  • Iulian Chirița, argint la simplu masculin U15
  • Iulian Chirița/Dragoș Bujor, argint la dublu masculin U15
  • Horia Ursuț, bronz la simplu masculin U15

 

Lotul național al României are următoarea componență:

Juniori I

  • Darius Movileanu
  • Eduard Ionescu
  • Andrei Istrate
  • Andrei Tomica
  • Mihai Roșca

 

  • Elena Zaharia
  • Camelia Mitrofan
  • Adela Struna
  • Evelyn Ungvari
  • Ioana Sîngeorzan

Antrenori: Madalin Ionașcu, Alexandru Gheorghe, Ionuț Seni, Felicia Coneschi, Elena Sebe.

Juniori II

  • Iulian Chirița
  • Dragos Bujor
  • Horia Ursuț
  • Luca Oprea

 

  • Bianca Mei-Roșu
  •  Ioana Băiașu
  • Cristina Sîngeorzan
  • Alesia Sferlea

Antrenori: Emilian Bulbuc, Marian Filipaș, Anamaria Sebe.


PROGRAM ȘI REZULTATE U15

Simplu masculin

Finala

  • Iulian Chirița - Felix Lebrun (Franța) 1-4

Semifinale

  • Iulian Chiriţa - Horia Ursuț 4-0

Sferturi

  • Iulian Chiriţa - Tom Closset (Belgia) 4-0
  • Horia Ursuţ - Aleksei Samokhin (Rusia) 4-3
  • Dragoş Bujor - Felix Lebrun (Franța) 0-4

Optimi

  • Iulian Chiriţa - Martin Froseth (Norvegia) 4-0
  • Horia Ursuţ - Daniel Berzosa (Spania) 4-0
  • Dragoş Bujor - Leon Benko (Croația) 4-1

16-imi

  • Iulian Chiriţa - Luis Kraus (Germania) 4-0
  • Horia Ursuţ - Manuel Prohaska (Germania) 4-2
  • Dragoş Bujor - Eitay Shushan (Israel) 4-2

32-imi

  • Iulian Chirița - Bator Radnaev (Rusia), 4-0
  • Horia Ursuț - Miha Podobnik (Slovenia), 4-1
  • Luca Oprea - Daniele Spagnolo (Italia), 1-4
  • Dragoș Bujor - Serafim Orlov (Rusia), 4-0

Dublu masculin

Finala

  • Iulian Chirița/Dragoș Bujor - Felix Lebrun/Flavien Coton (Franța) 1-3

Semifinale

  • Iulian Chirița/Dragoș Bujor - Daniel Berzosa/Lleyton Ullmann (Germania) 3-0

Sferturi

  • Iulian Chirița/Dragoș Bujor - David Bjorkryd/Elias Sjogren (Suedia) 3-0

Optimi

  • Iulian Chirița/Dragoș Bujor - Kristian Uherik/Pavol Bilka (Slovacia) 3-0
  • Horia Ursuț/Luca Oprea - Milosz Redzimski/Alan Kulczycki (Polonia) 2-3

16-imi

  • Iulian Chirița/Dragoș Bujor - Markkos Pukk/Pert Lehtlaan (Estonia) 3-0
  • Horia Ursuț/Luca Oprea - Daniele Spagnolo/Giacomo Allegranza (Italia) 3-0

32-imi

  • Horia Ursuț/Luca Oprea - Ignas Sisanovas/Vilius Kavaliauskas (Lituania) 3-0

Simplu feminin

Optimi

  • Bianca Mei-Roșu - Matilde Pinto (Portugalia) 2-4

16-imi

  • Bianca Mei-Roșu - Olha Ponko (Ucraina) 4-3
  • Cristina Sîngeorzan - Annett Kaufmann 0-4

32-imi

  • Bianca Mei-Roșu - Enya Moltara (Slovenia) 4-2
  • Ioana Băiașu - Sophie Earley (Irlanda) 0-4
  • Cristina Sîngeorzan - Mariana Santa Comba (Portugalia) 4-2

64-imi

  • Alesia Sferlea - Adela Sazimova (Cehia) 2-4

 

Grupa 3: Cristina Sîngeorzan, Elena Schinko (Austria), Jelena Stefanovic (Serbia)

