Openul Poloniei destinat juniorilor și cadeților are loc la Wladyslawowo, între 22-26 mai. România participă cu 22 de sportivi la juniori 1 și 2, în probele de simplu feminin și masculin, dublu feminin și masculin și echipe feminin și masculin.

  • Darius Movileanu a câștigat aurul în proba de simplu masculin, juniori 2.
  • Elena Zaharia a obținut argintul în proba de simplu feminin, juniori 2.
  • Iulian Chiriță a obținut bronzul în proba de simplu masculin, juniori 2.

Românii participanți:

  • Elena Zaharia
  • Ioana Sîngeorzan
  • Andreea Teglas
  • Bianca Mei-Roșu
  • Tania Plăian
  • Claudia Caragea
  • Luciana Mitrofan
  • Denisa Urîtu
  • Irina Rus
  • Matei Dumitrescu
  • Andrei Tomica
  • Eduard Ionescu
  • Iulian Chiriță
  • Paul Szilagyi
  • Darius Movileanu
  • Daniel Moldovan
  • Andrei Istrate
  • Horia Ursuț
  • Andrei Miron
  • Darius Toma
  • Richard Oroszlan
  • Mihai Pop

Grupe:

Juniori 2, simplu feminin:

Grupa 3: 1. Svetlana Dmitrienko (Rusia) – 6p, 2. Wiktoria Wrobel (Polonia) – 5p., 3. Andreea Teglas – 4p., 4. Sarah Rau (Germania) – 3p.

  • Andreea Teglas – Sarah Rau 3-2
  • Andreea Teglas – Wiktoria Wrobel 0-3
  • Andreea Teglas – Svetlana Dmitrienko 1-3

Grupa 5: 1. Ioana Sîngeorzan – 6p., 2. Eliska Stullerova (Slovacia) – 5p., 3. Elvira Soderlund (Suedia) – 4p., 4. Zuzanna Pawelec (Polonia) – 3p.

  • Ioana Sîngeorzan – Elvira Soderlund 3-0
  • Ioana Sîngeorzan – Eliska Stullerova 3-0
  • Ioana Sîngeorzan – Zuzanna Pawelec 3-0

Grupa 10: 1. Iolanta Yevtodii (Ucraina) – 6p., 2. Bianca Mei-Roșu – 5p., 3. Dominika Wiltschkova (Slovacia) – 4p., 3. Aleksandra Guzik (Polonia) – 3p.

  • Bianca Mei-Roșu – Iolanta Yevtodii 1-3
  • Bianca Mei-Roșu – Aleksandra Guzik 3-1
  • Bianca Mei-Roșu – Dominika Wiltschkova 3-0

 

Juniori 2, simplu masculin:

Grupa 1: 1. Eduard Ionescu – 4p., 2. Milosz Sawczak (Polonia) – 3p., 3. Nicolas Kubala (Slovacia) – 2p.

  • Eduard Ionescu – Milosz Sawczak 3-0
  • Eduard Ionescu – Nicolas Kubala 3-0

Grupa 2: 1. Felix Kohler (Germania) – 4p., 2. Matei Dumitrescu – 3p., 3. Bartlomiej Skorko (Polonia) – 2p.

  • Matei Dumitrescu – Felix Kohler 2-3
  • Matei Dumitrescu – Bartlomiej Skorko 3-0

Grupa 3: 1. Silas Monteiro (Portugalia) – 4p., 2. Paul Szilagyi – 3p., 3. Filip Krzywniak (Polonia) – 2p.

  • Paul Szilagyi –  Silas Monteiro 1-3
  • Paul Szilagyi – Filip Krzywniak 3-1

Grupa 10: 1. Tom Schweiger (Germania) – 6p., 2. Tom Closset (Belgia) – 5p., 3. Andrei Miron – 4p.,  4. Jacek Mitas (Polonia) – 3p.

  • Andrei Miron – Tom Schweiger 1-3
  • Andrei Miron – Tom Closset 0-3
  • Andrei Miron – Jacek Mitas 3-0

Grupa 11: 1. Andrei Istrate, – 6p., 2. Matyas Lebeda (Cehia) – 5p., 3. Dawid Michna (Polonia) – 4p., 4. Jakub Gasparik (Slovacia) – 3p.

  • Andrei Istrate – Dawid Michna 3-1
  • Andrei Istrate – Matyas Lebeda 3-1
  • Andrei Istrate – Jakub Gasparik 3-0

Grupa 12: 1. Alessi Massart (Belgia) – 6p.,  2. Tarik Ozbek (Turcia) – 5p., 3. Daniel Moldovan – 4p., 3. Wojciech Bogacz (Polonia) – 3p.

