Cristian Pletea s-a calificat în semifinalele probei de simplu, la Campionatul Mondial de juniori din Australia. Astfel, tenismenul și-a asigurat o medalie la turneul final.

Rezultatele de sâmbătă, de la Campionatul Mondial din Australia: 

Simplu:

  • Cristian Pletea – Hsin-Yang Li 4-0 (11-6, 11-8, 11-4, 11-3), în optimile de finală.
  • Cristian Pletea – Yu Heyi 4-0 (12-10, 13-11, 11-9, 11-7), în sferturile de finală
  • Cristian Pletea – Haidong Xu, duminică, în semifinalele competiției.

 

  • Rareș Șipoș – Yukiya Uda 1-4 (9-11, 10-12, 11-8, 11-13, 11-13), în optimile de finală

 

  • Andreea Dragoman – Pei-Ling Su 2-4 (7-11, 12-14, 11-6, 11-7, 9-11, 9-11), în optimile de finală.

 

Rezultate dublu masculin:

  • Cristian Chiriță/Dragoș Oprea – Artur Grela/Samuel Kulczycki (Polonia) 0-3 (14-16, 7-11, 9-11), în 16-imi

 

  • Cristian Pletea/Rareș Șipoș – Jeet Chandra/Snehit Suravajjula (India) 3-2 (11-7, 11-3, 9-11, 9-11, 12-10), în 16-imi
  • Cristian Pletea/Rareș Șipoș – Matteo Mutti/Carlo Rossi (Italia) 3-0 (11-3, 11-9, 11-5), în optimile de finală
  • Cristian Pletea/Rareș Șipoș – Maksim Grebnev/Lev Katsman (Rusia) 2-3 (6-11, 11-7, 9-11, 11-7, 8-11), în sferturile de finală

 

Rezultate dublu feminin:

  • Andreea Hudușan/Elena Zaharia – Anastasia Kolish/Mariia Tailakova (Rusia) 1-3 (11-4, 6-11, 4-11, 6-11), în 16-imi

 

  • Andreea Dragoman/Tania Plaian – Yu Chen/Kelly Zhao (Canada) 3-1 (11-6, 8-11, 11-2, 11-7), în 16-imi.
  • Andreea Dragoman/Tania Plaian – Amy Wang/Crystal Wang 2-3 (5-11, 11-4, 8-11, 11-9, 12-10), în optimile de finală.

 

Rezultate dublu mixt:

  • Andreea Dragoman/Cristian Pletea – Dominic Koh (Singapore)/Wing NG (Hong Kong) 3-0 (11-5, 14-12, 11-8), în primul tur.
  • Andreea Dragoman/Cristian Pletea – Ruei Wen/Wing Tai (Taipeiul Chinez) 3-0 (11-5, 11-3, 11-7), în 16-imi.
  • Andreea Dragoman/Cristian Pletea – Haidong Xu/Yuhan Guo (China) 0-3 (6-11, 7-11, 8-11), în optimile de finală.

 

  • Tania Plaian/Rareș Șipoș – Tiago Li (Portugalia)/Chin Wong (Hong Kong) 3-2 (11-5, 11-8, 10-12, 7-11, 11-7), în primul tur.
  • Tania Plaian/Rareș Șipoș – Jakub Zelinka/Ema Labosova (Slovacia) 3-1 (11-9, 11-8, 8-11, 11-2), în 16-imi.
  • Tania Plaian/Rareș Șipoș – Yi-Hsin Feng/Pei-Ling Su (Taipeiul Chinez) 0-3 (7-11, 9-11, 8-11), în optimile de finală.

 

  • Elena Zaharia/Cristian Chiriță – Heyi Yu/Tianyi Qian (China) 0-3 (7-11, 2-11, 6-11), în primul tur.