În perioada 3 – 14 iulie, la Napoli, în Italia, se desfășoară a 30-a ediție a Universiadei de vară, cea mai importantă competiție organizată de Federația Internațională a Sportului Universitar (FISU). 🏓

Tenisul de masă românesc este reprezentat de opt sportivi:

⚬Andreea Teodora Clapa, Adina Mihaela Diaconu, Irina Ciobanu, Alina Georgiana Zaharia
⚬Alin Marian Spelbuş, Florin Constantin Spelbuş, Alexandru Mihai Manole, Paul Eugen Mladin
⚬Antrenori – Elena Sebe, Ionuţ Ştefan Seni
⚬Maseur – Răzvan George Spirescu

Echipe feminin:

Grupe:

  • România – Canada 3-0
  • România – Mongolia 3-0
  • România – Polonia 3-0

Optimi:

  • România – Italia 3-0

Sferturi:

  • România – China 0-3

 

Echipe masculin:

Grupe:

  • România – Suedia 3-2
  • România – Cipru 3-2
  • România – Taipeiul Chinez 1-3

Optimi:

  • România – SUA 3-0

Sferturi:

  • România – Japonia 0-3

 

 

Simplu feminin:

Grupe:

Grupa 19: Andreea Clapa – Hong Le Thi (Italia) 3-0, Andreea Clapa – Alhanouf Aldhalan (Arabia Saudită) 3-0

Grupa 23: Alina Zaharia – Vivien Scholtz (Germania) 3-1, Alina Zaharia – Sarah Tan (Australia) 3-0

 

32-imi:

  • Andreea Clapa – Yu-Wen Huang (Taipeiul Chinez) 1-4
  • Adina Diaconu – Veronica Mosconi (Italia) 4-0
  • Alina Zaharia – Laura Pfefer (Franța) 1-4
  • Irina Ciobanu – Thedini Jayawardana (Sri Lanka) 4-0

 

16-imi:

  • Adina Diaconu – Hsin Huang (Taipeiul Chinez) 4-3
  • Irina Ciobanu – Saki Seyama (Japonia) 4-1

 

Optimi:

  • Adina Diaconu – Yee Lok Lam (Hong Kong) 4-1
  • Irina Ciobanu – Pauline Chasselin (Franța) 0-4

Sferturi:

  • Adina Diaconu – Siqi Fan (China) 2-4

 

 

Simplu masculin:

Grupa 9: Alin Spelbuș – Sultan Alkhamis (Arabia Saudită) 3-0, Alin Spelbuș – Gianluca Walter (Germania) 3-2

Grupa 11: Alexandru Manole – Edward Belokopytov (Australia) 3-0, Alexandru Manole – Toomas Vestli (Estonia) 3-0

Grupa 14: Florin Spelbuș – Filip Karin (Elveția) 3-2, Florin Spelbuș – Sheung Hei Poon 3-0

Grupa 24: Paul Mladin – Steven Phan (Australia) 3-0, Paul Mladin – Alessandro Di Mariano (Italia) 3-1, Paul Mladin – Ali Alsadah (Arabia Saudită) 3-0

 

32-imi:

  • Florin Spelbuș – Adam Dosz (Polonia) 1-4
  • Alexandru Manole – Thibaut Darcis (Belgia) 0-4
  • Alin Spelbuș – Florian Bluhm (Germania) 1-4
  • Paul Mladin – Liang Qiu (Germania) 0-4

16-imi:

  • Alexandru Manole – Nils Hohmeier (Germania) 4-2

Optimi: 

  • Alexandru Manole – Sadi Ismailov (Rusia) 0-4

 

Dublu feminin:

32-imi:

  • Andreea Clapa/Alina Zaharia – Aldhalan/Alabbas (Arabia Saudită) 3-0

16-imi:

  • Andreea Clapa/Alina Zaharia – Adamkova/Tomanovska (Cehia) 3-1
  • Irina Ciobanu/Adina Diaconu – Jeong/Jo (Coreea de Sud) 3-0

Optimi:

  • Andreea Clapa/Alina Zaharia – Fan/Wang 0-4
  • Irina Ciobanu/Adina Diaconu – Guo/Zhang 2-4

 

Dublu masculin:

32-imi:

  • Paul Mladin/Florin Spelbuș – Bennet/Weerasinghe 3-2
  • Alexandru Manole/Alin Spelbuș – Phan/Majtlis (Australia) 3-2

 

16-imi:

  • Paul Mladin/Florin Spelbuș – Wang/Liao (Taipeiul Chinez) 0-3
  • Alexandru Manole/Alin Spelbuș – Zhao/Yu 0-3

 

Dublu mixt:

16-imi:

  • Adina Diaconu/Alin Spelbuș – Penaloza/Finschi (Chille) 3-0
  • Irina Ciobanu/Alexandru Manole – Saavedra/Roman (Chille) 3-0

 

Optimi:

  • Adina Diaconu/Alin Spelbuș – Sasao/Igarashi (Japonia) 1-3
  • Irina Ciobanu/Alexandru Manole – Ando/Tsuboi (Japonia) 1-3