La Metz, Franța, a avut loc Openul Franței destinat juniorilor, între 10-14 aprilie. Elena Zaharia și Eduard Ionescu au cucerit bronzul, în proba de simplu.

Programul și rezultatele sportivilor români:

FAZE SUPERIOARE

Juniori 2, simplu feminin:

16-imi:

  • Elana Zaharia – Maya Douine (Franța) 3-0 (12-10, 11-7, 11-5)
  • Evelyn Ungvari – Jeanne Robbes (Franța) 3-1 (8-11, 11-4, 11-2, 11-8)
  • Ioana Sîngeorzan – Anna Brzyska (Polonia) 3-1 (5-11, 11-5, 11-8, 11-8)

Optimi:

  • Elena Zaharia – Naomi Pranjkovic (Germania) 3-2 (7-11, 11-8, 11-5, 8-11, 11-9)
  • Evelyn Ungvari – Sakura Yokoi (Japonia) 0-3 (4-11, 10-12, 9-11)
  • Ioana Sîngeorzan – Anastasiia Bereseneva (Rusia) 3-1 (11-9, 9-11, 12-10, 11-6)

Sferturi:

  • Elena Zaharia – Charlotte Lutz (Franța) 3-2 (11-6, 4-11, 4-11, 13-11, 11-9)
  • Ioana Sîngeorzan – Kaho Akae (Japonia) 2-3 (15-13, 12-10, 8-11, 7-11, 4-11)

Semifinale:

Elena Zaharia – Prithika Pavade (Franța) 2-3 (6-11, 6-11, 11-9, 11-7, 4-11)

 

Juniori 2, simplu masculin:

16-imi:

  • Dragoș Bujor – Celian Besnier (Franța) 1-3 (5-11, 11-5, 5-11, 6-11)
  • Iulian Chiriță – Nolan Lerat (Belgia) 3-0 (11-4, 11-3, 11-5)
  • Eduard Ionescu – Ondrej Kveton (Cehia) 3-0 (11-7, 11-5, 11-5)
  • Darius Movileanu – Rogelio Castro (Mexic) 3-0 (11-7, 11-5, 11-7)
  • Andrei Tomica – Alexey Perfilyev (Rusia) 3-0 (11-8, 12-10, 11-8)

Optimi:

  • Iulian Chiriță – Angel Naranjo (Puerto Rico) 3-0 (11-5, 12-10, 12-10)
  • Eduard Ionescu – Darius Movileanu 3-1 (11-7, 8-11, 11-8, 11-8)
  • Andrei Tomica – Mike Hollo (Germania) 3-2 (9-11, 11-8, 11-8, 7-11, 12-10)

Sferturi:

  • Iulian Chiriță – Navid Shams (Iran) 1-3
  • Eduard Ionescu – Ted Li (SUA) 3-0 (11-9, 11-6, 11-7)
  • Andrei Tomica – Ryoichi Yoshiyama (Japonia) 1-3 (6-11, 3-1, 11-8, 6-11)

Semifinale:

Eduard Ionescu – Ryoichi Yoshiyama (Japonia) 0-3 (5-11, 8-11, 7-11)

 

GRUPE

Juniori 2:

Simplu feminin:

Grupa 1: 1. Elena Zaharia – 4p., 2. Tiffany Ke (SUA) – 3p, 3. Vera Volkava (Belarus) – 2p.

  • Elena Zaharia – Vera Volkava 3-0
  • Elena Zaharia – Tiffany Ke 3-0

Grupa 11: 1. Anna Brzyska (Polonia) – 6p., 2. Eugenia Sastre (Spania) – 5p., 3. Oana Struna – 4p., 4. Elise Pujol (Franța) – 3p.

  • Oana Struna – Anna Brzyska 1-3
  • Oana Struna – Elise Pujol 3-1
  • Oana Struna – Eugenia Sastre, 2-3

Grupa 13: 1. Wiktoria Wrobel (Polonia) – 6p., 2. Ioana Sîngeorzan – 5p., 3. Leah Tveit Muskantor (Suedia) – 4p., 4. Lea Minni (Franța) – 3p.