  • Cristina Sîngeorzan - Jelena Stefanovic 3-1
  • Cristina Sîngeorzan - Elena Schinko 3-0

Grupa 13: Ioana Băiașu, Eloise Duvivier (Belgia), Aleksandra Jersova (Letonia), Agnes Svensson (Suedia)

  • Ioana Băiașu - Aleksandra Jersova 3-0
  • Ioana Băiașu - Eloise Duvivier 3-1
  • Ioana Băiașu - Agnes Svensson 3-0

Grupa 15: Alesia Sferlea, Michaela Bitoova (Slovacia), Teodora Filcheva (Bulgaria), Banu Simsek (Turcia)

  • Alesia Sferlea - Banu Simsek 2-3
  • Alesia Sferlea - Michaela Bitoova 3-1
  • Alesia Sferlea - Teodora Filcheva 3-0

Dublu feminin

Finala

  • Bianca Mei-Roșu/Annett Kaufmann (Germania) - Anastasiia Ivanova/Zlata Terekhova (Rusia) 3-0

Semifinale

  • Bianca Mei-Roșu/Annett Kaufmann (Germania) - Sophie Earley (Irlanda)/Silvia Coll (Spania) 3-0

Sferturi de finală

  • Bianca Mei-Roșu/Annett Kaufmann (Germania) - Veronika Matiunina/Anastasiia Khachaturova (Ucraina) 3-2

Optimi

  • Bianca Mei-Roșu/Annett Kaufmann (Germania) - Aleksandra Guzik/Zofia Sliwka (Polonia) 3-0

16-imi

  • Bianca Mei-Roșu/Annett Kaufmann (Germania) - Sidelya Mutlu/Viktoria Persova (Bulgaria) 3-0
  • Alesia Sferlea/Joshephina Neumann (Germania) - Dominika Wiltshkova (Slovacia)/Zrinka Rebic (Croația) 1-3
  • Cristina Sîngeorzan/Ioana Băiașu - Clea De Stoppeleire/Anne Avezou (Franța) 0-3

32-imi

  • Cristina Sîngeorzan/Ioana Băiașu - Maria Berzosa/Mariona Munne (Spania) 3-1
  • Alesia Sferlea/Joshephina Neumann (Germania) - Maliha Baig/Bethany Ellis (Anglia) 3-0

Dublu mixt

Sferturi

  • Iulian Chirița/Bianca Mei-Roșu - Milosz Redzimski/Wiktoria Wrobel (Polonia), 1-3

Optimi

  • Iulian Chirița/Bianca Mei-Roșu - David Bjorkryd/Josphina Fred (Suedia) 3-0
  • Dragoș Bujor/Cristina Sîngeorzan - Antoine Noirault/Anne Avezou (Franța) 2-3

16-imi

  • Iulian Chirița/Bianca Mei-Roșu - Elian Zemmal/Gaetane Bled (Franța) 3-0
  • Horia Ursuț/Alesia Sferlea - Felix Lebrun/Clea De Stoppeleire (Franța) 1-3
  • Luca Oprea/Ioana Băiașu - Rafael Kong/Matilde Pinto (Portugalia) 0-3
  • Dragoș Bujor/Cristina Sîngeorzan - Martin Froseth (Norvegia)/Lukrecija Juchnaite (Lituania) 3-1

32-imi

  • Iulian Chirița/Bianca Mei-Roșu - Pylyp Koloidenko/Anastasiia Khachaturova (Ucraina) 3-0
  • Dragoș Bujor/Cristina Sîngeorzan - Tin Islamovic/Maria Vidakovic (Croația) 3-1
  • Horia Ursuț/Alesia Sferlea - Bogdan Ilic/Sara Radak  (Serbia) 3-2
  • Luca Oprea/Ioana Băiașu - Brin Petrovski/Enya Moltara (Slovenia) 3-0

64-imi

  • Horia Ursuț/Alesia Sferlea - Daniele Spagnolo/Giulia Ververi (Italia) 3-0
  • Luca Oprea/Ioana Băiașu - Joseph Hunter/Maliha Baig (Anglia) 3-0

