Openul Poloniei destinat juniorilor și cadeților are loc la Wladyslawowo, între 22-26 mai. România participă cu 22 de sportivi la juniori 1 și 2, în probele de simplu feminin și masculin și dublu feminin și masculin.

  • Perechea Tania Plăian/Elena Zaharia a cucerit medalia de bronz în proba de dublu feminin, juniori 1. Sportivele noastre au fost eliminate în semifinale de perechea din Polonia formată din Anna Wegrzyn și Katarzyna Wegrzyn.

Românii participanți:

  • Elena Zaharia
  • Ioana Sîngeorzan
  • Andreea Teglas
  • Bianca Mei-Roșu
  • Tania Plăian
  • Claudia Caragea
  • Luciana Mitrofan
  • Denisa Urîtu
  • Irina Rus
  • Matei Dumitrescu
  • Andrei Tomica
  • Eduard Ionescu
  • Iulian Chiriță
  • Paul Szilagyi
  • Darius Movileanu
  • Daniel Moldovan
  • Andrei Istrate
  • Horia Ursuț
  • Andrei Miron
  • Darius Toma
  • Richard Oroszlan
  • Mihai Pop

Juniori 1, simplu feminin:

*Tania Plăian e calificată în 32-imi

Grupa 4: Denisa Urîtu, Gabriela Stepanova (Cehia), Aleksandra Jarkowska (Polonia), Veranika Varabyova (Belarus)

  • Denisa Urîtu – Veranika Varabyova 3-2
  • Denisa Urîtu – Gabriela Stepanova 0-3
  • Denisa Urîtu – Aleksandra Jarkowska 3-0

Grupa 5: Elena Zaharia, Matilda Hansson (Suedia), Jana Terezkova (Slovacia), Katarzyna Trochimiuk (Polonia)

  • Elena Zaharia – Jana Terezkova 3-1
  • Elena Zaharia – Matilda Hansson 3-0
  • Elena Zaharia – Katarzyna Trochimiuk 3-1

Grupa 7: Luciana Mitrofan, Dasa Sinkarova (Slovacia), Zuzanna Blazejewics (Polonia), Ulyana Miashchanskaya (Belarus)

  • Luciana Mitrofan – Ulyana Miashchanskaya 3-0
  • Luciana Mitrofan – Dasa Sinkarova 3-1
  • Luciana Mitrofan – Zuzanna Blazejewics 0-3

Grupa 18: Irina Rus, Hikari Okubo (Japonia), Chloe Chomis (Franța), Zuzana Kowalczyk (Polonia)

  • Irina Rus – Zuzana Kowalczyk 0-3
  • Irina Rus – Hikari Okubo 0-3
  • Irina Rus – Chloe Chomis 0-3

Grupa 19: Claudia Caragea, Maja Miklaszewska (Polonia), Arianna Barani (Italia), Uliana Dronova (Ucraina)

  • Claudia Caragea – Maja Miklaszewska 3-1
  • Claudia Caragea – Uliana Dronova 3-0
  • Claudia Caragea – Arianna Barani 3-1

 

Juniori 1, simplu masculin:

Grupa 2: Daniel Moldovan, Myshaal Sabhi (Franța), Valentyn Yunchyk (Ucraina)

  • Daniel Moldovan – Myshaal Sabhi 0-3
  • Daniel Moldovan – Valentyn Yunchyk 0-3

Grupa 8: Darius Toma, Felix Wetzel (Germania), Mikkel Emborg (Danemarca), Patryk Lewandowski (Polonia)

  • Darius Toma – Mikkel Emborg 1-3
  • Darius Toma – Felix Wetzel 0-3
  • Darius Toma – Patryk Lewandowski 3-1

Grupa 10: Andrei Tomica, John Oyebode (Italia), Michal Malachovski (Polonia), Chia-Chuan Chuang (Taipeiul Chinez)

  • Andrei Tomica – John Oyebode 0-3
  • Andrei Tomica – Chia-Chuan Chuang 3-2
  • Andrei Tomica – Michal Malachovski 1-3

Grupa 11: Richard Oroszlan, Kirill Fedeev (Germania), Jan Mokrejs (Cehia), Norbert Wojtyla (Polonia)

  • Richard Oroszlan – Jan Mokrejs 3-1
  • Richard Oroszlan – Norbert Wojtyla 3-2
  • Richard Oroszlan – Kirill Fedeev 0-3

Grupa 14: Eduard Ionescu, Szymon Kolasa (Polonia), Bakdaulet Akimali (Kazahstan), Chin-Chien Lin (Taipeiul Chinez)

  • Eduard Ionescu – Chin-Chien Lin 3-2
  • Eduard Ionescu – Szymon Kolasa 3-2
  • Eduard Ionescu – Bakdaulet Akimali 3-0

Grupa 18: Mihai Pop, Damir Akhmetsafin (Rusia), Stoyan Sariev (Bulgaria), Jakub Matkowski (Polonia)

  • Mihai Pop – Jakub Matkowski 3-1
  • Mihai Pop – Damir Akhmetsafin 2-3
  • Mihai Pop – Stoyan Sariev 3-1

 Grupa 19: Andrei Istrate, Barish Moullet (Elveția), Jakub Witkowski (Polonia), Maxim Pradedov (Kazahstan)

