România participă cu 16 sportivi la Openul Bulgariei, care are loc la Panagyurishte, între 13-18 august.

  • Irina Ciobanu, Adina Diaconu, Andreea Dragoman, Daniela Dodean Monteiro, Bernadette Szocs, Elizabeta Samara
  • Ovidiu Ionescu, Adrian Crișan, Cristian Pletea, Rareș Șipoș, Alexandru Manole, Alin Spelbuș, Florin Spelbuș, Alexandru Cazacu, Paul Mladin, Cristian Chiriță

 

Dublu feminin:

Optimi:

  • Bernadette Szocs/Sofia Polcanova (Austria) – Pauline Chasselin/Laura Gasnier (Franța) 3-2
  • Daniela Dodean Monteiro/Elizabeta Samara – Barbora Balazova (Slovacia)/Hana Maletova (Cehia) 3-0

Sferturi:

  • Bernadette Szocs/Sofia Polcanova (Austria) – Galia Dvorak/Sofia-Xuan Zhang (Spania) 3-0
  • Daniela Dodean Monteiro/Elizabeta Samara – Xiangtong Chen/Jiayi Li (China) 0-3

Semifinale:

  • Bernadette Szocs/Sofia Polcanova (Austria) – Yuting Gu/Zi Mu (China) 1-3

 

 

Dublu masculin:

Optimi:

  • Alexandru Manole/Alin Spelbuș – Teodor Alexandrov/Denislav Kodjabashev (Bulgaria) 0-3

 

Dublu mixt:

Optimi:

  • Bernadette Szocs/Ovidiu Ionescu – Natalia Bajor/Marek Badowski (Polonia) 3-1

Sferturi:

  • Bernadette Szocs/Ovidiu Ionescu – Daeseong Cho/Yubin Shin (Coreea de Sud) 3-0

Semifinale:

  • Bernadette Szocs/Ovidiu Ionescu – Yang Wu/Yang Wu (China) 1-3

 

 

Program și rezultate:

Dublu masculin:

Turul 1 preliminar:

  • Cristian Pletea/Rareș Șipoș – Anton Limonov/Yaroslav Zhmudenko (Ucraina) 2-3
  • Alexandru Manole/Alin Spelbuș – Simon Arvidsson/Elias Ranefur (Suedia) 3-2

Turul 2 preliminar:

  • Alexandru Manole/Alin Spelbuș – Anton Limonov/Yaroslav Zhmudenko (Ucraina) 3-1

 

Dublu feminin:

*Perechea Bernadette Szocs/Sofia Polcanova (Austria) e calificată în optimi

Turul 2 preliminar:

  • Eliza Samara/Daniela Dodean Monteiro – Stephanie Loeoullette/Audrey Zarif (Franța) 3-0

 

Dublu mixt:

*Perechea Bernadette Szocs/Ovidiu Ionescu e calificată în optimi

Turul 1 preliminar:

  • Eliza Samara/Cristian Pletea – Tatiana Kukulkova/Alexander Valuch (Slovacia) 3-0

Turul 2 preliminar:

  • Eliza Samara/Cristian Pletea – Yubin Shin/Daeseong Cho (Coreea de Sud) 2-3