PROGRAM ȘI REZULTATE U19


SIMPLU FEMININ
 

Optimi

  • Elena Zaharia - Darya Kisel (Belarus) 2-4
  • Ioana Sîngeorzan - Elizabet Abraamian (Rusia) 3-4
  • Luciana Mitrofan - Natalia Malinina (Rusia) 1-4

16-imi

  • Elena Zaharia - Anastaiya Dymytrenko (Ucraina) 4-3
  • Ioana Sîngeorzan - Lucie Mobarek (Franța) 4-2
  • Luciana Mitrofan - Klara Hrabicova (Cehia) 4-1

32-imi

  • Elena Zaharia - Sevval Karaca (Turcia) 4-0
  • Ioana Sîngeorzan - Mariia Kurishchenko (Ucraina) 4-0
  • Luciana Mitrofan - Emilija Riliskyte (Lituania) 4-1
  • Adela Struna - Linda Zaderova (Cehia) 3-4

64-imi

  • Evelyn Ungvari - Leonie Berger (Germania) 1-4
  • Adela Struna - Natalia Szymczyk (Polonia) 4-0

Grupe


Grupa 23: Evelyn Ungvari, Hannah Holgersson (Suedia), Janja Matijasec (Croația), Alexandra Chiriacova (Republica Moldova)

  • Evelyn Ungvari - Janja Matijasec 3-1
  • Evelyn Ungvari - Hannah Holgersson 3-1
  • Evelyn Ungvari - Alexandra Chiriacova 1-3

Grupa 27: Adela Struna, Ana Pedregosa (Spania), Alina Janekova (Estonia), Filippa Skjold-Hinze (Norvegia)

  • Adela Struna - Alina Jagnenkova 3-0
  • Adela Struna - Filippa Skjold-Hinze 3-0
  • Adela Struna - Ana Pedregosa 3-0

DUBLU FEMININ
 

Sferturi de finală

  • Ioana Sîngeorzan/Malamatenia Papadimitriou (Grecia) - Anna Brzyska/Zuzanna Wieglos (Polonia) 2-3

Optimi

  • Luciana Mitrofan/Emilija Riliskyte (Lituania) - Elizabet Abraamian/Natalia Malinina (Rusia) 2-3
  • Ioana Sîngeorzan/Malamatenia Papadimitriou (Grecia) - Isa Cok/Camille Lutz (Franța) 3-1

16-imi

  • Elena Zaharia/Kornelija Riliskyte (Lituania) - Ivet Ilieva (Bulgaria)/Ilona Sztwiertnia (Polonia) 1-3
  • Luciana Mitrofan/Emilija Riliskyte (Lituania) - Christine Kalvatn/Hannah Hovden (Norvegia) 3-0
  • Ioana Sîngeorzan/Malamatenia Papadimitriou (Grecia) - Ines Matos/Patricia Santos (Portugalia) 3-0

32-imi

  • Elena Zaharia/Kornelija Riliskyte (Lituania) - Zara Ilic (Croația)/Anna Fejos (Ungaria) 3-2
  • Luciana Mitrofan/Emilija Riliskyte (Lituania) - Bruna Borovec/Ivona Striga (Croația) 3-0
  • Ioana Sîngeorzan/Malamatenia Papadimitriou (Grecia) - Nicole Arlia/Miriam Carnovale (Italia) 3-0
  • Evelyn Ungvari/Adela Struna - Linda Zaderova (Cehia) - Hana Arapovic (Croația)/Linda Zaderova (Cehia) 2-3

64-imi

  • Evelyn Ungvari/Adela Struna - Elvira Rad/Jana Riera (Spania) 3-1



SIMPLU MASCULIN
 

Sferturi de finală

  • Darius Movileanu - Alexis Lebrun (Franța) 2-4

Optimi

  • Andrei Istrate - Kay Stumper (Germania) 2-4
  • Eduard Ionescu - Maciej Kubik (Polonia) 3-4
  • Darius Movileanu - Adrien Rassenfosse (Belgia) 4-0

16-imi

  • Andrei Istrate - Theo Dyejaer (Danemarca) 4-0
  • Eduard Ionescu - Martin Friis (Suedia) 4-2
  • Darius Movileanu - Szymon Kolasa (Polonia) 4-1