  • Daniel Moldovan – Tarik Ozbek 0-3
  • Daniel Moldovan – Alessi Massart 1-3
  • Daniel Moldovan – Wojciech Bogacz 3-2

Grupa 16: 1 . Alexandros Madesis (Grecia) – 6p., 2. Patryk Bielecki (Polonia) – 5p., 3. Horia Ursuț – 4p., 4. Juraj Hatala (Slovacia) – 3p.

  • Horia Ursuț – Juraj Hatala 3 -0
  • Horia Ursuț – Alexandros Madesis 1-3
  • Horia Ursuț – Patryk Bielecki 2-3

Juniori 2, simplu feminin:

32-imi:

  • Bianca Mei-Roșu – Anastasia Sizova (Rusia) 3-0 (11-8, 11-7, 11-9)

16-imi:

  • Elena Zaharia – Eliska Stullerova (Slovacia) 3-1 (11-2, 11-5, 11-13, 11-3)
  • Bianca Mei Roșu – Charlotte Lutz (Franța) 1-3 (7-11, 7-11, 11-9, 6-11)
  • Ioana Sîngeorzan – Julie van Hauwaert (Beglia), 3-1 (11-3, 11-5, 7-11, 11-3)

 Optimi:

  • Elena Zaharia – Vasylysa Kanunnikova (Ucraina) 3-1 (11-4, 11-9, 10-12, 11-6)
  • Ioana Sîngeorzan – Sakura Yokoi (Japonia) 0-3 (7-11, 6-11, 6-11)

Sferturi:

  • Elena Zaharia – Vlada Voronina (Rusia) 3-1 (6-11, 11-4, 11-7, 11-7)

Semifinale:

  • Elena Zaharia – Hikari Okubo (Japonia) 3-1 (9-11, 13-11, 13-11, 11-5)

Finala:

  • Elena Zaharia – Sakura Yokoi 2-3 (11-7, 5-11, 11-13, 12-10, 7-11)

 

Juniori 2, simplu masculin:

32-imi:

  • Paul Szilagyi – Dawid Kosmal (Polonia) 3-1 (11-9, 11-9, 7-11, 15-13)
  • Matei Dumitrescu – Michal Gawlas (Polonia) 2-3 (6-11, 13-15, 11-9, 11-7, 9-11)

16-imi:

  • Paul Szilagyi – Mike Hollo (Germania) 0-3 (5-11, 9-11, 9-11)
  • Eduard Ionescu – Emil Johnsson (Suedia) 3-1 (11-7, 5-11, 11-4, 11-5)
  • Andrei Istrate – Chia-Chuan Chuang (Taipeiul Chinez) 1-3 (9-11, 7-11, 11-4, 9-11)
  • Darius Movileanu – Dawid Jadam (Polonia) 3-1 (11-5, 8-11, 11-6, 11-6)
  • Andrei Tomica – Chin-Chieh Lin (Taipeiul Chinez) 3-1 (11-7, 11-8, 12-14, 11-6)
  • Iulian Chiriță – Milosz Sawczak (Polonia) 3-0 (11-1, 12-10, 11-6)

Optimi:

  • Eduard Ionescu – Mike Hollo (Germania) 0-3 (9-11, 10-12, 9-11)
  • Darius Movileanu – Alve Sjoevold (Suedia) 3-0 (12-10, 11-8, 13-11)
  • Andrei Tomica – Mateusz Zalewski (Polonia) 1-3 (6-11, 6-11, 11-7, 8-11)
  • Iulian Chiriță – Chen Feng Hsu (Taipeiul Chinez) 3-0 (11-8, 11-7, 11-9)

Sferturi:

  • Darius Movileanu – Tom Schweiger (Germania) 3-0 (11-6, 11-5, 12-10)
  • Iulian Chiriță – Milosz Redzimski (Polonia) 3-2 (11-6, 9-11, 2-11, 11-8, 11-9)

Semifinale:

  • Darius Movileanu – Chia Chuan Chuang (Teipeiul Chinez) 3-0 (11-6, 11-6, 11-7)
  • Iulian Chiriță – Vincent Senkbeil (Germania) 1-3 (11-6, 6-11, 9-11, 7-11)

Finala:

Darius Movileanu – Vincent Senkbeil (Germania) 3-1 (11-8, 9-11, 11-3, 11-7)