Openul Poloniei destinat juniorilor și cadeților are loc la Wladyslawowo, între 22-26 mai. România participă cu 22 de sportivi la juniori 1 și 2, în probele de simplu feminin și masculin, dublu feminin și masculin și echipe feminin și masculin.

Românii participanți:

  • Elena Zaharia
  • Ioana Sîngeorzan
  • Andreea Teglas
  • Bianca Mei-Roșu
  • Tania Plăian
  • Claudia Caragea
  • Luciana Mitrofan
  • Denisa Urîtu
  • Irina Rus
  • Matei Dumitrescu
  • Andrei Tomica
  • Eduard Ionescu
  • Iulian Chiriță
  • Paul Szilagyi
  • Darius Movileanu
  • Daniel Moldovan
  • Andrei Istrate
  • Horia Ursuț
  • Andrei Miron
  • Darius Toma
  • Richard Oroszlan
  • Mihai Pop

 

Program vineri, probele pe echipe, juniori 1 și 2:

Juniori 1, echipe feminin:

  • România (Luciana Mitrofan, Claudia Caragea, Denisa Urîtu, Tania Plăian)
  • România/Cehia (Irina Rus, Jana Vasendova, Klara Hrabicova)

 

Juniori 1, echipe masculin:

  • România (Richard Oroszlan, Darius Toma, Mihai Pop)

 

Juniori 2, echipe feminin:

  • România 1 (Ioana Sîngeorzan, Elena Zaharia)
  • România 2 (Bianca Mei-Roșu, Andreea Teglas)

 

Juniori 2, echipe masculin:

  • România 1 (Andrei Tomica, Darius Movileanu)
  • România 2 (Ionescu Eduard, Iulian Chiriță)
  • România 3 (Paul Szilagyi, Daniel Moldovan)
  • România 4 (Radu Miron, Matei Dumitrescu)
  • România 5 (Horia Ursuț, Andrei Istrate)

MEDALII:

Juniori 1, echipe feminin: 

  • România (Luciana Mitrofan, Claudia Caragea, Denisa Urîtu, Tania Plăian) – argint

Juniori 2, echipe feminin:

  • România 1 (Ioana Sîngeorzan, Elena Zaharia) – aur

Clasament juniori 2:

  • 1. România 2 (Ionescu Eduard, Iulian Chiriță)
  • 2. România 1 (Andrei Tomica, Darius Movileanu)
  • 3. România 5 (Horia Ursuț, Andrei Istrate)
  • 3. Germania 1

Faze superioare:

Juniori 1, echipe feminin:

Sferturi:

  • România – Rusia/Germania 3-2

Semifinale:

  • România – Polonia 1 3-1
  • Tania Plăian – Anna Wegrzyn 3-0 (11-6, 17-15, 11-3)
  • Luciana Mitrofan – Katarzyna Wegrzyn 3-1 (11-8, 11-13, 11-7, 11-5)
  • Claudia Caragea – Aleksandra Michalak 0-3 (4-11, 6-11, 12-14)
  • Tania Plăian – Katarzyna Wegrzyn 3-0 (11-9, 11-6, 11-2)

Finala:

România – Japonia 1-3

  • Luciana Mitrofan – Sakura Yokoi 1-3 (12-10, 2-11, 8-11, 5-11)
  • Tania Plăian – Hikari Okubo 3-1 (9-11, 17-15, 11-9, 11-6)
  • Denisa Urîtu – Ami Shirayama 0-3 (5-11, 4-11, 9-11)
  • Tania Plăian – Sakura Yokoi 0-3 (6-11, 6-11, 9-11)

Juniori 2, echipe feminin:

Sferturi:

