La Metz, Franța, a avut loc Openul Franței destinat juniorilor, între 10-14 aprilie.

  • Perechea Elena Zaharia/Prithika Pavade (Franța) a cucerit medalia de argint la dublu feminin
  • Perechea Eduard Ionescu/Ted Li (SUA) a câștigat medalia de bronz la dublu masculin.

 

Juniori 2:

Dublu feminin:

16-imi:

  • Oana Struna/Dora Cosic (Bosnia și Herțegovina) – Anna Brzyska/Wiktoria Wrobel (Polonia) 0-3 (9-11, 8-11, 4-11)
  • Ioana Sîngeorzan/Evelyn Ungvari – Kayleigh Cui (SUA)/Crystal Liu (Canada) 3-1 (11-5, 8-11, 11-4, 11-3)

Optimi:

  • Elena Zaharia/Prithika Pavade (Franța) – Vasylysa Kanunnikova/Iolanta Yevtodii (Ucraina) 3-0 (11-7, 15-13, 11-2)
  • Ioana Sîngeorzan/Evelyn Ungvari – Clemence Chevallier/Jeanne Robbes (Franța) 3-0 (11-3, 14-12, 11-8)

Sferturi:

  • Elena Zaharia/Prithika Pavade (Franța) – Tiffany Ke (SUA/Haruna Ojio (Japonia) 3-0 (11-8, 11-7, 11-6)
  • Ioana Sîngeorzan/Evelyn Ungvari – Hana Arapovic (Croația)/Malamatenia Papadimitriou (Grecia) 1-3 (6-11, 8-11, 12-106-11)

Semifinale: 

Elena Zaharia/Prithika Pavade (Franța) – Annett Kaufmann/Naomi Pranjkovic (Germania) 3-2 (11-5, 8-11, 9-11, 11-8, 11-7, 11-7)

Finala: 

Elena Zaharia/Prithika Pavade (Franța) – Kaho Akae/Sakura Yokoi (Japonia) 0-3 (6-11, 9-11, 14-16)

 

Dublu masculin:

16-imi:

  • Dragoș Bujor/Iulian Chiriță – Temirlan Kim/Alan Kurmngaliyev (Kazahstan) 3-0 (11-6, 11-4, 13-11)
  • Eduard Ionescu/Ted Li (SUA) – Karolis Mikalauskas/Mael Van Dessel (Luxemburg) 3-0 (11-2, 11-8, 11-7)
  • Darius Movileanu/Andrei Tomica – Napat Thanmathikom/Tanapat Thanmathikom (Thailanda) 3-1 (9-11, 11-5, 11-5, 11-2)

Optimi:

  • Dragoș Bujor/Iulian Chiriță – Hugo Deschamps/Milhane Jellouli (Franța) 3-1 (11-6, 9-11, 11-4, 11-7)
  • Eduard Ionescu/Ted Li (SUA) – Kylian Fardel/Alexis Kouraichi (Franța) 3-2 (11-6, 11-6, 10-12, 8-11, 11-6)
  • Darius Movileanu/Andrei Tomica – Felix Lebrun/Thibault Poret (Franța) 3-0 (11-8, 11-8, 12-10)

Sferturi:

  • Dragoș Bujor/Iulian Chiriță – Simon Belik (Cehia)/Mike Hollo (Germania) 2-3 (1-11, 8-11, 11-5, 11-3, 9-11)
  • Eduard Ionescu/Ted Li (SUA) –  Stepan Brhel/Vit Kadlec (Cehia) 3-1 (11-6, 11-8, 15-17, 11-2)
  • Darius Movileanu/Andrei Tomica – Ondrej Kveton/Martin Skotnica (Cehia) 1-3 (11-4, 9-11, 5-11, 9-11)

Semifinale:

Eduard Ionescu/Ted Li (SUA) – Simon Belik (Cehia)/Mike Hollo (Germania) 0-3 (4-11, 8-11, 6-11)