La Metz, Franța, are loc Openul Franței destinat juniorilor, între 10-14 aprilie. România a obținut medalia de bronz la echipe juniori 2, feminin și masculin, datorită echipelor formate din Elena Zaharia, Ioana Sîngerozan, Evelyn Ungvari și Darius Movileanu, Andrei Tomica, Eduard Ionescu.

De asemenea, Irina Rus a cucerit argintul la echipe juniori 1, după o finală disputată împotriva Japoniei, pierdută cu 3-0. Românca a făcut echipă cu sportivele din SUA, Amy Wang și Crystal Wang.

Juniori 2:

Echipe feminin:

  • Semifinale: România (Elena Zaharia, Ioana Sîngeorzan, Evelyn Ungvari) – Franța 1 2-3 

Ioana Sîngeorzan – Prithika Pavade 1-3 (4-11, 2-11, 11-6, 8-11)

Elena Zaharia – Charlotte Lutz 3-0 (11-6, 13-11, 11-8)

Ioana Sîngeorzan/Elena Zaharia – Prithika Pavade/Charlotte Lutz 2-3 (11-6, 13-11, 7-11, 7-11, 6-11)

Elena Zaharia – Prithika Pavade 3-2 (11-6, 11-8, 8-11, 9-11, 12-10)

Ioana Sîngeorzan – Charlotte Lutz 1-3 (5-11, 7-11, 11-7, 7-11)

 

Echipe masculin:

  • Semifinale: România (Darius Movileanu, Andrei Tomica, Eduard Ionescu) – Rusia, 2-3

Darius Movileanu – Denis Izumrudov 3-0 (11-6, 11-4, 11-7)

Andrei Tomica – Vladislav Makarov 1-3 (11-7, 7-11, 7-11, 12-14)

Andrei Tomica/Darius Movileanu – Sergey Ryzhov/Vladislav Makarov 3-0 (11-9, 11-9, 11-8)

Darius Movileanu – Vladislav Makarov 0-3 (7-11, 10-12, 7-11)

Andrei Tomica – Denis Izumrudov 0-3 (7-11, 9-11, 4-11)

 

Echipe masculin:

  • Sferturi: România (Darius Movileanu, Andrei Tomica, Eduard Ionescu) – Franța 2 3-0

Darius Movileanu – Milhane Jellouili 3-2 (11-6, 7-11, 11-8, 9-11, 11-7)

Eduard Ionescu – Hugo Deschamps 3-1 (13-12, 10-12, 11-5, 11-8)

Darius Movileanu/Andrei Tomica – Hugo Deschamps/Milhane Jellouli 3-1 (14-12, 9-11, 11-8, 11-9)

  • Sferturi: România/Rusia (Iulian Chiriță, Dragoș Bujor, Alexey Perfilyev) – Polonia 2-3

Iulian Chiriță – Mateusz Zalewski 3-0 (11-7, 12-10, 11-4)

Dragoș Bujor – Milosz Redzimski 1-3 (11-0, 3-11, 6-11, 10-12)

Dragoș Bujor/Iulian Chiriță – Milosz Redzimski/Mateusz Zalewski 3-0 (11-9, 12-10, 11-8)

Iulian Chiriță – Milosz Redzimski 1-3 (8-11, 10-12, 11-9, 11-13)

Dragoș Bujor – Mateusz Zalewski 0-3 (11-13, 6-11, 4-11)

 

Juniori 2:

Echipe feminin:

Grupa 1: 1. România (Elena Zaharia, Ioana Sîngerozan, Evelyn Ungvari) – 4., 2. Polonia – 3p., 3. Belgia/Olanda – 2p.

  • România – Belgia/Olanda 3-0
  • România – Polonia 3-1

Grupa 2: 1. Croația/Ungaria – 4p., 2. România/Bosnia și Herțegovina (Oana Struna, Dora Cosic) – 3p., SUA – 2p.

  • România/Bosnia și Herțegovina – SUA 3-0
  • România/Bosnia și Herțegovina – Croația/Ungaria 0-3

 

Echipe masculin:

Grupa 3: 1. România (Darius Movileanu, Andrei Tomica, Eduard Ionescu) – 4p, 2. Franța 3 – 3p., 3. Danemarca – 2p.

  • România – Franța 3 3-1
  • România – Danemarca 3-0

Grupa 5: 1. România/Rusia (Iulian Chiriță, Dragoș Bujor, Alexey Perfilyev) – 4p., 2. Puerto Rico/SUA – 3p., 3. Suedia – 2p.

  • România/Rusia – Suedia 3-2 
  • România/Rusia – Puerto Rico/SUA 3-2

 

Juniori 1:

Echipe masculin:

Grupa 6: România/Anglia (Mihai Pop, Shayan Siraj, Samuel Wilson), Germania, Porugalia, Thailanda

  • România/Anglia – Portugalia 1-3
  • România/Anglia – Germania 1-3
  • România/Anglia – Thailanda 3-1

 

Echipe feminin:

Grupa 2: 1. România/SUA (Irina Rus, Amy Wang, Crystal Wang) – 4p., 2. Anglia – 3p., 3. Croația/Lituania – 2p.

  • România/SUA – Anglia 3-1
  • România/SUA – Croația/Lituania 3-1