România 1 – Rusia 2 3-0

  • Ioana Sîngeorzan – Svetlana Dmitrenko 3-1 (10-12, 12-10, 11-3, 11-9)
  • Elena Zaharia – Anastasia Sizova 3-0 (11-8, 11-9, 14-12)
  • Elena Zaharia/Ioana Sîngeorzan –  Svetlana Dmitrenko/Anastasia Sizova 3-1 (14-12, 7-11, 11-3, 11-7)

 

România 2 – Germania 0-3

  • Andreea Teglas – Naomi Pranjkovic 1-3 (8-11, 13-11, 7-11, 8-11)
  • Bianca Mei-Roșu – Sarah Rau 2-3 (11-6, 9-11, 12-10, 11-13, 5-11)
  • Andreea Teglas/Bianca Mei-Roșu  – Naomi Pranjkovic/Jele Stortz 2-3 (10-12, 11-6, 11-8, 14-16, 11-13)

 

Semifinale:

România 1 – Suedia 1 3-1

  • Ioana Sîngeorzan – Nomin Baasan 0-3 (9-11, 7-11, 14-16)
  • Elena Zaharia – Leah Tveit Muskantor 3-0 (11-5, 11-4, 11-2)
  • Ioana Sîngeorzan/Elena Zaharia – Naomin Baasan/Leah Tveit Muskantor 3-0 (11-7, 11-5, 12-10)
  • Elena Zaharia –Naomin Baasan 3-2 (14-12, 7-11, 11-4, 9-11, 11-9)

Finala:

România 1 – Rusia 1 3-1

  • Ioana Sîngeorzan – Vlada Voronina 0-3 (16-14, 14-12, 11-5)
  • Elena Zaharia – Alina Zavarykina 3-1 (7-11, 15-13, 11-5, 11-9)
  • Elena Zaharia/Ioana Sîngeorzan  – Alina Zavarykina/Vlada Voronina  3-2 (8-11, 11-2, 11-7, 9-11, 11-7)
  • Elena Zaharia – Vlada Voronina 3-0 (11-8, 11-5, 11-7)

Juniori 2, echipe masculin:

Sferturi:

România 1 – Taipeiul Chinez 3-2

 

România 5 – Cehia 2 3-1

  • Andrei Istrate – Stepan Brhel 3-0 (11-4, 11-9, 11-6)
  • Horia Ursuț – Vit Kadlec 0-3 (5-11, 9-11, 12-14)
  • Horia Ursuț/Andrei Istrate – Stepan Brhel/Vit Kadlec 3-2 (11-9, 5-11, 11-7, 7-11, 11-9)
  • Andrei Istrate – Vit Kadlec 3-0 (11-5, 11-2, 11-2)

 

România 2  – Polonia 3 3-0

  • Iulian Chiriță – Milosz Sawczak 3-0 (11-4, 11-7, 11-1)
  • Eduard Ionescu – Dawid Jadam 3-0 (11-4, 11-9, 11-7)
  • Iulian Chiriță/Eduard Ionescu – Milosz Sawczak/Dawid Jadam 3-0 (11-9, 11-7, 11-8)

 

Semifinale:

România 2 – Germania 1 3-2

  • Iulian Chiriță – Mike Hollo 2-3 (11-6, 9-11, 8-11, 12-10, 9-11)
  • Eduard Ionescu – Felix Kohler 3-0 (11-8, 11-7, 13-11)
  • Iulian Chiriță/Eduard Ionescu – Felix Kohler/Mike Hollo 3-0 (14-12, 14-12, 11-7)
  • Eduard Ionescu – Mike Hollo 2-3 (11-6, 5-11, 9-11, 11-6, 6-11)
  • Iulian Chiriță – Felix Kohler 3-1

România 1 – România 5 3-2

  • Darius Movileanu – Horia Ursuț 3-0 (11-6, 11-3, 11-6)
  • Andrei Tomica – Andrei Istrate 2-3 (13-11, 10-12, 12-10, 0-11, 2-11)
  • Andrei Tomica/Darius Movileanu – Horia Ursuț/Andrei Istrate 3-1 (12-10, 11-9, 3-11, 11-6)
  • Darius Movileanu – Andrei Istrate 2-3 (10-12, 11-7, 11-5, 7-11, 10-12)
  • Andrei Tomica – Horia Ursuț 3-1 (7-11, 11-6, 11-5, 11-7)

