A început Campionatul Mondial de tenis de masă, care are loc în Ungaria, la Budapesta, între 21-28 aprilie 2019. România participă cu nouă sportivi în probele de simplu feminin și masculin, dublu feminin și masculin și dublu mixt.

Românii prezenți la Budapesta:

  • Daniela Dodean Monteiro (simplu, dublu femin)
  • Adina Diaconu (simplu, dublu feminin)
  • Elizabeta Samara (simplu, dublu feminin, dublu mixt)
  • Irina Ciobanu (simplu)
  • Bernadette Szocs (simplu, dublu feminin, dublu mixt)
  • Rareș Șipoș (simplu, dublu masculin)
  • Hunor Szocs (simplu)
  • Ovidiu Ionescu (simplu, dublu masculin, dublu mixt)
  • Cristian Pletea (simplu, dublu masculin, dublu mixt)

Program:

Simplu feminin:

Grupa 12: 1. Daniela Dodean Monteiro – 4p., 2. Maryam Imanova (Azerbaidjan) – 3p., 3. Ema Labosova (Slovacia) – 2p.

  • Daniela Dodean Monteiro – Maryam Imanova 4-0 (11-2, 11-5, 11-6, 11-3)
  • Daniela Dodean Monteiro – Ema Labosova 4-0 (11-4, 11-8, 11-4, 13-11)

Grupa 19: 1. Irina Ciobanu – 4p., 2. Rebekka Carlsen (Norvegia) – 3p., 3. Chiara Morri (San Marino) – 1p.

  • Irina Ciobanu – Chiara Morri 4-0 (11-2, 11-1, 11-1, 11-4)
  • Irina Ciobanu – Rebekka Carlsen, 4-1 (11-7, 11-7, 3-11, 11-7, 11-6)

Grupa 41: 1. Adina Diaconu – 4p., 2. Rimma Gufranova (Uzbekistan) – 3p., 3. Iva Dimitrievska (Macedonia) – 2p.

  • Adina Diaconu – Iva Dimitrievska 4-0 (11-2, 11-1, 11-4, 11-2)
  • Adina Diaconu – Rimma Gufranova 4-1 (11-4, 15-13, 9-11, 11-6, 11-9)

 

Simplu masculin:

Grupa 77: 1. Rareș Șipoș – 6p., 2. Carlos Machado (Spania) – 5p., 3. Ibrahima Diaw (Senegal) – 4p., 4. Ingi Darvis Rodriguez (Islanda) – 3p.

  • Rareș Șipoș – Ibrahima Diaw 4-3 (11-1, 11-7, 11-13, 7-11, 11-7, 7-11, 15-13)
  • Rareș Șipoș – Ingi Darvis Rodriguez 4-0 (11-2, 11-1, 11-1, 11-4)
  • Rareș Șipoș – Carlos Machado 4-2 (11-9, 9-11, 13-15, 16-14, 16-14, 11-8)

Grupa 3: 1. Hunor Szocs – 4p., 2. Owen Cathcart (Irlanda), 3p., 3. Ahmed El Mouhanadi (Qatar) – 0p.

  • Hunor Szocs – Owen Cathcart 4-0 (12-10, 11-5, 12-10, 7-6, 11-7)
  • Hunor Szocs – Ahmed El Mouhanadi, 4-0 WO

Grupa 39: 1. Cristian Pletea – 4p., 2. Lars Posch (Elveția) – 3p., 3. Ibrahim Mohammad Ansari (Azerbaidjan) – 2p.

  • Cristian Pletea – Ibrahim Mohammad Ansari 4-0 (11-4, 11-4, 11-3, 11-2)
  • Cristian Pletea – Lars Posch 4-0 (11-6, 11-8, 11-4, 11-4)

Tur preliminar:

  • Rareș Șipoș – Ioannis Sgouropoulos 3-4

 

Dublu feminin:

32-imi:

  • Eliza Samara/Bernadette Szocs – Lin Gui/Jessica Yamada (Brazilia) 4-0 (11-4, 11-3, 11-5, 11-7)
  • Adina Diaconu/Daniela Dodean Monteiro – Alisa Khalid/Rebecca Plaistow (Scoția) 4-0 (11-4, 11-2, 11-7, 11-1)

 

Dublu masculin:

Turul 1 preliminar:

  • Rareș Șipoș/Cristian Pletea – Calum Morrison/Gavin Rumgay (Scoția) 3-0 (11-6, 11-4, 11-5)

Turul 2 preliminar:

  • Rareș Șipoș/Cristian Pletea – Hristo Hristonov/Marios Yiangou (Cipru) 3-2 (11-13, 7-11, 11-9, 11-3, 13-11)

32-imi:

  • Ovidiu Ionescu/Alvaro Robles (Spania) – Vildan Gadiev/Kirill Skachkov (Rusia) 4-0 (13-11, 11-6, 11-5, 11-8)
  • Cristian Pletea/Rareș Șipoș – Siu Hang Lam/Pak Nam NG (Hong Kong) 0-4 (7-11, 11-13, 11-13, 7-11)

 

Dublu mixt:

Turul 1 preliminar:

  • Eliza Samara/Cristian Pletea – Aleksandr Smirnov/Reelica Hanson (Estonia) 3-0 (11-6, 11-7, 11-6)

Turul 2 preliminar:  

  • Eliza Samara/Cristian PleteaRajko Gomers/Kim Vermaas (Olanda) 3-1 (11-8, 7-11, 11-9, 11-4)

32-imi:

  • Cristian Pletea/Eliza Samara – Chun Ting Wong/Hoi Kem Doo (Hong Kong) 0-4 (11-3, 11-5, 11-4, 11-5)
  • Ovidiu Ionescu/Bernadette Szocs – Wang-Wei Peng/Hsien-Tzu Cheng (Taipei) 4-0 (11-3, 12-10, 11-8, 11-8)

16-imi:

Ovidiu Ionescu/Bernadette Szocs – Marek Badowski/Natalia Bajor (Polonia) 4-1 (6-11, 11-8, 15-13, 12-10, 11-9)