Între 20-24 martie a avut loc, în Lignano, Italia, Openul Italiei destinat juniorilor.

  • Juniori: Darius Toma, Andrei Miron, Dragos Bujor, Mihai Pop, Daniel Moldovan, antrenor Alexandru Gheorghe
  • Junioare: Ana Barbu, Denisa Urîtu, Camelia Mitrofan, Irina Rus, antrenor Petre Arnăutu
  • Juniori II : Andrei Tomica, Darius Movileanu, Eduard Ionescu, Iulian Chiriță, antrenor Emilian Bulbuc
  • Junioare II : Elena Zaharia, Ioana Sîngeorzan, Evelyn Ungvari, antrenor Marian Filipaș
  • Juniori III: Luca Oprea, Patrick Anghel, Christian Podar, antrenor Alexandru Dinca
  • Junioare III: Bianca Mei-Roșu, Cristina Sîngeorzan, Andreea Jifcu, Dora Moldovan, antrenor Anamaria Sebe

 

Performanțe românilor de la Openul Italiei:

Juniori 2, echipe feminin și masculin: argint

 

Juniori 2: 

Simplu feminin: Elena Zaharia – bronz

Dublu feminin: Ioana Sîngeozan/Elena Zaharia, argint

Dublu masculin: Darius Movileanu/Andrei Tomica, bronz 

 

Juniori 3:

Simplu feminin: Bianca Mei-Roșu, aur, Cristina Sîngeorzan – bronz

Simplu masculin: Luca Oprea, aur, Patrick Anghel, bronz

 

 

Open Italia:

Juniori II, simplu feminin:

32-imi:

  • Ioana Sîngeorzan – Anastasiia Ivanova (Rusia) 3-2 (7-11, 11-8, 4-11, 11-6, 11-6)
  • Evelyn Ungvari – Anna Volentics (Ungaria) 3-1 (11-6, 11-9, 7-11, 11-5)
  • Elena Zaharia – Anna Pyaterikova (Rusia) 3-0 (11-9, 11-7, 11-7)

16-imi:

  • Ioana Sîngeorzan – Patricia Santos (Portugalia) 3-0 (14-12, 15-13, 11-7)
  • Evelyn Ungvari – Rachel Sung (SUA) 1-3 (11-5, 11-13, 3-11, 10-12)
  • Elena Zaharia – Laura Abaraviciute (Lituania) 3-0 (11-6, 11-7, 11-6)

Optimi:

  • Ioana Sîngeorzan – Man Kuai (China) 0-3 (8-11, 4-11, 7-11)
  • Elena Zaharia – Jele Stortz (Germania) 3-0 (11-9, 11-7, 11-3)

Sferturi:

  •  Elena Zaharia – Xiangyu Zhang (China) 3-2 (7-11, 11-9, 9-11, 11-9, 11-6)

Semifinale:

  • Elena Zaharia – Yi Chen (China) 1-3 (7-11, 13-11, 7-11, 8-11)

 

Juniori II, simplu masculin:

32-imi:

  • Eduard Ionescu – Zvezdan Grujic (Serbia) 3-0 (11-7, 11-7, 11-5)
  • Darius Movileanu – Antonio Giordano (Italia) 3-1 (11-13, 11-5, 11-6, 11-6)
  • Dragoș Bujor – Alexis Kouraichi (Franța) 0-3 (1-11, 5-11, 8-11)
  • Andrei Tomica – Maksym Melnychuk (Ucraina) 3-1 (10-12, 11-8, 11-6, 11-5)
  • Iulian Chiriță – Samuel Palusek (Slovacia) 3-0 (11-1, 11-7, 11-8)

16-imi:

  • Eduard Ionescu – Simon Belik (Cehia) 3-0 (13-11, 11-7, 11-2)
  • Darius Movileanu – Jonathan Mooney (Irlanda) 3-0 (11-6, 11-5, 11-5)
  • Andrei Tomica – Leonardo Bassi (Italia) 3-1 (11-9, 8-11, 12-10, 18-16)
  • Iulian Chiriță – Borna Petek (Croația) 3-0 (14-12, 11-2, 11-5)