  • Ioana Sîngeorzan – Lea Minni 3-0
  • Ioana Sîngerozan – Leah Tveit Muskantor 3-0
  • Ioana Sîngerozan – Wiktoria Wrobel 1-3

Grupa 14: 1. Charlotte Lutz (Franța) – 6p., 2. Evelyn Ungvari – 5p., 3. Elvira Soderlund (Suedia) – 4p., 4. Beatriz Fiore (Brazilia) – 3p.

  • Evelyn Ungvari – Elvira Soderlund 3-0
  • Evelyn Ungvari – Charlotte Lutz 1-3
  • Evelyn Ungvari – Beatriz Fiore 3-0

 

Simplu masculin:

Grupa 2: 1. Andrei Tomica – 6p., 2. Mateusz Zalewski (Polonia) – 5p., 3. Flavio Mourier (Franța) – 4p., 4. Timothy Falconnier (Elveția) – 3p.

  • Andrei Tomica – Timothy Falconnier 3-0
  • Andrei Tomica – Mateusz Zalewski 3-0
  • Andrei Tomica – Flavio Mourier 3-0

Grupa 13: 1. Dragoș Bujor – 6p., 2. Tim Giltia (Belgia) – 5p., 3. Chaitanya Vepa (Elveția) – 4p., 4. Soren Dreier (Germania) – 3p.

  • Dragoș Bujor – Chaitanya Vepa 3-0
  • Dragoș Bujor – Tim Giltia 3-1
  • Dragoș Bujor – Soren Dreier 3-1

Grupa 15: 1. Eduard Ionescu – 6p., 2. Nolan Nerat (Belgia) – 5p., 3. Lukas Ott (Elveția) – 4p., 4. Cezar Cozmolici (Republica Moldova) – 3p.

  • Eduard Ionescu- Lukas Ott 3-1
  • Eduard Ionescu – Nolan Nerat 3-0
  • Eduard Ionescu – Cezar Cozmolici 3-0

 

Juniori 1:

Simplu feminin:

Grupa 3: 1. Irina Rus – 6p., 2. Ariel Barbosa (Luxemburg) – 5p., 3. Egshigle Tushikhbayar (Mongolia) – 4p., 4. Anastasia Bondareva (Germania) – 0p.

  • Irina Rus – Egshigle Tushikhbayar 3-0
  • Irina Rus – Anastasia Bondareva 3-0 WO
  • Irina Rus – Ariel Barbosa 3-0

 

Simplu masculin:

Grupa 7: 1. Martin Friis (Suedia) – 6p., 2. Mihai Pop – 5p., 3. Andrii Grebeniuk (Ucraina) – 4p., 4. Cade Short (Țara Galilor) – 3p.

  • Mihai Pop – Martin Friis 0-3
  • Mihai Pop – Cade Short 3-0
  • Mihai Pop – Andrii Grebeniuk 3-1

 

Simplu feminin:

16-imi:

  • Irina Rus – Julie Pennec (Franța) 0-4 (8-11, 5-11, 6-11, 10-12)

Simplu masculin:

32-imi:

  • Mihai Pop – Owen Cathart (Irlanda) 4-2 (11-9, 8-11, 12-10, 9-11, 11-8, 12-10)

16-imi:

  • Mihai Pop – Kay Stumper (Germania) 0-4 (7-11, 6-11, 7-11, 5-11)

 

Dublu masculin:

Mihai Pop/Andrei Tomica – Samuel Da Silva/Tiago Li (Portugalia) 0-3 WO

Dublu feminin:

Swastika Ghosh (India)/Irina Rus – Mathilde Cariou/Lucie Farcy (Franța) 2-3 (11-4, 11-5, 7-11, 10-12, 7-11)