A început Campionatul Mondial de tenis de masă, care are loc în Ungaria, la Budapesta, între 21-28 aprilie 2019. România participă cu nouă sportivi în probele de simplu feminin și masculin, dublu feminin și masculin și dublu mixt.

Situația sportivilor noștri:

  • Bernadette Szocs și Eliza Samara s-au calificat în 16-imile probei de simplu.
  • Perechea Eliza Samara/Bernadette Szocs e în optimile probei de dublu feminin.
  • Perechea Ovidiu Ionescu/Alvaro Robles s-a calificat în optimile probei de dublu masculin.
  • Perechea de dublu mixt, Bernadette Szocs/Ovidiu Ionescu e în optimi.

 

Simplu feminin:

Primul tur:

  • Bernadette Szocs – Daniela Ortega (Chile) 4-0 (11-2, 11-5, 11-9, 11-1)
  • Eliza Samara – Chiara Colantoni (Italia) 4-3 (4-11, 11-4, 12-10, 11-5, 9-11, 7-11, 11-2)
  • Irina Ciobanu – Stephanie Loeuillette (Franța) 4-3 (11-9, 8-11, 9-11, 11-6, 7-11, 11-5, 11-2)
  • Daniela Dodean Monteiro – Matilda Ekholm (Suedia) 2-4 (11-7, 10-12, 11-5, 10-12, 7-11, 8-11)
  • Adina Diaconu – Ho Ching Lee (Hong Kong) 0-4 (4-11, 5-11, 5-11, 6-11)

32-imi:

  • Bernadette Szocs – Nam Hae Kim (Coreea de Nord) 4-3 (9-11, 11-8, 8-11, 11-5, 11-5, 5-11, 11-8)
  •  Eliza Samara – Anna Kirichenko (Finlanda) 4-0 (12-10, 11-3, 11-4, 11-7)
  • Irina Ciobanu – Yue Wu (SUA) 2-4 (18-16, 9-11, 11-13, 11-5, 5-11, 6-11)

16-imi:

  • Bernadette Szocs – Wai Yam Minnie Soo (Hong Kong), miercuri
  • Eliza Samara – Manyi Wang (China), miercuri

 

Simplu masculin:

Primul tur:

  • Hunor Szocs – Panagiotis Gionis (Grecia) 1-4 (11-5, 3-11, 11-13, 8-11, 6-11)
  • Cristian Pletea – Gustavo Tsuboi (Brazilia) 4-0 (11-5, 11-8, 11-7, 11-5)
  • Ovidiu Ionescu – Anton Kallberg (Suedia) 1-4 (4-11, 10-12, 11-4, 9-11, 7-11)

32-imi:

Cristian Pletea – Sathiyan Gnanasekaran (India) 1-4 (5-11, 9-11, 11-6, 7-11, 6-11)

 

Dublu feminin:

16-imi:

  • Eliza Samara/Bernadette Szocs – Adriana Diaz/Melanie Diaz (Puerto Rico) 4-2 (11-8, 3-11, 7-11, 11-9, 11-9, 11-8)
  • Adina Diaconu/Daniela Dodean Monteiro – Wing Nam NG/Way Yam Minnie Soo (Hong Kong) 3-4 (11-9, 12-10, 9-11, 11-3, 8-11, 10-12, 3-11)

Optimi:

Eliza Samara/Bernadette Szocs – Hyo Sim Cha/Hae Nam Kim (Coreea de Nord), miercuri, ora 19:00

 

Dublu masculin:

16-imi:

  • Ovidiu Ionescu/Alvaro Robles (Spania) – Mihai Bobocica/Niagol Stoyanov (Italia) 4-1 (11-6, 9-11, 11-7, 11-5, 11-7)

Optimi:

Ovidiu Ionescu/Alvaro Robles (Spania) – Jonathan Groth (Danemarca)/Liam Pitchford (Anglia), miercuri, ora 19:45