Finala:

România 1 – România 2 0-3

  • Andrei Tomica – Iulian Chiriță 2-3 (2-11, 11-9, 13-11, 9-11, 4-11)
  • Darius Movileanu – Eduard Ionescu 2-3 (11-9, 11-6, 10-12, 8-11, 8-11)
  • Andrei Tomica/Darius Movileanu – Iulian Chiriță/Eduard Ionescu 0-3 (6-11, 4-11, 10-12)

Grupe

Juniori 1, echipe feminin:

Grupa 2: 1. Germania 1 – 4p., 2. Ungaria – 3p., 3. România/Cehia (Irina Rus, Jana Vasendova, Klara Hrabicova) – 2p.

  • România/Cehia – Ungaria 0-3
  • România/Cehia – Germania 0-3

Grupa 5: 1. România (Luciana Mitrofan, Claudia Caragea, Denisa Urîtu, Tania Plăian) – 6p., 2. Italia – 5p., 3. Polonia 4 – 4p., 3. Suedia 2 – 3p.

  • România – Polonia 4 3-1
  • România – Suedia 2 3-0
  • România – Italia 3-2

 

Juniori 1, echipe masculin:

Grupa 4: 1. Germania – 4p., 2. România (Richard Oroszlan, Darius Toma, Mihai Pop) – 3p., 3. Turcia -2p.

  • România – Turcia 3-1
  • România – Germania 0-3

 

Juniori 2, echipe feminin:

Grupa 1: 1. România 1 (Ioana Sîngeorzan, Elena Zaharia) – 4p.,  2. Slovacia 2 – 3p., 3. Belarus 1 -2p.

  • România 1 – Slovacia 2 3-0
  • România 1 – Belarus 1 3-0

Grupa 7: 1. România 2 (Bianca Mei-Roșu, Andreea Teglas) – 6, 2. Portugalia – 5p., 3. Polonia 2 – 4p., 4. Suedia 2 – 3p.

  • România 2 – Portugalia 3-1
  • România 2 – Polonia 2 3-2
  • România 2 – Suedia 2 3-0

 

Juniori 2, echipe masculin:

Grupa 1: 1. România 1 (Andrei Tomica, Darius Movileanu) – 4p., 2. Polonia 2 – 3p., 3. Belgia 2 – 2p.

  • România 1 – Polonia 2 3-0
  • România 1 – Belgia 2 3-0

Grupa 2: 1. România 2 (Ionescu Eduard, Iulian Chiriță) – 4p., 2. Germania 3 – 3p., 3. Belgia 1 – 2p.

  • România 2 – Germania 3 3-0
  • România 2 – Belgia 1 3-0

Grupa 3: 1. Germania 1 – 4p., 2. România 4 (Radu Miron, Matei Dumitrescu) – 3p., 3. Suedia 2 – 2p.

  • România 4 – Suedia 2 3-0
  • România 4 – Germania 1 0-3

Grupa 4: 1. România 5 (Horia Ursuț, Andrei Istrate) – 5p., 2. Portugalia – 5p., 3. Belarus – 5p., 4. Lituania – 3p.

  • România 5 – Belarus 3-0
  • România 5 – Portugalia 1-3
  • România 5 – Lituania 3-0

Grupa 8:  1. Cehia 2 – 5p., 2. Polonia 4 – 5p., 3. România 3 (Paul Szilagyi, Daniel Moldovan) – 4p., 4. Slovacia – 4p

  • România 3 – Polonia 4 1-3
  • România 3 – Slovacia 3-0
  • România 3 – Cehia 2 2-3