 Optimi:

  • Eduard Ionescu – Youzheng Huang (China) 0-3 (6-11, 4-11, 5-11)
  • Darius Movileanu – Thibault Poret (Franța) 3-0 (11-8, 11-7, 11-6)
  • Andrei Tomica – Felix Lebrun (Franța) 3-0 (14-12, 11-8, 11-7)

Sferturi:

  • Darius Movileanu – Youzheng Huang (China) 0-3 (4-11 3-11, 4-11)
  • Iulian Chiriță – Yuanyu Chen (China) 0-3 (9-11, 1-11, 5-11)

 

Sferturi dublu feminin:

  •  Ioana Sîngeorzan/Elena Zaharia – Ines Matos/Patricia Santos (Portugalia) 3-2 (12-14, 11-7, 11-3, 5-11, 11-6)

Semifinale:

  • Ioana Sîngeorzan/Elena Zaharia – Qian Lin Ser/Jingyi Zhou (Singapore) 3-0 (11-7, 11-3, 11-9)

Finala: 

  • Ioana Sîngeorzan/Elena Zaharia – Yi Chen/Man Kuai (China) 0-3 (3-11, 4-11, 7-11)

 

Sferturi dublu masculin:

  • Darius Movileanu/Andrei Tomica – Dawid Kosmal/Milosz Rezimski (Polonia) 3-2 (11-5, 3-11, 11-4, 9-11, 11-7)

Semifinale:

  • Darius Movileanu/Andrei Tomica – Felix Lebrun/Thibault Poret (Franța) 2-3 (11-7, 6-11, 11-9, 9-11, 6-11)

 

Juniori III:

Simplu feminin:

Optimi:

  • Dora Moldovan – Anastasiia Ivanova (Rusia) 0-3 (1-11, 6-11, 10-12)
  • Bianca Mei-Roșu – Chiara Conidi (Italia) 3-0 (11-3, 11-7, 11-4)
  • Cristina Sîngeorzan – Martina Etur (Italia) 3-0 (11-5, 11-8, 11-5)
  • Bianca Jifcu – Giulia Palmisano (Italia) 3-0 WO

Sferturi:

  • Bianca Mei-Roșu – Anastasiia Ivanova (Rusia) 3-1 (11-7, 8-11, 11-4, 11-7)
  • Cristina Sîngeorzan – Victoria Mihailov (Republica Moldova) 3-0 (11-5, 11-8, 11-4)
  • Bianca Jifcu – Iuliia Pugovkina (Rusia) 1-3 (11-2, 7-11, 5-11, 6-11)

Semifinale:

  • Bianca Mei-Roșu – Aleksandra Bokova (Rusia) 3-0 (11-7, 11-7, 11-7)
  • Cristina Sîngeorzan – Iuliia Pugovkina (Rusia) 1-3 (11-4, 8-11, 9-11, 4-11)

 Finala: 

  • Bianca Mei-Roșu – Iuliia Pugovkina (Rusia) 3-0 (11-7, 11-5, 11-7)

 

Simplu masculin:

Optimi:

  • Robert Podar – Giuseppe Calarco (Italia) 2-3 (10-12, 11-7, 5-11, 11-7, 9-11)
  • Patrick Anghel – Andrea Garello (Italia) 3-1 (11-9, 11-7, 7-11, 11-6)

Sferturi:

  • Luca Oprea – Thomas Laruelle (Belgia) 3-0 (11-8, 11-7, 12-10)
  • Patrick Anghel – Giuseppe Calarco (Italia) 3-2 (11-9, 11-6, 11-13, 7-11, 11-5)

Semifinale:

  • Luca Oprea – Julian Rzihauschek (Austria) 3-0 (11-6, 11-1, 12-10)
  • Patrick Anghel – Balazs Lei (Ungaria) 0-3 (8-11, 6-11, 6-11)

Finala:

  • Luca Oprea – Balazs Lei 3-1 (11-13, 11-7, 11-5, 11-5)