  • Andrei Istrate – Barish Moullet 0-3
  • Anrei Istrate – Maxim Pradedov 3-0
  • Andrei Istrate – Jakub Witkowski, 0-3

 

Simplu feminin, juniori 1:

32-imi:

Elena Zaharia – Patricia Santos (Portugalia) 4-1 (11-4, 11-7, 11-4, 6-11, 11-7)

Claudia Caragea – Sarvinoz Mirkadirova (Kazahstan) 3-4 (12-14, 11-13, 11-6, 11-7, 6-11, 11-7, 7-11)

Denisa Urîtu – Anita Drabant (Ungaria) 4-1 (11-9, 11-8, 12-10, 10-12, 11-9)

 

16-imi:

  • Elena Zaharia – Laura Tiefenbrunner (Germania) 4-0 (11-9, 13-11, 11-6, 11-8)
  • Tania Plăian – Svetlana Dmitrienko (Rusia) 4-1 (11-6, 11-6, 11-2, 10-12, 11-5)
  • Denisa Urîtu – Zdena Blaskova (Cehia) 1-4 (7-11, 11-5, 8-11, 5-11, 5-11)

Optimi:

  • Elena Zaharia – Sakura Yokoi (Japonia) 0-4 (6-11, 7-11, 7-11, 10-12)
  • Tania Plăian – Anastasia Bondareva (Germania) 4-2 (14-16, 11-6, 11-5, 11-2, 8-11, 11-9)

Sferturi:

  • Tania Plăian – Hikari Okubo (Japonia) 2-4 (11-8, 11-8, 5-11, 11-13, 8-11, 6-11)

 

Simplu masculin, juniori 1:

32-imi:

  • Richard Oroszlan – Oliver Both (Ungaria) 0-4 (2-11, 11-13, 9-11, 5-11)
  • Mihai Pop – Carlo Rossi (Italia) 1-4 (15-13, 2-11, 2-11, 7-11, 3-11)
  • Ionescu Eduard – Jakub Witkowski (Polonia) 4-3 (11-9, 11-8, 11-8, 8-11, 7-11, 10-12, 11-0)

16-imi:

  • Eduard Ionescu – Michal Blinka (Cehia) 3-4 (11-9, 11-13, 11-9, 11-13, 11-6, 13-15, 9-11)

 

Juniori 1, dublu feminin:

32-imi:

  • Claudia Caragea/Hikari Okubo (Japonia) – Ulyana Miashchanskaya/Veranika Varabyova (Belarus) 0-3 (2-11, 8-11, 5-11)

16-imi:

  • Tania Plăian/Elena Zaharia – Yaroslava Prykhodko/Alina Vydruchenko (Ucraina) 3-1 (11-7, 9-11, 15-13, 11-5)
  • Luciana Mitrofan/Denisa Urîtu – Zdenska Blaskova (Cehia)/Franziska Schreiner (Germania) 0-3 (6-11, 2-11, 4-11)

Optimi: 

  • Tania Plăian/Elena Zaharia – Zuzanna Blazejewics/Natalia Szymckyk (Polonia) 3-1 (11-5, 10-12, 11-7, 11-8)

Sferturi:

  • Tania Plăian/Elena Zaharia – Laura Tiefenbrunner/Uyki Tsutsui (Germania) 3-2 (6-11, 11-8, 5-11, 11-7, 11-9)

Semifinale:

  • Tania Plăian/Elena Zaharia – Anna Wegrzyn/Katarzyna Wegrzyn (Polonia) 0-3 (9-11, 9-11, 7-11)

 

Juniori 1, dublu masculin:

32-imi:

  • Eduard Ionescu/Andrei Tomica – Alex Naumi (Finlanda)/Mikhail Wsyhanouski (Belarus) 3-1 (4-11, 11-4, 13-11, 11-6)
  • Daniel Moldovan/Mateus Zelengowski (Polonia) – Martin Petrov, Stoyan Sariev (Bulgaria) 3-0 (12-10, 11-4, 11-8)
  • Andrei Istrate/Richard Oroszlan – Bilal Tok/Tugay Yilmaz (Turcia) 3-2 (8-11, 11-8, 11-6, 9-11, 11-9)
  • Mihai Pop/Darius Toma – Kuba Kwapis/Patryk Pysk (Polonia) 3-1 (11-6, 6-11, 14-12, 11-4)

 

16-imi:

  • Eduard Ionescu/Andrei Tomica – Ivor Ban/Jakov Jakelic (Croația) 3-0 (12-10, 11-8, 11-7)
  • Daniel Moldovan/Mateus Zelengowski (Polonia) – Martin Friis/Bruno Nettarp (Suedia) 0-3 (8-11, 10-12, 9-11)
  • Andrei Istrate/Richard Oroszlan  – John Oyebode/Carlo Rossi (Italia) 0-3 (6-11, 8-11, 7-11)
  • Mihai Pop/Darius Toma – Heorhi Kunats/Uladzislau Rukliatsou (Belarus) 3-2 (9-11, 11-8, 12-10, 7-11, 11-4)

 

Optimi:

  • Eduard Ionescu/Andrei Tomica – Radim Bako/Tomas Martinko (Cehia) 1-3 (11-9, 1-11, 2-11, 9-11)
  • Mihai Pop/Darius Toma – Daniel Rinderer/Felix Wetzel (Germania) 0-3 (9-11, 2-11, 2-11)