32-imi

  • Andrei Istrate - Juan Perez (Spania) 4-1
  • Eduard Ionescu - Filip Radulovic (Muntenegru) 4-1
  • Darius Movileanu - Miguel Pantoja (Spania) 4-3
  • Mihai Roșca - Alexis Lebrun (Franța) 0-4
  • Andrei Tomica - Csaba Andras (Ungaria) 1-4

64-imi

  • Andrei Tomica - Rino Vidan (Croația) 4-0
  • Mihai Roșca - Lovro Zovko (Croația) 4-2

Grupe

Grupa 9: Mihai Roșca, Mauro Scharrer (Elveția), Iosif Elia (Cipru)

  • Mihai Roșca - Mauro Scharrer 0-3
  • Mihai Roșca - Iosif Elia 3-2

Grupa 12: Andrei Tomica, Madis Moos (Estonia), Sharpel Elia (Cipru)

  • Andrei Tomica - Sharpel Elia 3-0
  • Andrei Tomica - Madis Moos 3-1


DUBLU MASCULIN

Finala

  • Darius Movileanu/Eduard Ionescu - Samuel Kulczycki/Maciej Kubik 1-3

Semifinale

  • Darius Movileanu/Eduard Ionescu - Ivor Ban (Croația)/Csaba Andras (Ungaria) 3-1

Sferturi de finală

  • Darius Movileanu/Eduard Ionescu - Alexis Kouraichi/Benjamin Fruchart (Franța) 3-0

Optimi

  • Darius Movileanu/Eduard Ionescu - Szymon Kolasa/Lukasz Sokolowski (Polonia) 3-2
  • Andrei Istrate/Andrei Tomica - Andrea Puppo/Marco Cappuccio (Italia) 2-3

16-imi

  • Andrei Istrate/Andrei Tomica - Marc Gutierrez/Miguel Pantoja 3-1
  • Darius Movileanu/Eduard Ionescu - Gabrielius Camara/Kas van Oost (Țările de Jos) 3-2

 

32-imi

  • Mihai Roșca/Mael van Dessel (Luxemburg) - Marc Gutierrez/Miguel Pantoja (Spania) 0-3
  • Andrei Istrate/Andrei Tomica - Mikhail Tsyhanouski/Heorhi Kunats (Belarus) 3-0
  • Darius Movileanu/Eduard Ionescu - Oliver Both/Akos Kishegyi (Ungaria) 3-1

DUBLU MIXT

Finala

  • Darius Movileanu/Elena Zaharia - Alexis Lebrun/Camille Lutz (Franța) 0-3

Semifinale

  • Darius Movileanu/Elena Zaharia - Samuel Kulczycki/Anna Brzyska (Polonia) 3-2

Sferturi de finală

  • Darius Movileanu/Elena Zaharia - Damir Akhmetsafin/Liubov Tentser (Rusia) 3-1

Optimi

  • Eduard Ionescu/Ioana Sîngeorzan - Samule Kulczycki/Anna Brzyska (Polonia) 0-3
  • Darius Movileanu/Elena Zaharia - Thibault Poret/Isa Col (Franța) 3-2

16-imi

  • Andrei Istrate/Luciana Mitrofan - Mateusz Zalewski/Zuzanna Wieglos (Polonia) 1-3
  • Eduard Ionescu/Ioana Sîngeorzan - Goncalo Gomes/Ines Matos (Portugalia) 3-0
  • Darius Movileanu/Elena Zaharia - Andrii Grebeniuk/Anastaiya Dymytrenko (Ucraina) 3-1

32-imi

  • Andrei Istrate/Luciana Mitrofan - Alessi Massart/Candice Lardinois (Belgia) 3-0
  • Eduard Ionescu/Ioana Sîngeorzan - Marco Cappuccio/Arianna Barani (Italia) 3-1
  • Darius Movileanu/Elena Zaharia - Lovro Zovko/Zara Ilic (Croația) 3-0
  • Andrei Tomica/Adela Struna - Maciej Kubik (Polonia)/Sophia Klee (Germania) 0-3

64-imi

  • Andrei Tomica/Adela Struna - Ziga Zigon/Lea Paulin (Slovenia) 3-2
  • Mihai Roșca/Evelyn Ungvari - Lukas Rimkus/Laura Abaraviciute (Lituania) 1-3